W ubiegłym tygodniu wystartowały prestiżowe regaty Volvo Ocean Race. Z tej okazji Volvo Cars wprowadziło na rynek limitowaną serię modelu V90 Cross Country. Co łączy żeglarstwo, samochód i ekologię? Konkretne działania na rzecz ochrony środowiska.
Szwedzki producent zadeklarował, że z każdego sprzedanego modelu V90 Cross Country z serii liczącej 3 000 aut, przekaże 100 euro na rzecz Volvo Ocean Race Science Programme. Łączna kwota 300 000 euro to konkretne wsparcie dla naukowców, którzy badają oceaniczne życie. Ale to nie koniec. Wprowadzany model V90 Cross Country Volvo Ocean Race to odzwierciedlenie możliwości recyklingu: nylonowe dywaniki do samochodu wykonano z porzuconych sieci rybackich, które zalegają na dnach mórz i oceanów.
Również tegoroczne regaty Volvo Ocean Race okazały się wspaniałą okazją do połączenia sportowego wyścigu z działaniami na rzecz promowania ekologii. Na starcie stanął zespół o nieprzypadkowej nazwie Turn the Tide on Plastic, wspierany przez Fundację Mirpuri oraz Fundację Ocean Family, które działają na rzecz ochrony środowiska naturalnego w oceanach. W żeglarskiej wiosce w porcie Alicante, z którego startowały regaty, nie sprzedawano wody w plastikowych butelkach. Organizatorzy zapewnili punkty z kranami z pitną wodą, w których można napełnić swój pojemnik. Choć w skali globalnej te działania wydają się dość niewielkie, to jednak zwracają uwagę na to, jak ważna jest kwestia ochrony środowiska i zwiększają świadomość potrzeby zmian, szczególnie w kontekście wykorzystywania odpadów z tworzyw sztucznych.
Jachty, biorące udział w regatach, posłużą zespołowi naukowców z Volvo Ocean Race Science Programme za staje badawcze. Wyposażono je w różnego typu czujniki i urządzenia pomiarowe, które umożliwiają gromadzenie danych, takich jak temperatura, ciśnienie, prędkość wiatru czy występujące prądy. Tak dokładne informacje pomogą na stworzenie bardziej precyzyjnych prognoz pogody oraz modeli klimatycznych stosowanych przez naukowców na całym świecie.
Ponadto łodzie mierzyć będą poziom zasolenia, zawartość rozpuszczonego w wodzie dwutlenku węgla oraz ilość glonów. W połączeniu z innymi danymi na temat mikroskopijnej wielkości cząstek tworzyw sztucznych, pomiary te pomogą stworzyć pełniejszy obraz skali zanieczyszczeń oraz ich wpływu na życie organizmów żywych w oceanie. Partnerami naukowymi Programu są NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration).
Jesteśmy dumni ze współpracy z Volvo Ocean Race Science Programme, który pomaga nam w pełniejszym zrozumieniu oceanicznego środowiska. – mówi Stuart Templar, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Volvo Cars Jako firma staramy się minimalizować wpływ produkcji i użytkowania samochodów na środowisko naturalne. Dlatego właśnie innowacyjne podejście tego programu bardzo nam odpowiada – szczególnie w kontekście przyszłości w zakresie pozyskiwania energii.
Model V90 Cross Country ze specjalnej edycji Volvo Ocean Race wyposażono we wszystkie standardowe funkcje, których oczekiwać można w samochodach serii Cross Country, takie jak: napęd na cztery koła, zwiększony prześwit oraz optymalizacja trybu jazdy dla danych warunków pogodowych i drogowych.
Spośród standardowych modeli wyróżnia go wyjątkowy design. Samochód będzie dostępny w jednej wersji kolorystycznej Crystal White połączonej z jasnoszarymi wykończeniami elementów nadwozia i pomarańczowymi wstawkami. Model wyróżnia emblemat Volvo Ocean Race i unikalny kolor grilla. Pomarańczowe detale są motywem przewodnim i pojawiają się również w wykończeniach bagażnika oraz we wnętrzu. Przeszycia w drzwiach i dywanikach tekstylnych oraz pomarańczowe pasy bezpieczeństwa nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter.
Projektanci, oprócz designu, postawili na praktyczne rozwiązania. Specjalne pokrowce na fotele, wodoodporne dywaniki i maty podłogowe chronią kabinę przed zabrudzeniem i zamoczeniem. Silne, zintegrowane lampy LED oświetlą przestrzeń pod pokrywą bagażnika, w której dodatkowo umieszczono latarkę wykonaną z czarnego aluminium, a wodoszczelna torba pozwoli na przewiezienie suchych ubrań. W bagażniku zamocowano również siatkę, która zapobiega przesuwaniu się bagażu. Jeżeli okazałby się on za mały, dostępny jest boks dachowy w kolorze nadwozia, także z siatką zabezpieczającą. Ciekawym rozwiązaniem jest wyposażenie samochodu w lekki, przenośny sprzęt myjący, który pozwoli opłukać na przykład zabrudzony sprzęt sportowy. Opcja ta dostępna jest tylko na niektórych rynkach.
Volvo V90 Cross Country to uniwersalny samochód na każdą drogę. Gruntowa droga podczas weekendu wypadu za miasto nie będzie stanowić najmniejszego problemu. – mówi Dan Olsson, Vice President Special Vehicles & Accessories at Volvo Cars. Samochód wyposażony jest w szereg specjalnie opracowanych funkcji, takich jak zintegrowane, odłączane latarki, dodatkowe gniazda zasilania oraz materiały odporne na zabrudzenia.
Seria 3000 wyjątkowych samochodów V90 Cross Country Volvo Ocean Race dostępna będzie w sprzedaży na 30 rynkach na całym świecie, w tym większości krajów regionu EMEA, w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach.
Materiały powiązane