- Inicjatywa podjęta w czerwcu 2002 przez pracownice Volvo Cars
- O wszystkim decydują kobiety
Produkt skierowany jest do najbardziej wymagających klientów na rynku wysokiej klasy pojazdów: niezależnych kobiet o doskonałych kwalifikacjach zawodowych
W czerwcu 2002 roku Camilla Palmertz wraz z niewielką grupą koleżanek została poproszona o przedstawienie pomysłu Hansowi-Olov Olssonowi, prezesowi Volvo Car Corporation, którego reakcja była entuzjastyczna.
Kobiety stanowią coraz ważniejszą grupę klientów Volvo Cars. W Stanach Zjednoczonych 54 procent wszystkich nabywców Volvo stanowią kobiety. Również w Europie ich udział wśród klientów jest coraz większy.
To dla nas fantastyczna okazja: możemy skoncentrować się na szybko rosnącej grupie klientek, nie tracąc klientów-mężczyzn. Jestem bowiem pewien, że również im spodoba się ten samochód, komentuje Hans-Olov Olsson.
O wszystkim decydują kobiety
W skład zespołu kierującego projektem YCC wchodzi pięć pracujących w Volvo Cars kobiet, które wniosły do programu swe ogromne doświadczenie w wielu dziedzinach związanych z motoryzacją. Również wśród głównych projektantów są trzy kobiety. Chcieliśmy w jak najszerszym zakresie uwzględnić punkt widzenia kobiet mówi Hans-Olov Olsson.
Po wykonaniu serii wstępnych prac studialnych, w grudniu 2002 roku kierownictwo Volvo Cars zatwierdziło projekt do realizacji. Podstawowe zadanie zespołu było jasno określone: mając całkowitą swobodę, zaprojektować samochód studyjny, który mógłby zyskać akceptację najbardziej wymagającej grupy klientów Volvo: niezależnych kobiet o wysokich kwalifikacjach zawodowych.
Volvo od dawna z uwagą przysłuchuje się uważnie życzeniom kobiet. Już w latach 80-tych dwudziestego wieku wyodrębniono w Volvo grupę kontrolną złożoną z kobiet. W nowym projekcie przed pracownicami stoi zadanie poddawania testom i ocenie nowego modelu już od najwcześniejszego etapu rozwoju. Co więcej, podczas prac rozwojowych nad XC90, w Kalifornii zebrano grupę potencjalnych nabywczyń tego typu pojazdu, których opinie pomogły w kształtowaniu charakterystycznych cech i wyróżniających funkcji modelu SUV marki Volvo.
Jeśli brać pod uwagę podział rynku produkcji samochodów na segmenty: masowy, średniej klasy i wysokiej klasy, nasze badania wskazują, że kobiety kupujące pojazdy wysokiej klasy są najbardziej wymagającą grupą klientów, twierdzi Maria Widell Christiansen, kierownik projektu odpowiedzialna za wzornictwo.
W kategoriach osiągów, prestiżu i stylu, klientki w segmencie klasy wysokiej chcą tego samego, czego wymagają mężczyni. Oczekują jednak ponadto:
ˇ Przemyślanych rozwiązań umożliwiających przechowywanie różnego rodzaju bagażu
ˇ Łatwości wsiadania i wysiadania z samochodu
ˇ Dobrej widoczności
ˇ Możliwości dopasowania pojazdu do osobistych upodobań
ˇ Minimum obsługi technicznej
ˇ Łatwości parkowania
Przemyślane schowki
Rozplanowanie miejsca na bagaż nie ogranicza się jedynie do schowka na torebkę to również kwestia przewidzenia miejsca na telefon, klucze, komputer przenośny, aktówkę, torbę sportową i wiele innych przedmiotów, które wozimy w naszych samochodach.
Najlepszym miejscem do przechowywania wszystkich niezbędnych rzeczy pod ręką jest przestrzeń pomiędzy przednimi siedzeniami. Tam jednak znajduje się zazwyczaj dwignia zmiany biegów i dwignia hamulca ręcznego. Po prostu je przeniosłyśmy. W YCC dwignia zmiany biegów znajduje się przy kierownicy, a zintegrowany hamulec ręczny jest sterowany elektronicznie. W ten sposób zwolniłyśmy miejsce na schowki w centralnej konsoli, wyjaśnia Cindy Charwick, która projektowała wnętrze YCC.
