Wiele wypadków jest konsekwencją zmęczenia prowadzących
- Układ Driver Alert sprawdza, czy samochód nie jest prowadzony w sposób niekontrolowany
- Układ ostrzega kierowców o ryzyku zaśnięcia
- Układ wyświetla ostrzegawczy komunikat i emituje sygnał dwiękowy
- Ryzyko fałszywych alarmów jest niewielkie
- Układ jest wysoce niezawodny
Po raz kolejny Volvo Cars podejmuje zdecydowane kroki, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Na podstawie badań nad zachowaniem zmęczonych kierowców firma opracowała Driver Alert pierwszy na świecie innowacyjny system rejestrujący tor jazdy samochodu na drodze i ostrzegający kierowcę o ryzyku zaśnięcia. Ten opatentowany system ma pomagać kierowcom podejmować właściwe decyzje, choć nie przejmuje kontroli nad prowadzeniem pojazdu.
Zmęczenie za kierownicą jest poważnym problemem dla ruchu drogowego na całym świecie. Według danych amerykańskiego Krajowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa na Drogach – NHTSA (ang. National Highway Traffic Safety Administration) – około 100 000 wypadków na amerykańskich autostradach rocznie jest spowodowanych przez kierowców, którzy zasnęli za kierownicą. Około 1 500 wypadków kończy się śmiercią, a aż 71 000 poważnymi obrażeniami. W Europie sytuacja wygląda podobnie. Niemieckie Towarzystwo Ubezpieczeniowe – GDV (niem. Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft e.V.) szacuje, że blisko 25% wszystkich śmiertelnych wypadków na niemieckich drogach jest konsekwencją zmęczenia prowadzących.
Statystyki dowodzą, że układ Driver Alert Volvo jest ważnym udoskonaleniem. Będzie on szczególnie przydatny w przypadkach zwiększonego ryzyka zaśnięcia za kierownicą oraz w sytuacjach, gdy ewentualny wypadek mógłby mieć bardzo poważne konsekwencje. Na przykład na prostych, gładkich drogach, które relaksują kierowców i wywołują chęć szybkiej jazdy. System wkracza do akcji przy prędkościach przekraczających 65 km/h i pozostaje włączony, dopóki prędkość samochodu nie spadnie poniżej 60 km/h.
Rejestracja sytuacji na drodze
Driver Alert monitoruje ruchy samochodu i ocenia, czy jest on prowadzony w sposób kontrolowany. Ta niezwykle skuteczna metoda nie była wcześniej stosowana przez innych producentów aut.
Postanowiliśmy śledzić tor jazdy samochodu na drodze zamiast kontrolować ruchy kierownicy czy gałek ocznych prowadzącego – wyjaśnia Dr Wolfgang Birk, koordynator projektu kierujący pracami nad Driver Alert w Volvo Cars. Taka obserwacja daje wyraniejsze sygnały wskazujące, że może zdarzyć się coś niedobrego. System może więc ostrzec kierowcę, zanim będzie za póno. Nie monitorujemy ludzkich zachowań, które
u każdego bywają różne, lecz ich rezultaty. Dlatego też mniejsze jest ryzyko wszczęcia fałszywego alarmu.
System ostrzega również wówczas, gdy kierowca traci koncentrację z powodów innych niż zmęczenie. Jeśli prowadzący zbytnio skupia się na przyrządach nawigacji, dzieciach w samochodzie czy obsłudze radia, system reaguje i ostrzega, zanim utracona zostanie kontrola nad pojazdem.
Ostrzeżenia przy pomocy informacji tekstowych i sygnałów dwiękowych
Na system Driver Alert składa się kamera, kilka czujników i procesor. Kamera, która jest zainstalowana pomiędzy przednią szybą a wstecznym lusterkiem, stale ocenia dystans dzielący samochód od znaczników na drodze. Czujniki rejestrują ruchy auta. Procesor natomiast przechowuje zgromadzone dane i analizuje, czy istnieje ryzyko, że kierowca utraci kontrolę nad pojazdem. Jeżeli ryzyko zostanie ocenione jako wysokie, kierowca ostrzegany jest przy pomocy sygnału dwiękowego. Dodatkowo na wyświetlaczu samochodu pojawia się wiadomość tekstowa.
Co więcej kierowca może uzyskać informacje na temat swojej jazdy z pokładowego komputera samochodu. Ocena prowadzenia zaczyna się od pięciu zapalonych gwiazdek. Im mniej spójne prowadzenie, tym mniej wyświetlonych jest gwiazdek.
Driver Alert nie powinien być mylony z systemem rozpoznawania pasa ruchu LDW, który ostrzega kierowcę, gdy ten przekracza znacznik pasa – mówi Dr Wolfgang Birk. Driver Alert skupia się na tym, jak prowadzony jest samochód i daje ostrzeżenie, gdy auto jedzie
w sposób niekontrolowany. Podstawowa różnica polega na tym, że Driver Alert działa również wówczas, gdy nie przekraczamy żadnej linii.
Driver Alert przeszedł testy zarówno w samochodach, jak i symulatorach i uzyskał bardzo wysokie wyniki, dowodzące dużego stopnia niezawodności.
W trakcie testów system ani razu nie przeoczył kierowcy zasypiającego za kierownicą – dodaje Dr Wolfgang Birk. Mimo to będziemy kontynuować badania i doskonalić Driver Alert, dopóki nie znajdzie się on w ofercie dla klientów Volvo. Sądzimy, że będzie dostępny w ciągu dwóch lat.
Materiały powiązane