Komunikaty prasowe

Dealerzy Volvo Car Poland szkolą strażaków z budowy aut elektrycznych

Volvo Car Poland wraz ze swoimi sieciami dealerskimi przeprowadziło cykl szkoleń zwiększający poziom wiedzy motoryzacyjnej wśród polskich strażaków. W trakcie warsztatów podejmowano tematykę związaną z autami elektrycznymi, które stopniowo zastępują na polskich drogach te spalinowe. W spotkaniach uczestniczyli strażacy Państwowej Straży Pożarnej, którzy mogli się dowiedzieć jak postępować w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób w sytuacji wypadku z udziałem samochodu elektrycznego. Dodatkowo olsztyński dealer Volvo Nord Auto przekazał strażakom ze stolicy Warmii i Mazur tzw. Emergency Plug – narzędzie służące do bezpiecznego dezaktywowania pojazdu elektrycznego podczas wypadku drogowego.

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej powszechne na polskich drogach. Wraz z rosnąca liczbą aut tego rodzaju wzrasta prawdopodobieństwo ich udziału w wszelakich zdarzeniach drogowych, wśród nich są również wypadki i kolizje drogowe. W trakcie wypadku nie ma miejsca na pomyłki, a wiedza z zakresu budowy auta jest niezbędna do przeprowadzania akcji ratowniczej zakończonej sukcesem. Volvo car Poland wraz z przedstawicielami dealerów z całej Polski rozpoczęło działania edukacyjne skierowane do grupy, która zazwyczaj jako pierwsza pojawia się na miejscu zdarzenia. Mowa tu o strażakach, dlatego jest to niezwykle istotne, by ta grupa zawodowa znała budowę elektrycznych samochodów „jak własną kieszeń” Jak podkreślają uczestnicy, takie szkolenia są niezbędne, ponieważ auta elektryczne od tych spalinowych nie różnią się tylko zamontowanym silnikiem.

Jedną z różnic jest sama konstrukcja pojazdu, która wpływa na sposób działania zespołu ratunkowego w miejscu zdarzenia. Jeśli po wypadku jest niezbędne rozcinanie karoserii pojazdu, to osoba podejmująca te działania musi posiadać wiedzę o miejscach, w których wykonanie cięcia nie będzie jednoznaczne z ryzykiem porażenia prądem. Równie ważne jest to, by ratownik wiedział, gdzie szukać przycisku odłączającego zasilanie. Każdy producent umieszcza je gdzie indziej. Szeroko pojmowane bezpieczeństwo od zawsze było najważniejszą kwestią dla Volvo, dlatego szwedzki producent dba nie tylko o osoby użytkujące ich auta, ale także o osoby mogące mieć styczność z ich modelami w krytycznych sytuacjach. Właśnie z tego powodu Volvo postanowiło stworzyć przestrzeń do kompleksowego zgłębiania wiedzy motoryzacyjnej, również za pomocą specjalistycznych szkoleń, jak te skierowane do pracowników Państwowej Straży Pożarnej.

Akcje szkoleń zostały przeprowadzone w całej Polsce. Przykładowo w warsztatach przeprowadzonych przez firmę Volvo Auto-Boss z Bielska-Białej udział wzięło ponad 100 strażaków z województwa śląskiego. Swoim doświadczeniem podzielił się z nimi elektryk-diagnosta z wieloletnim doświadczeniem. Strażacy mogli też obejrzeć powypadkowy wrak niemal nowego Volvo, w którym wybuchły kurtyny powietrzne. Zapoznanie się z ich budową może także w przyszłości zaowocować skuteczniejszym niesieniem pomocy poszkodowanym w wypadkach.

Z kolei na grupę, która szkoliła się u olsztyńskiego dealera Nord Auto czekała niespodzianka w postaci urządzenia „Emergency Plug” służące do bezpiecznego dezaktywowania pojazdu elektrycznego. Symuluje on proces ładowania pojazdu, podczas którego elektronika pojazdu blokuje hamulce i odłącza napęd. Urządzenie uniemożliwia przypadkowe ruszenie pojazdu podczas trwania akcji ratowniczo-gaśniczej. Wtyczka awaryjna jest uniwersalna i pasuje do każdego typu e-samochodu i hybrydowego gniazdka typu plug-in przy użyciu końcówki 1 lub typ 2.

[Zdjęcia pochodzą z Volvo Auto Boss oraz Volvo Nord Auto]

Materiały powiązane