We wtorek 17 lipca zakończyły się największe regaty w Polsce, w których wystartowało ponad 2000 żeglarzy z 57 państw. O medale rywalizowali także sportowcy z Volvo Youth Sailing Team Poland, którzy już niebawem powalczą o kwalifikacje olimpijskie. W przystani prezydenckiej pojawił się Copernicus, jedyny polski jacht, który popłynął w rejsie legend Volvo Ocean Race 2018. Na nabrzeżu widzowie mogli też podziwiać nowe i klasyczne samochody Volvo.
Volvo i żagle
Nie ma takiej drugiej marki samochodowej, która byłaby tak silnie związana z żeglarstwem jak…Volvo. W 1998 roku w prestiżowych regatach wokół globu – Withbread Round the World – wprowadzono klasę łodzi Volvo 70. Trzy lata później firma Volvo przejęła tę imprezę zmieniając jej nazwę na Volvo Ocean Race. Pod tą nazwą co trzy lata rozegrano sześć edycji tych regat. Impreza urosła do rangi jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie wielkiego żeglarstwa oceanicznego. Marka tworzy także limitowane serie swoich modeli sygnowanych logo Volvo Ocean Race, które mają wiele żeglarskich detali. Od czterech lat Volvo Car Poland wraz z Polskim Związkiem Żeglarskim stworzyło Volvo Youth Sailing Team Poland. To młodzi żeglarze, którzy są szkoleni z myślą o Igrzyskach Olimpijskich Tokyo 2020. Od siedmiu edycji, Volvo jest także partnerem największego festiwalu żeglarskiego w Polsce, czyli…
Volvo Gdynia Sailing Days 2018
W tym roku odbyła się już jedenasta edycja gdyńskich regat, a siódma pod nazwą Volvo Gdynia Sailing Days. Tegoroczne regaty były największe w historii – trwały 23 dni i przyciągnęły ponad 2000 żeglarzy. Najbardziej prestiżową kategorią były Mistrzostwa Europy w klasach olimpijskich: 49er, 49erFX i Nacra 17. Odbyły się też Mistrzostwa Świata do lat 21 w klasach Laser Standard i Laser Radial kobiet oraz Mistrzostwa Świata juniorów w klasie Laser 4.7 dziewcząt i chłopców. Unikalną cechą regat w Gdyni jest fakt, że wszystkie wyścigi widać z nabrzeża, a wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Na jedynej większej imprezie w basenie Morza Bałtyckiego, jakim jest Kieler Woche, zawodnicy ścigają się daleko od brzegu, skąd zupełnie nie widać ich fascynującej rywalizacji.
Wyniki Volvo Youth Sailing Team
W klasie 49er FX – Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda – wywalczyły srebrny medal w klasie juniorek, a ósme w klasyfikacji generalnej. To jeszcze bardzo młode zawodniczki, które już osiągają obiecujące wyniki. Jakub Rodziewicz zajął szóste miejsce w Mistrzostwach Świata dl lat 21 w olimpijskiej klasie Laser Standard. W klasie Laser Radial kobiet Magdalena Kwaśna zakończyła zawody na 8. Miejscu Mistrzostw Świata do 21 lat. Wszyscy Ci zawodnicy należą do Volvo Youth Sailing Team Poland, który prowadzi Polski Związek Żeglarski przy wsparciu Volvo Car Poland z myślą o Igrzyskach Olimpijskich Tokyo 2020.
7 lat razem
Jesteśmy zaangażowani w Volvo Gdynia Sailing Days od 2012 roku. Cieszy nas fakt, że jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń żeglarskich w kraju. Jednocześnie wspieramy młode talenty w ramach Volvo Youth Sailing Team, którzy regularnie startują w Gdyni i szlifują swoją formę. Jestem głęboko przekonany, że droga do medali olimpijskich zaczyna się właśnie od takich festiwali żeglarskich jak ten – powiedział Arkadiusz Nowiński, prezes Volvo Car Poland.
Źródła sukcesu, jakim jest bez wątpienia coraz większa ranga, marka i rozpoznawalność regat Volvo Gdynia Sailing Days na świecie, należy upatrywać w kooperacji wzajemnie ufających sobie podmiotów. A o efekcie naszych wspólnych działań mieli okazję przekonać się także prezydent Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing Kim Andersen i prezydent Europejskiej Federacji Żeglarskiej EUROSAF Josep M. Pla, których gościliśmy w Gdyni. Obecność takich osób również świadczy o randze wydarzenia – powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Tomasz Chamera.
Hołd oddany załodze Copernicusa
Copernicus to jedna z najciekawszych łodzi w Polsce. Razem z gdańskim Otago, były to jedyne polskie jachty, które wzięły udział w pierwszych załogowych regatach dookoła ziemi – Withbread Round the World 1973/1974. Potem już nigdy żadna polska łódź nie wystartowała ani w tych regatach, ani w Volvo Ocean Race, które były ich kontynuacją. Otago poszedł na dno w 1976 roku. Nad Copernicusem świeciła pomyślna gwiazda opatrzności. Przetrwał wiele lat i mimo różnych przygód wystartował w rejsie legend Volvo Ocean Race z Goeteborga do Hagi w czerwcu 2018 roku. Na jej pokładzie znalazł się Bronisław Tarnacki – jeden z pięciu załogantów, który opłynął świat 45 lat temu. Podczas konferencji prasowej w Gdyni głos zabrał Kajetan Kilanowski, komandor Yacht Klubu Stal, to którego należy Copernius. Kajetan razem Panem Tarnackim wpłynął do Hagi przecinając linię mety ostatniej w historii edycji Volvo Ocean Race. Mówił ze wzruszeniem o tym, z jakimi honorami witano w miasteczku żeglarskim Pana Tarnackiego. Ten człowiek opłynął na tej małej, niewygodnej łupinie cały świat pokazując, że hart ducha jest ważniejszy niż technologiczne fajerwerki. Należy pamiętać, że Copernicus na tle rywali z 1973 roku był po prostu łodzią przestarzałą.
Gdynia to nie tylko żagle
Każdego roku Volvo Car Poland przygotowuje dla widzów regat różne atrakcje. W tym roku w okolicach basenu prezydenckiego ustawiono ekspozycję klasycznych modeli Volvo, wśród których było kilka odmian modelu P1800 S i ES, PV444, PV544 i kombi serii 200. W różnych miejscach miasta stanęły także najnowsze samochodu Volvo, w tym XC40, XC60, czy V90 Cross Country. Samo miasto oferuje także moc atrakcji, związanych z jego morskim charakterem. Blisko mariny znajduje się budynek Muzeum Marynarki Wojennej. Kilkaset metrów dalej można zwiedzać okręty: ORP Błyskawica oraz żaglowiec Dar Pomorza. Po drodze można wstąpić do wesołego miasteczka, w którym największą atrakcją jest wysoki diabelski młyn. Z jego szczytu roztacza się piękny widok na zatokę, która podczas regat zapełnia się setkami rozmaitych żagli. Podczas dobrej pogody wszystkie te atrakcje mogą przegrać z miejską plażą, na której można na przemian: to oddawać się kąpieli, to oglądać regaty. Czy można dłużej opierać się temu miastu?
Materiały powiązane