Komunikaty prasowe

Całkowicie odmienione Volvo S40: skonstruowane zgodnie z prezentowaną przez Volvo filozofią ochrony środowiska

 

 • Materiały i technologie dobierane z myślą o ograniczaniu ryzyka dla zdrowia
 • Nowe rozwiązania techniczne w silnikach przynoszą korzyści środowisku
 • PremairŽ
 • Filtr przeciwpyłkowy w standardzie
 • Układ kontroli jakości powietrza w kabinie – nowa opcja wyposażenia w najmniejszym Volvo
 • „Deklaracja wpływu produktu na środowisko” dostępna wraz z samochodem

  Staranny dobór materiałów i technologii
  Nowe Volvo S40 produkowane jest w jednym z najnowocześniejszych na świecie zakładów. Metody wytwarzania, jak również materiały i wykorzystywane w procesie produkcji substancje są dobierane z myślą o ograniczaniu ich negatywnego wpływu na zdrowie zarówno pracowników fabryki, jak i okolicznych mieszkańców.
  Przykłady: Nie wymagające stosowania chromu procesy wstępnego przygotowania materiałów nadwoziowych; wodorozcieńczalne lakiery do nadwozia; substancje bezfreonowe.
  Zastosowane w samochodzie rozwiązania techniczne mają na celu możliwie najskuteczniejsze ograniczenie szkodliwego wpływu pojazdu na środowisko naturalne, poprzez zapewnienie niskiego poziomu emisji substancji toksycznych.
  Przykłady: Aluminiowe silniki o niskim tarciu wewnętrznym; katalizatory trójfunkcyjne umieszczone tuż za silnikiem; czujniki tlenu (sondy lambda) zarówno przed, jak i za katalizatorem; układ odprowadzania oparów paliwa (EVAP).
  Podobnie jak inne modele Volvo, nowe S40 zaprojektowano tak, by samochód w jak największym stopniu nadawał się do recyklingu.
  Przykłady: 85% masy pojazdu stanowią materiały, które można poddać recyklingowi; części z tworzyw sztucznych są oznakowane w celu ułatwienia recyklingu; do produkcji niektórych elementów wykończenia wnętrza stosowany jest filc i włókno drzewne pochodzące z recyklingu.
  Mniejsze zużycie paliwa i mniej toksyczne spaliny
  Nowe silniki benzynowe stanowią rozwinięcie konstrukcyjne opracowanych przez Volvo jednostek napędowych o niskim tarciu.
  Kolektor wylotowy i obudowa turbosprężarki wykonane są jako jeden odlew z odpornego na wysoką temperaturę (1050°) staliwa. Dlatego w wersji zasilanej benzyną ich chłodzenie może być mniej intensywne.
  W rezultacie silnik może spalać uboższą mieszankę paliwowo-powietrzną, czego efektem jest mniejsze zużycie paliwa oraz niższe poziomy szkodliwych emisji, szczególnie podczas szybkiej jazdy.
  Również nowy kolektor dolotowy z tworzywa sztucznego jest „przyjazny” dla środowiska. Ponieważ zastosowane tworzywo ma niewielką przewodność cieplną, zasysane powietrze jest chłodniejsze, dzięki czemu zwiększa się sprawność spalania.
  Sondy lambda o udoskonalonej konstrukcji rozgrzewają się szybciej i wcześniej zaczynają działanie po rozruchu zimnego silnika. W efekcie obniża się poziom toksyczności spalin.
  Chłodnice pięciocylindrowych silników Volvo S40 pokryte są warstwą PremAirŽ. Rozwiązanie to Volvo opracowało we współpracy z Engelhard Corporation.
  PremAirŽ jest katalityczną powłoką nakładaną na chłodnicę, zamieniającą do 75% ozonu przepływającego przez chłodnicę na nieszkodliwy tlen.
  Planowane jest wprowadzenie dwupaliwowych silników Bi-Fuel, które mogą pracować zasilane gazem ziemnym, biogazem lub benzyną.
  Spełnione przyszłe normy czystości spalin
  Konstrukcję pięciocylindrowych silników poprawiono w celu spełnienia przyszłych amerykańskich i kalifornijskich norm toksyczności emisji przewidzianych na tę dekadę.
  Normy te są najbardziej surowymi na świecie przepisami dotyczącymi czystości spalin i wyznaczają kolejne etapy wprowadzania coraz „czystszych” samochodów, odpowiadających ostrym wymaganiom odnośnie emisji HC i NOx oraz trwałości. Wraz ze swymi nowymi pięciocylindrowymi silnikami, Volvo oferuje na całym świecie nowoczesne rozwiązania techniczne prowadzące do obniżenia poziomu toksycznych emisji.
  Czystsze powietrze w kabinie niż na zewnątrz
  Kabinę nowego Volvo S40, podobnie jak wnętrza innych modeli Volvo, opracowano tak, by powietrze w niej było czyste i panował zdrowy mikroklimat.
  Filtr przeciwpyłkowy stanowi wyposażenie standardowe. Ponadto obecnie w modelu tym dostępny jest opcjonalnie opracowany przez Volvo układ kontroli jakości powietrza w kabinie (Interior Air Quality System – IAQS), zawierający filtr z węglem aktywnym. Jest to nowoczesny układ, automatycznie usuwający z dopływającego powietrza zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy. Dzięki układowi IAQS powietrze w kabinie jest czystsze, niż na zewnątrz samochodu.
  Wszystkie materiały używane do wykończenia wnętrza dobrano i przetestowano dbając o to, by nie wywoływały alergii ani innych dolegliwości.
  Przykłady: Niska zawartość PCV w materiałach użytych do wykończenia wnętrza, skóra przygotowywana bez użycia chromu, procesy wykańczania powierzchni nie wykorzystujące niklu, materiały tekstylne z certyfikatem ÖKO-TEX (ÖKO-TEX jest międzynarodowym znakiem jakości potwierdzającym, że tkaniny i skóra nie wywołują alergii i nie zawierają niebezpiecznych substancji).
  „Deklaracja wpływu produktu na środowisko” dostępna wraz z samochodem
  Podobnie jak dla wszystkich pozostałych modeli Volvo, również dla nowego S40 opracowano „deklarację wpływu na środowisko” (Environmental Product Declaration, EPD) – dokument, który firma Volvo wprowadziła jako pierwszy na świecie producent samochodów. Deklaracja EPD dla samochodów Volvo w sposób wyczerpujący ujmuje zagadnienia ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem problematyki ochrony zdrowia, wykorzystania zasobów oraz konsekwencji dla środowiska naturalnego. Dla nabywcy samochodu dokument stanowi Ÿródło informacji o tym, jaki wpływ pojazd wywiera na środowisko podczas eksploatacji, a także ułatwia porównanie pod tym względem różnych modeli oraz wersji silnikowych Volvo.

 

Materiały powiązane