Fundusz technologiczny Volvo Cars Tech Fund inwestuje w firmę Bcomp zajmującą się ekologicznymi lekkimi materiałami
Volvo Cars dokonało strategicznej inwestycji w innowacyjną szwajcarską firmę Bcomp, która opracowuje wydajne lekkie materiały na bazie włókien naturalnych. Inwestycja została dokonana za pośrednictwem funduszu venture capital Volvo Cars Tech Fund.
Do tworzenia swoich materiałów firma Bcomp wykorzystuje biomateriał powstający na bazie włókien lnianych, który zapewnia znaczne oszczędności pod względem masy, zużycia energii i emisji w porównaniu ze zwykłymi częściami z tworzyw sztucznych. Materiał daje również możliwość projektowania powierzchni dekoracyjnych.
Volvo Cars aktywnie bada zastosowanie kompozytów z włókien naturalnych w samochodach elektrycznych nowej generacji. Podobne plany ma jej strategiczny partner – Polestar w swoich przyszłych modelach. Firma Volvo Cars wykorzystała materiały Bcomp w swoim najnowszym samochodzie koncepcyjnym, Volvo Cars Concept Recharge. Obliczenia Bcomp pokazują, że w porównaniu ze zwykłymi częściami z tworzyw sztucznych, kompozyty na bazie włókien naturalnych są do 50% lżejsze, do ich tworzenia zużywa się do 70% mniej plastiku, a proces produkcji generuje do 62% niższą emisję CO2.
Ta inwestycja jest kolejnym przykładem naszego zaangażowania w zrównoważony rozwój i strategicznego skupienia się na zmniejszeniu naszego śladu węglowego – powiedział Alexander Petrofski, szef Volvo Cars Tech Fund. Mamy długą tradycję współpracy z wiodącymi firmami technologicznymi, takimi jak Bcomp, ponieważ widzimy wspólne korzyści w pomaganiu im opracowywaniu innowacyjnych produktów i dostosowywania ich do potrzeb światowych rynków.
Zaprezentowany latem 2021 roku, Volvo Cars Concept Recharge pokazuje kierunki rozwoju, które obierze Volvo Cars projektując w przyszłości swoje samochody czysto elektryczne. Samochody typu BEV mają być aerodynamiczne, lekkie, a proces ich powstawania ma być całkowicie neutralny dla klimatu w zakresie emisji. Zastosowanie lekkich bio-kompozytów jest jednocześnie receptą na zmniejszenie wagi auta, ograniczenie plastiku i obciążenia środowiskowego związanego z produkcją.
To wszystko wpisuje się w cele Volvo Cars, która chce do 2030 r. sprzedawać wyłącznie samochody w pełni elektryczne, a do 2040 r. zamierza osiągnąć pełną neutralność klimatyczną.
Jesteśmy bardzo zachęceni możliwościami oferowanymi przez kompozyty lniane, dlatego zastosowaliśmy je zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz Volvo Cars Concept Recharge – powiedział Robin Page, szef designu w Volvo Cars. Jest to materiał przyjazny dla środowiska, charakteryzujący się bardzo niskim śladem węglowym, który zapewnia również atrakcyjną i naturalną estetykę.
W kabinie Volvo Concept Recharge kompozyt lnu zastosowano w dolnych schowkach, tylnej części zagłówka oraz na podnóżkach tylnych siedzeń. Na zewnątrz samochodu z bio-kompozytów lnianych powstał przedni i tylny zderzak oraz listwy progowe. Ambicja stałej redukcji emisji i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 r. jest częścią planu działań Volvo Cars na rzecz klimatu, jednego z najbardziej ambitnych w branży. Już do 2025 roku firma dąży do zmniejszenia emisji CO2 w cyklu życia na samochód o 40 procent w porównaniu do 2018 roku. Szczegóły finansowe transakcji związanej z inwestycją Volvo Cars Tech Fund w Bcomp nie zostały ujawnione.
O Volvo Cars
Grupa Volvo Car odnotowała zysk operacyjny w wysokości 20,3 BSEK. Przychody w 2021 r. wyniosły 282,0 BSEK, podczas gdy globalna sprzedaż osiągnęła 698 700 aut.
O Volvo Car Group
Firma Volvo Cars została założona w 1927 r. Obecnie Volvo to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek samochodów na świecie, obecna w ponad 100 krajach. Spółka Volvo Cars notowana jest na giełdzie Nasdaq Stockholm, akcje oznaczone są symbolem „VOLCAR B”.
Volvo Cars dąży do zapewnienia klientom swobody poruszania się w sposób spersonalizowany, zrównoważony i bezpieczny. Znajduje to odbicie w planach sprzedaży w 2030 roku już wyłącznie samochodów elektrycznych. Volvo Cars zobowiązuje się również do ciągłego zmniejszania śladu węglowego, a celem firmy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r.
W grudniu 2020 r. firma Volvo Cars zatrudniała ok. 40 000 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Siedziba główna Volvo Cars, dział rozwoju produktu, marketingu i administracji znajdują się w Goeteborgu w Szwecji. Główne zakłady produkcyjne spółki znajdują się w Goeteborgu (Szwecja), Gandawie (Belgia), Karolinie Południowej (USA), Chengdu, Daqing i Taizhou (Chiny). Firma ma również centra rozwojowe i projektowe w Goeteborgu, Camarillo (USA) i Szanghaju (Chiny).
O Bcomp
Bcomp™ to szwajcarska firma z branży zrównoważonych technologii działający w obszarze ESG. Firma opracowuje i sprzedaje zrównoważone rozwiązania lekkich materiałów. Ma też opatentowane technologie wzmacniające na bazie włókien naturalnych, ampliTex™ i powerRibs™, zmniejszają wpływ na środowisko w szerokim zakresie wysokowydajnych zastosowań, od wnętrz samochodowych po sporty motorowe na najwyższym poziomie, od luksusowego jachtingu po sport, infrastrukturę, lotnictwo, a nawet przestrzeń kosmiczną. Zespół Bcomp oferuje swoim klientom najnowocześniejsze wsparcie inżynieryjne od pomysłu do końcowej części, z siedziby głównej we Fryburgu. Więcej informacji: www.bcomp.ch/
Materiały powiązane