W pokrywie konsoli centralnej znajduje się płytki schowek na klucze, telefon, monety i inne drobiazgi. Pokrywa ta odsuwa się do tyłu, ukazując głębszy schowek, wystarczająco duży, by pomieścić torebkę. Inna komora przeznaczona jest na przenośny komputer. Z miejsca kierowcy łatwo dostępny jest także schowek schładzany. Ostatnim elementem zwiększającym wygodę codziennego użytkowania jest kosz na papierki. Większość klientek z grupy do której kierujemy produkt twierdzi, że bagaż znacznie częściej umieszcza na tylnych siedzeniach, niż na przednim fotelu pasażera. Zdecydowałyśmy zatem, by zaprojektować tylną część kabiny przede wszystkim z myślą o przewożeniu bagażu, zapewniając w razie potrzeby natychmiastowy dostęp do miejsc siedzących dla dwojga pasażerów, mówi Camilla Palmertz.
Dlatego tylne siedzenia przypominają fotele kinowe o ile nikt z nich nie korzysta pozostają złożone, nie utrudniając załadunku. W ten sposób uzyskano wiele miejsca na bagaż, łatwo dostępnego przez szeroko otwierające się drzwi. Pasażerowie zajmujący miejsca z tyłu wsiadając muszą jedynie opuścić siedzisko.
YCC jest samochodem studyjnym. Eksponując go Volvo chce podzielić się ze światem nowymi koncepcjami i rozwiązaniami. Te, które uzyskają największą przychylność, będą miały największe szanse pojawienia się w przyszłych modelach seryjnych. Zdecydowałyśmy się na zastosowanie unoszonych drzwi bocznych o umiarkowanej rozpiętości, w celu ułatwienia prezentacji wnętrza YCC, wyjaśnia Elna Holmberg, kierownik techniczny projektu. Rozwiązanie takie ma również inne zalety: łatwiej jest unieść bagaż za siedzeniem kierowcy i poprawia się widoczność do tyłu, ponieważ słupek B został przesunięty do tyłu. Podczas podnoszenia drzwi jednocześnie obraca się opuszczany próg, dzięki czemu wsiadanie i wysiadanie jest dużo łatwiejsze.
Łatwość wsiadania i wysiadania
Łatwy dostęp do wnętrza pojazdu znajdował się wysoko na liście wymagań grupy docelowej. Projektantki YCC z przyjemnością podjęły wyzwanie. Podczas otwierania podnoszonych drzwi opuszczany próg odchyla się do dołu, by osoba wsiadająca do samochodu nie musiała przechodzić ponad nim. Jednocześnie automatycznie zwiększa się prześwit pojazdu, do wysokości zapewniającej komfort zajmowania miejsc we wnętrzu.
Aby dodatkowo zwiększyć ilość miejsca, fotel kierowcy automatycznie przesuwa się do tyłu, a kierownica przemieszcza się do góry. Również podparcia boczne fotela obniżają się, ułatwiając wsiadanie. Jeśli kierowca ma zajęte ręce, drzwi YCC mogą otworzyć się automatycznie po podejściu do nich. Wystarczy przed podniesieniem toreb włączyć korzystając z kluczyka funkcję Auto-Open, by tylne drzwi otwarły się gdy tylko użytkownik auta stanie przy tylnym kole. Jeśli zaś podejdzie do samochodu od tyłu, otworzą się drzwi bagażnika.
Dobra widoczność
Prawidłowa pozycja za kierownicą oraz dobra widoczność jest bardzo ważna zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i komfort obsługi wszystkich elementów sterowania.
