Komunikaty prasowe

Całkowicie nowe Volvo S80 liderem w swojej klasie. Volvo przedstawia pierwsze zdjęcia całkowicie nowego S80

Na rynek wkracza Volvo S80 o dynamicznej linii, komfortowym wnętrzu, doskonałych właściwościach jezdnych oraz najwyższej klasy systemach bezpieczeństwa.

Silnik V8 w połączeniu z napędem na cztery koła, a także całkowicie nowy rzędowy sześciocylindrowy silnik to atuty, które skuszą nawet najbardziej wybrednych klientów.

Nowe Volvo S80 zostanie pokazane po raz pierwszy 28 lutego na międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie. Do sprzedaży wejdzie w czerwcu 2006 roku.

„Całkowicie nowe Volvo S80 konkurować będzie w niezwykle trudnym segmencie rynku, gdzie konkurencja jest wyjątkowo zacięta, a wymagania klientów wyjątkowo wysokie. Z samochodu aż bije to, co nazywamy „skandynawskim luksusem”. Znajdziemy w nim czyste i eleganckie linie oraz perfekcyjną funkcjonalność. Każdy szczegół został opracowany z myślą o wygodzie klienta” – mówi Fredrik Arp, prezes i CEO Volvo Cars.


Kuszący i inteligentny

Według Volvo „skandynawski luksus” oferuje nieco inny niż zazwyczaj spotykany rodzaj prestiżu. Stworzono go z myślą o użytkownikach. Łączy on estetykę z technologią w sposób kuszący, a przy tym inteligentny. Skandynawski luksus różni się od luksusu tradycyjnego, w którym nacisk pada na elitarność, wysoką cenę i ograniczoną dostępność.
W całkowicie nowym Volvo S80 luksus wyrażony jest poprzez prosty, a przy tym elegancki design, technologię dającą użytkownikowi prawdziwą radość przy korzystaniu z najdrobniejszego choćby elementu, a także poprzez poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne i bezpieczeństwo pasażerów.
„W nowym Volvo S80 podkreślamy ewolucję projektu. Wszystkie kształty i materiały są wyrazem stałego rozwoju naszej technologii i stylu. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, S80 zyskał bardzie, młodzieńczą i dynamiczną linię. Wnętrze samochodu jest jeszcze bardziej kuszące za sprawą wyrafinowanego doboru materiałów i barw, które idealnie współgrają z inteligentną
i przyjazną dla użytkownika technologią” – wyjaśnia dyrektor ds. projektowych w Volvo Cars, Steve Mattin.


Od silnika V8 po całkowicie nowy rzędowy silnik sześciocylindrowy

S80 drugiej generacji będzie pierwszym sedanem dostępnym z poprzecznie montowanym silnikiem V8 o mocy 315 koni mechanicznych i momencie obrotowym wynoszącym 440 Nm. Dzięki katalizatorom i zaawansowanej elektronice silnik ten, wprowadzony po raz pierwszy w Volvo XC90, należy do najczystszych silników V8 na rynku. W całkowicie nowym S80 zadebiutuje ponadto nowy wolnossący silnik sześciocylindrowy, którego budowa jest tak zwarta, że jest on niemal tych samych rozmiarów, co pięciocylindrowe silniki Volvo. Może on współdziałać z sześcioprzełożeniową automatyczną skrzynią biegów, ponieważ napęd wałka rozrządu i urządzenia pomocnicze zostały przesunięte i częściowe zintegrowane z samym blokiem silnika. Nowy rzędowy sześciocylindrowy silnik ma pojemność skokową wynoszącą 3,2 litra oraz moc 238 koni mechanicznych. Maksymalny moment obrotowy wynoszący 320 Nm zapewnia doskonałe przyspieszenie. S80 będzie też dostępny z pięciocylindrowym silnikiem turbo o pojemności 2,5 litra, mocy 200 koni mechanicznych i momencie obrotowym sięgającym 300 Nm, a także z opracowanym przez Volvo pięciocylindrowym silnikiem turbodiesel o mocy 185 koni mechanicznych i momencie obrotowym osiągającym 400 Nm.

Napęd na cztery koła i silnik V8

Największy sedan Volvo jest dostępny z napędem na cztery koła w połączeniu z silnikiem V8.
Całkowicie nowy S80 może być również wyposażony w aktywne podwozie Four-C, które automatycznie dostosowuje ustawienie podwozia do panujących warunków jazdy. Elektroniczny układ dynamicznej stabilizacji toru jazdy (DSTC – ang. Dynamic Stability and Traction Control) jest
w wyposażeniu standardowym.

Nowy system ostrzegawczy

Bezpieczeństwo jest na najwyższym światowym poziomie. Wprowadzono tu między innymi udoskonaloną i opatentowaną strukturę systemów bezpieczeństwa czynnego.

Nowy S80 będzie pierwszym modelem Volvo wyposażonym w układ adaptacyjnej regulacji prędkości jazdy (ACC – Adaptive Cruise Control) połączony z systemem ostrzegania przed kolizją (Collision Warning) oraz systemem wspomagania hamowania (Brake Support).

Układ ten spełnia dwie funkcje:

Układ adaptacyjnej regulacji prędkości jazdy automatycznie utrzymuje określoną odległość między S80 a jadącym przed nim samochodem. Jeśli układ nie jest używany, a odległość od samochodu
z przodu zmniejsza się na tyle szybko, że prawdopodobna jest kolizja, system ostrzega kierowcę włączając brzęczyk i światła ostrzegawcze. W tym samym czasie w stan gotowości wprowadzany jest układ hamulcowy, aby hamowanie było jak najskuteczniejsze.

Nowe Volvo S80 wyposażone jest w aktywne przednie reflektory bi-ksenonowe, które nakierowują strumień światła w stronę zakrętu drogi, aby zapewnić jak najlepszą widoczność.

Zaawansowany pilot PCC (Personal Car Communicator) jest pierwszym tego typu urządzeniem na świecie. PCC spełnia wiele istotnych funkcji. Zanim jeszcze kierowca znajdzie się przy samochodzie, może sprawdzić, czy jest on bezpieczny, np. czy jest zamknięty oraz czy włączony jest alarm. Czujnik bicia serca ostrzega, jeśli ktoś kryje się w środku auta.

Najwyższej klasy system audioNowe Volvo S80 może być oczywiście wyposażone w system audio Premium Sound Volvo. Cyfrowy wzmacniacz ICE Power produkcji Alpine, Dolby Pro Logic II Surround oraz głośniki duńskiej firmy Dynaudio dają doskonałą jakość dŸwięku. „Jesteśmy przekonani, że całkowicie nowe Volvo S80 będzie silnym konkurentem, który podbije serca wielu nowych klientów. Spodziewamy się, że 70% przeciętnej liczby sprzedaży, wynoszącej 50 000 aut rocznie, trafi do klientów, którzy dziś nie jeżdżą samochodami Volvo. Główne rynki to USA, Niemcy, Hiszpania, Szwecja i Chiny” – mówi Fredrik Arp.

Materiały powiązane