Komunikaty prasowe

Całkowicie odmienione Volvo S40: minimalistyczna środkowa konsola – niekonwencjonalne wzornictwo

 • ródła inspiracji spoza świata motoryzacji
 • Minimalistyczne wzornictwo
 • Niezwykle wąska, wolno stojąca środkowa konsola o funkcjonalnym rozwiązaniu
 • Zwieńczenie wizerunku nowego Volvo S40
 • Przezroczyste nakładki ozdobne nadają posmak zaawansowanej techniki
 • Dyskretne oświetlenie w stylu teatralnym sprzyja atmosferze przytulności

Całkowicie zmodernizowane Volvo S40 reprezentuje zupełnie nowe podejście do wystroju wnętrza samochodu – z unikalną wolno stojącą kolumną środkowej konsoli.
Jest to całkowicie nowe rozwiązanie w przemyśle motoryzacyjnym, opracowane specjalnie dla Volvo S40 i zaprezentowane ostatnio w koncepcyjnym modelu Volvo VCC (Versatility Concept Car).
Gdy nadszedł czas na wystrój wnętrza S40, jednym z najważniejszych zadań było zapewnienie pasażerom poczucia przestronności pomimo zwartych wymiarów zewnętrznych. Wymagało to zmiany podejścia do zagadnienia – zdecydowano się spojrzeć na kwestie rozplanowania przestrzeni z zupełnie innego punktu widzenia. Zespół projektantów zaczął szukać Ÿródła inspiracji poza światem motoryzacji.
„Chcąc być nowatorskim, nie można skupiać się na tym, co robią konkurenci. Więcej pożytku przyniesie obserwacja, czego nie robią.” – mówi szef zespołu projektantów w Volvo Cars, Henrik Otto.
Wpływy zewnętrzne
Naturalnym czynnikiem wywierającym wpływ na prace projektantów było tradycyjnie skandynawskie zamiłowanie do nieskazitelnych powierzchni i czystych linii oraz naturalnej lekkości materiałów i konstrukcji. Doskonałymi przykładami tego jest Seria 7 wytłaczanych krzeseł i fotel światowej sławy projektanta Arne Jacobsena, czy typowo nordycka struktura oraz wzory mebli autorstwa Alvara Aalto.
Bogatym Ÿródłem inspiracji były również nowoczesne urządzenia techniczne, w rodzaju zestawów muzycznych, kamer czy komputerów. Nie tylko w zakresie formy i funkcji, lecz również pod względem sposobów wykorzystania i łączenia różnych rodzajów materiałów – i w ten sposób kształtowania ogólnych wrażeń z obcowania z danym produktem.
To rozpoznanie innych środowisk przyniosło nie tylko inspiracje, lecz również pozwoliło stworzyć podstawowe założenia projektowe wnętrza nowego Volvo S40.
Minimalistyczne środki wyrazu
W celu jak najlepszego wykorzystania gamy dostępnych materiałów i połączenia ich w sposób naturalny, wnętrze samochodu podzielone zostało na kilka „warstw”, z kolumną środkowej konsoli jako najważniejszym, indywidualnie wyeksponowanym elementem. W ten sposób wyróżniona, stanowi najdalej do przodu wysunięty pulpit sterowniczy w samochodzie, na kształt pilota zdalnego sterowania obsługującego domowy sprzęt audio-wideo.
Za kolumną środkowej konsoli mieści się praktyczny i łatwo dostępny z obu stron schowek na rzeczy osobiste. Miejsce to jest dyskretnie podświetlone, co jeszcze mocniej eksponuje samodzielną kolumnę środkowej konsoli – oraz potęguje poczucie dobrze przemyślanej funkcjonalności.
Ponieważ nowoczesne odtwarzacze płyt kompaktowych nie wymagają już tyle miejsca co dawniejsze odtwarzacze kaset magnetofonowych, można było ograniczyć szerokość panelu. W rezultacie uzyskano bardzo wąską, wręcz minimalistyczną w swym wyrazie konsolę, która przyczynia się do nieodpartego wrażenia przestronności wnętrza samochodu.
„Konsola jest zwieńczeniem wizerunku samochodu i sama w sobie elementem rewolucyjnym. Uzyskanie tak niezwykle wysmukłej formy wymagało pokaŸnej dozy pomysłowości oraz ciężkiej pracy, by sprostać trudnościom technicznym.” – mówi jej projektant, Guy Burgoyn.
Cztery poziomy wykończenia
Podobnie jak inne elementy kabiny, kolumna środkowej konsoli może być wykończona w różnym stylu. Nabywca może wybrać jedną z kilku wersji wykończenia, zgodnie ze swymi upodobaniami:

 

 • W wersji podstawowej kolumna jest w takim samym kolorze, jak tapicerka.
 • Wersja transparentna „Iced Aqua” jest ewenementem. Daje wrażenie obcowania z zaawansowaną techniką, jako że przez przezroczyste elementy widoczne są wewnętrzne mechanizmy.
 • Ciemne panele drewnopodobne „Wood Effect” nadają wnętrzu bardziej eleganckie i stonowane oblicze.
 • Wykończenie „Aluminium” (panelami aluminiowymi) najlepiej odpowiada charakterowi samochodu i podkreśla wysoką jakość.Wielofunkcyjne przełączniki
  Przełączniki umieszczonej w kolumnie środkowej konsoli mają ergonomiczny, a zarazem funkcjonalny kształt. Większość z nich obsługuje wiele funkcji – w sposób logiczny i wygodny. Górna połowa panelu sterowania służy do obsługi radioodtwarzacza i integralnego telefonu, natomiast dolna część służy do obsługi układu klimatyzacji.
  Najważniejszymi funkcjami sterują cztery duże przełączniki obrotowe. Wszystkie pomocnicze przyciski zostały zgrupowane razem, na wzór pilota zdalnego sterowania. Każdy z nich jest odpowiednio obrysowany, aby zminimalizować ryzyko jednoczesnego naciśnięcia dwóch przycisków. Motywy wzornicze powtarzają się dla różnych elementów w kabinie.
  Radioodtwarzacz w nowym Volvo S40 może zawierać dekoder systemu Dolby Surround Pro Logic II – równie wysokiej klasy, jak wprowadzony w Volvo XC90.
  Oświetlenie teatralne
  We wnętrzu nowego Volvo S40 rozmieszczono szereg dyskretnie ukrytych Ÿródeł światła. Uzyskano w ten sposób efekt podobny jak w teatrze – delikatne oświetlenie poszczególnych fragmentów wnętrza. Kolumna środkowej konsoli, na przykład, jest stale oświetlona lampką umieszczoną w podsufitce, przy tym na tyle delikatnie, że w ogóle nie przeszkadza to kierowcy.
  Oświetlenie to daje się zauważyć jedynie wtedy, gdy kierowca zbliży dłoń do panelu sterowania, i pomaga wtedy znaleŸć odpowiedni przycisk w ciemności. Jest to kolejny przykład, jak wiele uwagi i pomysłowości poświęcono stworzeniu nowego Volvo S40.

 

 

Materiały powiązane