Volvo Car Poland konsekwentnie realizuje plany związane z przyjętą strategią elektromobilności i zrównoważonego rozwoju. Już dziś pierwsi autoryzowani dealerzy Volvo mogą się pochwalić szybkimi stacjami ładowania prądem stałym (DC) o mocy 175 kW. W ramach działań koordynowanych przez Volvo Car Poland, wszystkie punkty dealerskie w Polsce będą wyposażone w równie szybkie stacje ładowania. Od ponad roku każdy punkt dealerski w Polsce dysponuje ogólnodostępnymi ładowarkami o mocy do 22 kW – co zakończyło pierwszy etap elektryfikacji. Teraz czas na drugi.
Obecnie w autoryzowanych salonach Volvo Cars w Kaliszu i Poznaniu można skorzystać z szybkich stacji ładowania DC. Punkty ładowania umieszczone na terenie obiektów dealerskich są objęte wspólnym systemem płatności. Każda stacja ładowania DC wyposażona jest w dwa złącza CCS i jest dostępna dla właścicieli szerokiej gamy aut elektrycznych dostępnych na polskim rynku. Urządzenia zlokalizowane przy salonach Volvo są dostępne całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Kolejne punkty szybkiego ładowania wkrótce zostaną otwarte m.in. w Gdyni i Bielsko-Białej, a w dalszej kolejności m.in. w Warszawie, Szczecinie i Rzeszowie. Docelowo każda placówka dealerska Volvo Cars udostępni możliwość ładowania prądem stałym, łącznie powstanie 65 stacji ładowania DC 175 kW w całej Polsce. Dealerstwa Volvo znajdują się często w atrakcyjnych dla kierowców lokalizacjach w pobliżu tras przelotowych i ważnych węzłów drogowych.
Pierwszy etap budowy stacji ładowania już się zakończył. W styczniu 2022r. u dealerów Volvo zostało uruchomionych 31 stacji ładowania prądem zmiennym (AC) o mocy do 22 kW. Wszystkie stacje są widoczne zarówno w aplikacji Volvo Cars, jak i sieciach lokalnych operatorów pod nazwą Powerstop.
Szybkie ładowarki są niezbędne, aby kierowcy aut elektrycznych mogli komfortowo podróżować pomiędzy miastami, ale i również w swoich lokalnych aglomeracjach. Ich duża moc sprawia, że uzupełnienie energii potrzebnej do przejechania stu kilometrów trwa około 7-8 minut*. Volvo Cars stawia na elektromobilność. Inwestycja w nowoczesną sieć ładowania aut elektrycznych jest naturalną konsekwencją obranego przez nas kursu – mówi Emil Dembiński, prezes Volvo Car Poland.
* – ładowanie jest najszybsze, gdy stan naładowania akumulatora wynosi poniżej 20%.
Działania te wpisują się w szeroką strategię zrównoważonego rozwoju marki Volvo. W 2017 roku koncern Volvo Cars zobowiązał się do wprowadzenia napędu elektrycznego w całej gamie swoich modeli, a od roku 2019 wszystkie modele Volvo dostępne są w wersji hybrydowej typu plug-in. Firma zobowiązała się także do 2025 roku (w porównaniu do roku 2018) zmniejszyć o 40% przypadający na jeden samochód poziom emisji CO2, wynikający z całego łańcucha dostaw i procesu produkcji, włączywszy w to sieć dealerską. W roku 2040 Volvo Cars zamierza osiągnąć zerowy poziom śladu węglowego w swoim łańcuchu wartości.
Obecnie Volvo oferuje pełną gamę modeli zelektryfikowanych (miękkie hybrydy, hybrydy typu plug-in i auta w pełni elektryczne). W tym roku modele PHEV i BEV stanowią już ponad 40% globalnej sprzedaży. Do 2025 roku połowę samochodów na rynku będą stanowiły auta w pełni elektryczne, a w 2030 roku z oferty zupełnie znikną wersje napędzane silnikami spalinowymi.
Materiały powiązane