Volvo Cars podpisuje deklarację o zerowej emisji w transporcie drogowym podczas COP26 i uruchamia wewnętrzny mechanizm ustalania cen emisji CO2
Podczas ostatniego szczytu klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow prezes firmy Volvo Cars – Håkan Samuelsson – wraz z innymi przedstawicielami przemysłu oraz reprezentacjami rządów licznych krajów podpisał deklarację dotyczącą zerowej emisji spalin w transporcie samochodowym.
Aby przyspieszyć transformację na rzecz redukcji śladu węglowego, firma Volvo Cars ogłosiła przełomowy, dobrowolny mechanizm wewnętrznej wyceny emisji CO2. Każda wyemitowana tona tego gazu ma być wyceniona na 1000 koron szwedzkich. Ta deklaracja wpisuje się w ambicję osiągnięcia pełnej neutralności klimatycznej przez naszą firmę do 2040 roku.
Deklaracja z Glasgow, ogłoszona w ramach Światowego Dnia Transportu na COP26, zobowiązuje liderów branży i rządów do stopniowego wycofywania pojazdów spalinowych na kluczowych rynkach do 2035 r. i na całym świecie – do 2040 r. Volvo Cars ma również własne cele w zakresie działań na rzecz klimatu, które wykraczają poza zobowiązania zawarte w dzisiejszej deklaracji. Już do 2025 roku firma chce, by połowę jej światowej sprzedaży stanowiły auta w pełni elektryczne. Do 2030 roku zamierza stać się producentem wyłącznie całkowicie elektrycznych samochodów.
Podpisanie dzisiejszej deklaracji pokazuje, że firma rozpoczyna strategię Race to Zero, która realizowana wraz z innymi przedstawicielami biznesu i polityki ma zaowocować całkowitym wycofaniem aut napędzanych paliwami kopalnymi. Plany Volvo Cars wyprzedzają globalne deklaracje.
Nasz plan, aby do 2030 r. stać się producentem samochodów wyłącznie elektrycznych, jest jednym z najbardziej ambitnych w branży, ale nie możemy sami zrealizować celu, jakim jest transport o zerowej emisji – powiedział Håkan Samuelsson. Dlatego cieszę się, że mogę stanąć ramię w ramię tutaj, w Glasgow, z kolegami z branży i przedstawicielami rządów podczas podpisywania deklaracji. Nadszedł czas na działania w dziedzinie klimatu.
Volvo Cars jest pierwszym producentem samochodów, który już dziś przeszedł od słów do działania i wdrożył wewnętrzny mechanizm wyceny emisji dwutlenku węgla w całej swojej działalności. Cena ustalona jest na znacznie wyższym poziomie niż to, co zalecają organizacje takie jak Międzynarodowa Agencja Energii. Firma chce zabezpieczyć swoją przyszłość i wyprzedzić przewidywaną krzywą regulacyjną i opowiada się za wprowadzeniem przez rządy poszczególnych krajów opłat emisyjnych w nadchodzących latach.
W ramach tego programu każdy przyszły projekt samochodowy zostanie poddany „sprawdzeniu pod kątem opłacalności w zakresie zrównoważonego rozwoju”, a za każdą przewidywaną tonę emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia samochodu zostanie nałożony określony koszt. Volvo Cars dąży do tego, by każdy model samochodu był rentowny nawet przy tak ścisłym schemacie cen emisji dwutlenku węgla. Przy tym założeniu decyzje dotyczące projektów, pozyskiwania surowców i produkcji będą zmierzały w kierunku zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie – rentowności.
Globalna i uczciwa cena CO2 ma kluczowe znaczenie dla spełnienia ambicji klimatycznych przez świat, a wszyscy musimy zrobić więce”, powiedział Björn Annwall, dyrektor finansowy Volvo Cars. Jesteśmy przekonani, że postępowe firmy powinny przejąć inicjatywę, ustalając wewnętrzną cenę emisji CO2. Oceniając przyszłe samochody pod kątem ich rentowności skorygowanej o opłatę emisyjną, przyspieszymy działania zmniejszające te emisje oraz identyfikujące źródła ich powstawania.
Firma zdecydowała się również dać wgląd społeczności finansowej w realizację swojej strategii elektryfikacji i jej ogólną transformację. Od 2022 r. Volvo Cars będzie ujawniać w każdym raporcie kwartalnym indywidualne dane dotyczące wyników finansowych swojej działalności z napędem elektrycznym i nieelektrycznym.
Volvo Car Group w 2020 r.
W roku obrotowym 2020 Volvo Car Group odnotowała zysk operacyjny w wysokości 8,5 mld SEK (14,3 mld SEK w 2019 r.). Przychody w tym okresie wyniosły 262,8 mld SEK (274,1 mld SEK). W całym 2020 r. światowa sprzedaż osiągnęła poziom 661 713 (705 452) samochodów, co oznacza spadek o 6,2% w porównaniu z 2019 r.
O Volvo Car Group
Firma Volvo Cars została założona w 1927 r. Obecnie Volvo to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek samochodów na świecie. W 2020 r. sprzedano 661 713 samochodów w ok. 100 krajach. Od 2010 r. Volvo Cars jest własnością Zhejiang Geely Holding Group.
W grudniu 2020 r. firma Volvo Cars zatrudniała ok. 40 000 (41 500) pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Siedziba główna Volvo Cars, dział rozwoju produktu, marketingu i administracji znajdują się w Göteborgu w Szwecji. Siedziba główna Volvo Cars w APAC znajduje się w Szanghaju. Główne zakłady produkcyjne spółki znajdują się w Göteborgu (Szwecja), Gandawie (Belgia), Karolinie Południowej (USA), Chengdu i Daqing (Chiny), natomiast silniki produkowane są w Skövde (Szwecja) i Zhangjiakou (Chiny), a elementy nadwozia w Olofström (Szwecja).
W ramach nowego celu firma Volvo Cars dąży do zapewnienia klientom swobody poruszania się w sposób spersonalizowany, zrównoważony i bezpieczny. Cel ten przekłada się na szereg ambicji biznesowych – przykładowo do połowy dekady firma planuje, aby połowa jej globalnej sprzedaży obejmowała samochody w pełni elektryczne oraz aby doszło do nawiązania relacji z 5 mln klientów bezpośrednich. Volvo Cars zobowiązuje się również do ciągłego zmniejszania śladu węglowego, a celem firmy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r.
Materiały powiązane