Komunikaty prasowe

Czyste miasta, szybkie ładowanie – rusza program eV City powered by Volvo

Miasta i ich włodarze mierzą się dzisiaj z wieloma przeszkodami na drodze do polepszania jakości życia mieszkańców. Zła jakość powietrza, hałas, sieć transportu zbiorowego nie nadążająca za rozwojem mieszkalnictwa – to tylko niektóre z głównych wyzwań. EV City – program partnerstw z samorządami uruchomiony właśnie przez Volvo – jest jedną z odpowiedzi na nie. Firma, poza rozwojem oferty samochodów elektrycznych, ogłosiła inwestycję w kluczową dla elektromobilnej ewolucji rozbudowę infrastruktury do szybkiego ich ładowania.

Jednym z priorytetowych obszarów działań na rzecz poprawy jakości życia w miastach jest dążenie do zeroemisyjnego transportu. Jest to też jeden z fundamentalnych kierunków rozwoju firmy Volvo. Dla Volvo przyszłość motoryzacji to inteligentne, w pełni elektryczne samochody. Firma zobowiązała się wprowadzić ofertę składającą się wyłącznie z elektryków do 2030 r., a dodatkowo do 2040 zamierza być w pełni neutralna klimatycznie. Zdając sobie jednak sprawę ztego, że prawdziwa ewolucja w kierunku elektromobilności nie jest możliwa bez infrastruktury do ładowania samochodówelektrycznych, Volvo postanowiło zainwestować w instalację ogólnodostępnych stacji szybkiego ładowania pojazdów w największych miastach Polski. Tak powstał eV City powered by Volvo, którego efektem ma być przyspieszenieelektromobilnej ewolucji, poprawa jakości powietrza a tym samym życia mieszkańców.

Kierowcy, żeby przesiąść się do elektryków, muszą mieć perspektywę ich szybkiego ładowania, czyli w ciągu ok. 20 minut do 70-80%, w dogodnym komunikacyjnie miejscu. Dziś zapewniających to szybkich ładowarek o mocy 150 kW i więcej mamy w Polsce ok. 250, z czego już około 30 zostało zainstalowanych przez dealerów Volvo – zauważa Emil Dembiński, Managing Director, Volvo Car Poland i dodaje – Do końca przyszłego roku wspólnie planujemy dostawić kolejnych 100. Zbudowanie efektywnej sieci dla wszystkich kierowców to długotrwały proces i wiemy, że nie jesteśmy w stanie zrobić tego w pojedynkę. Dlatego też eV City jest programem, który Volvo realizuje we współpracy z siecią dealerską i zaprasza do niego samorządy. Poza rozbudową infrastruktury stacji szybkiego ładowania, uruchamiamy również szyty na miaręlokalnych potrzeb program grantowy.

Inauguracja programu eV City tu w Poznaniu, podczas Impact’u, najważniejszego w regionie CEE wydarzenia dotyczącego przyszłości gospodarki, biznesu   i   samorządów,   nie   jest   przypadkowa wyraźnie podkreśla Emil Dembiński – wierzymy, że nie tylko w sercu biznesu 5.0, ale i w jego DNA zapisany jest rozwój z poszanowaniem otaczającego go świata oraz namacalne działania zmieniające go na lepsze. Stacje szybkiego ładowania nie będą dla nas stanowić źródła przychodu, ale wiemy, że tylko w ten sposób możemy zmniejszyć bariery związane zelektromobilnością i sprawić, by zielona ewolucja mogła się dokonać. Zapraszamy samorządy do współpracy i włączania sięw budowanie eV Cities – elektromobilnych, czystych miast przyszłości.

 Volvo wybuduje  ok.  130  dwustanowiskowych  i  ogólnodostępnych  stacji  szybkiego  ładowania o mocy 175kWw miejscach najczęściej uczęszczanych przez użytkowników samochodów elektrycznych.

Program   grantowy   w   ramach   eV   City   realizowany   będzie   we   współpracy z miastami, a decyzje o wydatkowaniu z niego środków będą podejmowane indywidualnie, odpowiadając na konkretne potrzeby lokalnej społeczności. Po niespełna miesiącu od rozpoczęcia pierwszych rozmów, deklaracje dołączenia do programu eV City powered by Volvo wyraziły już 3 pierwsze miasta.

Działania edukacyjne wokół programu eV City powered by Volvo są realizowane przy wsparciu mLeasing, partnera biznesowego Volvo Car Poland.

* Dane dot. ogólnodostępnej infrastruktury ładowania pochodzą z bazy EIPA z dnia 2 maja br (Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych).

O PROGRAMIE:

eV City powered by Volvo to ogólnopolski program, którego celem jest podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez poprawę czystości powietrza w 35 największych polskich miastach. Kluczem do realizacji tej misji jest popularyzacja elektromobilności i zeroemisyjny transport. eV City stawia na rozwój infrastruktury poprzez włączenie się w budowęogólnodostępnej sieci stacji szybkiego ładowania. W ramach projektu Volvo wraz z siecią dealerską zbuduje 130 szybkich stacji ładowania DC o mocy 175kW każda w lokalizacjach na terenie całego kraju, w miejscach najbardziej przydatnych mieszkańcom. Drugim elementem programu eV City jest specjalny fundusz grantowy umożliwiający mieszkańcomzrealizowanie inicjatyw, które także polepszają jakość życia lokalnej społeczności. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa wPolsce. Ewolucja nie dzieje się w pojedynkę – dlatego eV City jest platformą współpracy między biznesem i samorządami. Więcej: www.evcity.com.pl oraz kontakt@evcity.com.pl

Materiały powiązane