W YCC połączyliśmy ergonomię oraz pole widzenia w ramach systemu Ergovision, który obecnie patentujemy, mówi Elna Holmberg. Oto jak działa ten system: w punkcie dealerskim dokonuje się skanowania sylwetki kierowcy. Następnie dane o wymiarach ciała (wzrost, długość nogi, długość ramienia) wykorzystywane są do określenia odpowiedniej pozycji za kierownicą. Informacja ta jest zapisana w postaci cyfrowej w osobistym kluczyku użytkownika. Po zajęciu miejsca w fotelu kierowcy i umieszczeniu kluczyka w centralnej konsoli, fotel, kierownica, pedały, zagłówek i pasy bezpieczeństwa przestawią się automatycznie do położenia właściwego dla budowy ciała kierowcy. W rezultacie pozycja za kierownicą jest doskonale dopasowana i zapewnia możliwie najlepszą widoczność.
Chcąc zmienić zapisane położenie, wystarczy przestawić wybrany element układu i zapisać nowy zestaw ustawień w kluczyku. Układ ostrzeże kierowcę o nieprawidłowym polu widzenia za pomocą soczewkowego hologramu z symbolem stylizowanego oka, wyświetlanym na słupku A pomiędzy szybą czołową i drzwiami.
Również nadwozie projektowano z myślą tym, by kierowca miał lepszą widoczność. Pokrywę silnika obniżono, a zderzaki z rozmysłem wprowadzono w pole widzenia. Dodatkowo, tylna szyba sięga aż do skrajnego obrysu samochodu, zatem kierowca dokładnie wie, gdzie znajdują się cztery narożniki pojazdu, podkreśla Anna Rosen, projektant nadwozia YCC.
Większe możliwości wyboru i uniwersalność
YCC jest niezwykle elastycznym pojazdem. Kierowca może wybrać wielkość prześwitu duża wysokość zapewnia znakomitą widoczność drogi, zaś niskie ustawienie dostarcza bardziej sportowych emocji. Poza tym, w każdej chwili można całkowicie zmienić wygląd wnętrza pojazdu. Dostępna jest do wyboru gama ośmiu wymiennych pokryć tapicerskich siedzeń, począwszy od ciemnobrązowej skóry, poprzez tkaninę i wełniane boucle, po jaskrawe pokrycie z żółto-zielonym haftem. Do każdego z nich dopasowane są dywaniki podłogowe równie łatwe do rozłożenia inspirowane stylistką wzornictwa wnętrz mieszkalnych.
Nie ma potrzeby sprzedawania samochodu tylko dlatego, że właścicielowi znudziła się kolorystyka wnętrza, wyjaśnia Maria Uggla, projektantka odpowiedzialna za kolorystykę i wykończenie YCC.
Minimum obsługi technicznej
Chcemy, by samochody ułatwiały, a nie utrudniały życie ich właścicielom, mówi kierownik projektu Eva-Lisa Andersson.
Dlatego w YCC obsługa eksploatacyjna, jest możliwie najprostsza. Otwieram pokrywę silnika tylko wtedy, gdy potrzebuję uzupełnić płyn do spryskiwaczy, twierdzi Tatiana Butovitsch Temm, kierownik komunikacji w projekcie YCC. Dlatego zadałyśmy sobie pytanie, czy tylko w tym celu naprawdę trzeba otwierać pokrywę silnika? Stwierdziłyśmy, że równie łatwo płyn będzie można uzupełnić z boku samochodu. Dlatego za drzwiami po stronie kierowcy YCC ukryte ma dwa pozbawione korków otwory wlewowe z zaworami kulkowymi, podobne do tych, jakie stosowane są w samochodach wyścigowych. Jeden służy do uzupełniania paliwa, drugi do nalewania płynu do spryskiwaczy. Bez kombinowania przy korku czy zamkach pokrywy!
