Rodzina, spokój, bezpieczeństwo czy marka tak kojarzona może być atrakcyjna dla młodych i niezależnych klientów? Jakie szanse na polskim rynku ma 3-drzwiowy hatchback z klasy Premium? Doskonałe wyniki sprzedaży, zainteresowanie konsumentów, SABRE Award a teraz brązowa statuetka EFFIE dla kampanii Volvo C30 pokazuje, że z dobrze przemyślaną kampanią reklamową warto było zaryzykować również w Polsce.
Brązowa Effie dla C30
„Założenia kampanii C30 były od początku dla nas wielkim wyzwaniem. Jej sukces to nie tylko rezultaty rynkowe, ale również uznanie wyrażane przez specjalistów – tym bardziej cieszy na statuetka EFFIE Awards dla naszej kampanii C30.”– przyznaje Mariusz Nycz, Communication Manager Volvo Auto Polska.
EFFIE to jeden z najważniejszych na świecie konkursów marketingowych. Kampanie mogące zwyciężyć w EFFIE to takie, w których połączono kilka kluczowych dla marketingu dyscyplin: planowanie strategiczne, badania rynku, planowanie i zakup mediów, kreację i obsługę Klienta. Jury konkursu to eksperci z mediów, instytutów badawczych, niezależni konsultanci, marketerzy i specjaliści z branży reklamowej. W konkursie nagradzane są efektywne działania w komunikacji marketingowej, współpraca pomiędzy Agencją a Klientem, oraz osiągniecie jak najlepszych rezultatów rynkowych reklamowanej marki. W tym roku do tytułu Effie Awards startowało ponad 300 kampanii reklamowych. Wyróżniono 37, w tym kampanię reklamową Volvo C30 zgłoszoną przez dom mediowy Mindshare.
Zanim pojawiło się C30…
Samochody Volvo kojarzone są zazwyczaj z klasycznej stylistyką, oszczędną linii. Volvo jest postrzegane jako marka, dla której najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dość silne asocjacje marki z rodziną, stabilizacją i spokojem czyniły markę mało atrakcyjną dla ludzi młodych. Volvo nie miało do tej pory także produktu, który mógłby w pełni zaspokajać ich potrzeby.
„Wprowadzenie modelu C30 miało zapoczątkować dialog z młodszym konsumentem, ale nie zniechęcić wielbicieli klasyki i zwolenników bezpieczeństwa i wygody.” – mówi Marcin Klimczewski Dyrektor Marketingu i PR Volvo Auto Polska.
„To zadanie wymagało wysublimowanego podejścia. Linia kreatywna przygotowana dla C30 była diametralnie różna od dotychczasowych komunikatów stosowanych przez Volvo, podkreślała inne wartości marki.”- wyjaśnia Mariusz Nycz.
Wirtualne życie hatchbacka
Volvo C30 to 3-drzwiowy hatchback klasy Premium – miejski i designerski adresowany do ludzi młodych, aktywnych, ceniących sobie poczucie wolności i niezależności. Dla tych potencjalnych klientów podstawowym medium komunikacyjnym jest Internet, i to właśnie on stanowił naturalną platformę całego przekazu kampanii C30. Na stronie Volvo C30 postawiono na multimedialne gry i zabawy, video, oraz niezwykle rozbudowany graficznie konfigurator samochodu. „Zależało nam na interaktywności i dialogu z nowoczesnym odbiorcą. Na stronie możliwe było również wyrażanie swojej opinii o samochodzie i zapoznanie się z opiniami innych.” – wyjaśnia Mariusz Nycz.
Kochasz czy nienawidzisz?
Istotą przekazu w kampanii telewizyjnej i prasowej było zaangażowanie i zaintrygowanie odbiorców. Kluczowe hasło kampanii odwoływało się do skrajnych uczuć: „Kochasz czy nienawidzisz? Wyra swoją opinię.” W kampanii telewizyjnej C30 wykorzystano wyłącznie stacje tematyczne, tj. stacje muzyczne, popularno-naukowe, kobiece i informacyjne – kanały skierowane do wymagającego odbiorcy, o ukształtowanych gustach.
Kampania prasowa w magazynach opierała się m.in. na advertorialach utrzymane w kontekście „miejskiego romansu”. Przedstawiały one wysmakowaną historyjkę, odnoszącą się do emocji czytelnika i tym samym wciągały go w świat marki. Bardzo ważnym wsparciem były ambientowe akcje w wybranych sklepach odzieżowych oraz klubach muzycznych. Klienci takich sklepów jak Max Mara, Escada czy Quicksilver podczas zakupów o określonej wartości otrzymywali albumy Volvo C30. Naklejki i trójwymiarowe kartki „Kochasz czy nienawidzisz” towarzyszyły im przebieralniach butików oraz topowych klubach muzycznych. Multimedialność kampanii sprawiła, iż była spójna w swoim przekazie do nowego odbiorcy. Wyselekcjonowane narzędzia komunikacji przełożyły się na sukces marketingowy kampanii.
Materiały powiązane