Komunikaty prasowe

Cobain, Bowie, Moore – jakie gwiazdy jeździły Volvo?

Ostatnio na aukcji sprzedano Volvo 262C, które należało do Davida Bowie’go. Samochód osiągnął cenę 195 000 dolarów, znacznie wyższą od pierwotnie przewidywanej. To świetna okazja, by przypomnieć jacy inni wybitni artyści jeździli w przeszłości autami tej marki. Niektóre nazwiska na tej liście są sporym zaskoczeniem.

Volvo od Sturdusta

Bowie był postacią absolutnie nieszablonową, podobnie jak jedno z jego aut. Model 262C dostarczono mu w 1981 roku. Pojazd służył mu w jego szwajcarskiej posiadłości i był używany okazjonalnie. Po 36 latach licznik wskazywał przebieg zaledwie 53 000 km. Zdjęcia wnętrza samochodu, udostępnione przez dom aukcyjny, wskazują na świetny stan tego egzemplarza. Model 262C był samochodem z innej planety, dokładnie tak, jak jego sceniczne alter ego – Ziggy Stardust. Powstało niewiele ponad 6600 sztuk tych niecodziennych coupe. Designem zajęli się Szwedzi, produkcją… Włosi. Wóz zjeżdżał z taśm produkcyjnych Bertone w Turynie. Volvo artysty ma czarny lakier, jasną skórzaną tapicerkę i zostało wyposażone w fabryczny zestaw audio.

Ikona grunge’u w kanciastej 240-tce

Lider kultowego zespołu sceny Grunge’owej znany był z rock’n’rollowego trybu życia. Niewiele osób wie, że nie lubił łamać przepisów drogowych, nie przekraczał dozwolonej prędkości i był ostrożnym kierowcą. Sprawił sobie samochód kierując się jego wysokim poziomem bezpieczeństwa. Dziś model 240 budzi u hipsterów najszczersze pożądanie. Na początku lat 90’tych był to zwykły samochód. I właśnie taki pojazd spokojnie krążył w deszczowym Seattle z zupełnie niezwykłym kierowcą za jego sterem.

Święty w P1800

Nigdy wcześniej, ani później nie pokazano na ekranie żadnego Volvo z takim wdziękiem, jak miało to miejsce w serialu „Święty”. Serial kręcono na początku lat 60-tych , ale jego sława przetrwała kilkadziesiąt lat. Co ciekawe odtwórca głównej roli, wcielił się później kilkukrotnie w rolę brytyjskiego szpiega Jej Królewskiej Mości, co sprawiło, że wiele osób błędnie sądzi, że model P1800 też w tym filmie zagrał. Mylące mogło być także to, że sam Moore prywatnie przez wiele lat jeździł tym samochodem.

Volvo, a sprawa Polska

Volvo P1800 zjawiło się w Polsce w 1964 roku za sprawą jednego z najbardziej uwielbianych aktorów tamtych czasów, chodzącego w skórzanej kurtce, ciemnych okularach i dżinsach. Kupił ten samochód i przywiózł go do kraju po tym, jak zagrał w szwedzkim filmie „Kochać”. Gdyby zdecydował się na odebranie honorarium w gotówce, musiałby opłacić spory podatek. W skażonych siermiężną szarością i ubóstwem czasach czerwone coupe wyglądało jak przybysz z obcej planey. Aktor rzadko siadał za kierownicą, tę przejmowała najczęściej żona. On całe życie jeździł pociągami, aż do samego końca. Ten nadszedł w 1967 roku na dworcu we Wrocławiu.

Aktor, piłkarz, biznesmen i kosmonauta

Kilka lat temu sprzedawano kolekcję aut należącą do wielkiego aktora – P. Newmana. Wśród aut w jego posiadłości znalazło się także Volvo 960 wyposażone w nieoryginalny silnik V8 o mocy niemal 400 KM. Okazało się, że aktor był wielkim fanem motoryzacji i pomógł zbudować tego kanciastego sleepera dla kogoś innego.

Niektóre gwiazdy brały udział w kampanii Volvo, stąd obecność Avicii przy kampanii modelu XC90, czy Zlatana Ibrahimovica przy kampanii V90. Wiele znanych osób wybierało Volvo prywatnie, tak po prostu. Na długiej liście znajduje się kontrowersyjny brytyjski dziennikarz motoryzacyjny (miał poprzednią generację modelu XC90), twórca potężnej szwedzkiej firmy meblowo-wnętrzarskiej, najsłynniejszy szwedzki trener piłki nożnej, jeden z kosmonautów, który wylądował na Księżycu, a także znani amerykańscy politycy, włącznie z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Także w Polsce Volvo często są wybierane przez piosenkarzy, aktorów i inne osoby życia publicznego. Zresztą Volvo zawsze było wybierane przez ciekawych ludzi. Widzisz na skrzyżowaniu jeden z naszych samochodów? Koniecznie zajrzyj przez okno, kto siedzi za kierownicą!

Materiały powiązane