Komunikaty prasowe

1300 nowych miejsc pracy w szwedzkiej fabryce Volvo

Przez wiele miesięcy cały świat motoryzacyjny czekał na nowe Volvo XC90. Teraz szwedzka marka musi sprostać dużemu zainteresowaniu, jakim cieszy się ten samochód i zadbać o zapewnienie odpowiedniej mocy produkcyjnej. W tym celu fabryka Volvo Torslanda uruchomi dodatkową, trzecią zmianę oraz zatrudni ok. 1300 nowych pracowników.

Nowe auto, więcej miejsc pracy

Dzięki wprowadzeniu dodatkowej trzeciej zmiany Volvo Car Group utworzy ok. 1300 nowych miejsc pracy, a także otworzy zupełnie nową halę produkcyjną, dzięki której z taśmy fabryki Torslanda w Göteborgu będzie zjeżdżało 300 000 samochodów rocznie. Całkowita liczba pracowników w tym zakładzie wzrośnie zatem aż o ok. 40 proc i wyniesie 4600 osób. Zwiększenie miejsc pracy planowane jest na pierwszy kwartał 2015 r. i jest związane przede wszystkim z rozpoczęciem produkcji nowego XC90. Ten nowy SUV to pierwszy samochód Volvo zbudowany na platformie podwoziowej SPA, która będzie wytwarzana w fabryce w Göteborgu i stanie się standardem w przyszłych modelach szwedzkiej marki. Zarówno nowa platforma, jak i rozwój zakładu Torslanda to część szerszego programu inwestycji Volvo wartego około 11 mld dolarów. Aktualnie w szwedzkim zakładzie, który niedawno obchodził swoje 50-lecie, produkowanych jest 6 modeli Volvo: S60, S80, V60, V70, XC70 oraz XC90.

Wzrost sprzedaży i dobre prognozy

W ciągu pierwszych 9 miesięcy bieżącego roku sprzedaż samochodów Volvo wzrosła o 9,2 proc, podczas gdy perspektywa wyniku sprzedaży w całym 2014 r. przewidywana jest na 470 000 samochodów. Wynik ten oznaczałby 10 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego roku oraz najwyższą sprzedaż w historii szwedzkiej marki. W związku z wejściem na rynek nowego XC90 oczekiwany jest również dalszy wzrost sprzedaży Volvo, co w rezultacie może wiązać się z potrzebą kolejnego zwiększenia produkcji w fabryce Torslanda. Takie prognozy sugerują, że w 2015 r. może paść zatem kolejny rekord, a liczba sprzedanych aut może po raz pierwszy przekroczyć 0,5 miliona.

Materiały powiązane