Thomas Bernstrand, jeden z czołowych szwedzkich projektantów współczesnego designu, otwiera w Domu Volvo pierwszą w Polsce wystawę swoich topowych projektów.
W ramach programu Volvo Design, w Domu Volvo w Warszawie prezentowana będzie wystawa światowej sławy szwedzkiego projektanta Thomasa Bernstranda. To pierwsza ekspozycja tego twórcy w Polsce. Projektant przedstawi meble oraz akcesoria wystroju wnętrz. Wystawa rozpoczęła się 12 padziernika wernisażem z udziałem autora. Będzie otwarta dla zwiedzających codziennie od 10:00 do 18:00 między 16 padziernika a 30 listopada w Domu Volvo przy ul. Puławskiej 558/560. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Thomas Bernstrand projektuje przede wszystkim unikalne elementy wyposażenia wnętrz. Fotel „Boxer” z wysuwanym podnóżkiem, wieszak „Gobble” z pękiem uchwytów na elastycznych linkach czy system regałów „Self’, w którym dzięki uniwersalnej złączce, można dowolnie ustawiać półki to jednak tylko niektóre z prac, którymi wpisał się do kanonu światowego designu. Thomas jest również autorem ciekawych dodatków (np. biżuterii), artystycznych elementów wystroju wnętrza i instalacji.
„Inspiracją dla projektów są zawsze moje własne doświadczenia i ludzie, których miałem przyjemność poznać”– deklaruje Thomas Bernstrand.
Tworząc projekty bliskie człowiekowi operuje różnymi środkami wyrazu. Jako zaangażowany społecznie artysta, oprócz przedmiotów przeznaczonych do codziennego użytku, tworzy projekty balansujące na granicy pomiędzy wzornictwem a sztuką eksperymentalną. Część z jego projektów stanowią przedmioty będące twórczym wyrazem sprzeciwu wobec niektórych cywilizacyjnych zjawisk. Przykładami mogą być eksponowane w Domu Volvo kamizelki ratunkowe „Baywatch” i „Sopranos”, których forma jest przytykiem do postaw czysto konsumpcyjnych.
Prace Thomasa można określić jako genialne w swej prostocie. Choć mogą stanowić ciekawe konstrukcje same w sobie, na ogół nie rzucają się w oczy. Kiedy jednak odkryje się ich funkcjonalność, wysuwa się ona na plan pierwszy i na tę samą rzecz patrzy się już zupełnie inaczej. Bernstrand należy do szczęśliwców, których projekty w niewymuszony sposób urzekają swoich użytkowników. Pozbawione krzykliwych czy skomplikowanych technologicznie elementów, są bliskie użytkownikom i łatwo dostępne dla masowych odbiorców – mówi Magda Kochanowska, redaktor magazynu 2+3D, specjalistka w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, kuratorka wystawy.
Thomas Bernstrand przyjechał do Polski na zaproszenie Volvo. W ramach realizowanego programu Volvo Design, marka promuje i wspiera sztukę wzornictwa przemysłowego. Jednym z najgłośniejszych wydarzeń projektu była prezentacja Your Concept Car – samochodu koncepcyjnego w całości zaprojektowanego przez kobiety – zespół 9 projektantek. Elementem programu była także Volvo Design Academy – cykl wykładów i prezentacji na temat współczesnego designu, jego celów, metodologii. W spotkaniach udział wzięli przedstawiciele świata kultury i mediów. Towarzyszyły im zorganizowane w Domu Volvo wystawy o tematyce związanej z wzornictwem przemysłowym.
„Od początku istnienia projektu Volvo Design myśleliśmy o zaprezentowaniu w Polsce twórczości Thomasa Bernstranda. Jego prace są kompilacją pragmatyzmu i piękna. Myślę, iż podobnie odbieramy rolę sztuki użytkowej, czego wyrazem są tworzone przez nas samochody. Podobnie jak Thomas, my także czerpiąc ze światowych trendów w zakresie projektowania, pozostajemy blisko skandynawskich inspiracji. W ramach programu Volvo Design ukazujemy związki łączące sztukę i produkcję przemysłową. Wierzymy, że wystawa prac Thomasa Bernstranda będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem i przyczyni się do edukacji na temat designu w Polsce” – powiedział Marcin Klimczewski, Dyrektor Marketingu i PR Volvo Auto Polska.
Urodzony w 1965 r. w Sztokholmie, Thomas Bernstrand należy do młodego pokolenia szwedzkich projektantów designu. Czerpiąc ze światowych trendów pozostaje wierny szwedzkim tradycjom w dziedzinie wzornictwa, przejawiającym się w pragmatyzmie i klasycznej formie.
Bernstrand jest absolwentem londyńskiej, duńskiej oraz dwóch szwedzkich szkół designu. Jego prace były prezentowane samodzielnie oraz przy okazji najbardziej prestiżowych wydarzeń na całym świecie, m.in. na szwedzkich targach biżuterii, francuskim biennale designu, koreańskim festiwalu designu, wystawie szwedzkiego designu w Japonii czy wielokrotnie podczas wydarzeń w Europejskim Instytucie Designu w Mediolanie. Jest zdobywcą wielu nagród za swoje projekty, m.in. tytułu Designer of the Year 2005 przyznawanego we współpracy ze szwedzką edycją Elle Deco, nagrody Best of the Best 2005 w Niemczech czy hiszpańskiego konkursu designu cDIM 2005. Prowadzi firmę projektową Bernstrand&Co.
Materiały powiązane