Umieszczenie wlewu płynu do spryskiwaczy poza przedziałem silnikowym sprawiło, że pokrywa komory silnika stała się zbędna przynajmniej w konwencjonalnej formie. Pracownicy serwisu Volvo są jedynymi osobami, które w ogóle potrzebują mieć dostęp do silnika podczas obsługi okresowej. Gdy nadejdzie pora planowego przeglądu samochód automatycznie powiadomi o tym wybrany przez użytkownika punkt serwisowy, który zaproponuje termin wizyty, zaś właściciel pojazdu będzie mógł go zaakceptować lub odrzucić. YCC wykonuje również w regularnych odstępach czasu własne testy diagnostyczne i powiadamia serwis, gdy cokolwiek wymaga baczniejszej uwagi. Takie rozwiązanie gwarantuje, że wszelkie części zamienne i materiały znajdą się w serwisie wtedy, kiedy będą potrzebne. Dla nas serwis jest czymś więcej, niż tylko obsługą techniczną auta. Naciskając przycisk Car Care na panelu sterowania można również
zapisać samochód na wizytę mającą na celu oczyszczenie i pielęgnację zarówno wnętrza, jak i nadwozia, dodaje Eva-Lisa Andersson.
Samochód jest lakierowany tworzącym łatwą do czyszczenia warstwę lakierem. Warstwa ta zachowuje się jak teflonowe pokrycie patelni: brud z trudnością się na niej zatrzymuje i daje się z łatwością zmyć. Wymienne pokrycia siedzeń oraz dywaniki również można bez trudu oczyścić.
YCC wyposażony jest w ogumienie typu „Run-Flat”. Nawet po przebiciu opony autem można dojechać do serwisu lub miejsca dogodnego do zatrzymania się.
Łatwości parkowania
Zarówno mężczyni, jak i kobiety oczekują wyposażenia pojazdu w urządzenie ułatwiające parkowanie równoległe.
W YCC jest to system dwustopniowy. Gdy kierowca musi zaparkować pomiędzy dwoma samochodami, ale najpierw chce upewnić się, czy ma wystarczająco dużo przestrzeni, naciska jednokrotnie przycisk układu w celu uruchomienia funkcji sprawdzenia dostępnego miejsca. Gdy układ podpowie tak, kierowca ma możliwość włączenia funkcji automatycznego parkowania poprzez ponowne naciśnięcie tego samego przycisku. Samochód pomaga manewrować kierownicą, natomiast kierowca obsługuje pedał przyspieszenia i hamulca oraz zmienia biegi. Funkcja ta sprawia, że równoległe parkowanie staje się niezwykle proste.
Silnik i układ napędowy
YCC jest przygotowany do zastosowania pięciocylindrowego silnika PZEV o niskiej emisji i mocy 215 KM, wyposażonego w alternator zespolony z rozrusznikiem (Integrated Starter-Generator, ISG). Jednostka ta, podobnie jak inne silniki PZEV Volvo, spełnia najbardziej surowe normy emisji obowiązujące w niektórych zielonych stanach USA, takich jak Kalifornia.
ISG ma wiele zalet. Pozwala uniknąć niepotrzebnego utrzymywania pracującego silnika na biegu jałowym, ponieważ na przykład podczas oczekiwania na światłach jednostka napędowa może automatycznie się wyłączyć. Silnik uruchamia się z powrotem, gdy tylko kierowca wciśnie pedał przyspieszenia. Rozwija również znaczny moment nawet przy niewielkich prędkościach obrotowych, co oznacza uzyskiwanie maksymalnej siły napędowej już podczas ruszania. ISG pozwala na uzyskanie napięcia zasilania 60 V, dzięki czemu dodatkowo rozszerzają się możliwości zwiększenia wygody użytkowania pojazdu.
YCC wyposażono w sześciobiegową skrzynię Powershift, która daje możliwość wyboru w pełni zautomatyzowanego trybu pracy lub zmiany biegów za pomocą przełącznika przy kolumnie kierownicy. Zastosowanie Powershift oznacza, że w samochodzie znajduje się podwójne mokre sprzęgło, ułatwiające realizację zmiany przełożeń przy odpowiednich prędkościach obrotowych silnika. Rozwiązanie to przyczynia się do zwiększenia płynności jazdy oraz ograniczenia zużycia paliwa.
Opisy oraz parametry zamieszczone w niniejszym materiale prasowym dotyczą gamy modeli Volvo Car Corporation, niezależnie od rynku. W zależności od rynku mogą występować różnice w specyfikacji pojazdu. Specyfikacja może ulec zmianie bez uprzedzenia.
Materiały powiązane