Komunikaty prasowe

Do proekologicznego transportu wiedzie nie jedna droga, lecz wiele

Proekologiczny transport jest wspólnym celem producentów samochodów na całym świecie. Nie ma jednego środka, z pomocą którego cel ten można by osiągnąć. Lokalne warunki różnią się między sobą, a rodzaje paliw i stosowanych systemów muszą być do nich dostosowane i sprawdzać się w dłuższym okresie. Pamiętając o tym Volvo Car Corporation stale pracuje nad technologiami, które spełniałyby tak dzisiejsze, jak i przyszłe wymogi transportowe.

”Oferujemy szeroką gamę samochodów z silnikami dostosowanymi do paliw odnawialnych”, mówi Hans Folkesson, były wiceprezes ds. rozwoju i badań w Volvo Car Corporation, który obecnie kieruje działem Technologii Œrodowiskowych w filii European Operations Forda.„Nasz program samochodu ekologicznego oraz plany rozwoju zostały przedstawione podczas konkursu Michelin Challenge Bibendum 2006.”

Bezpieczne i zdrowe życie

Wszyscy zaangażowani w branżę motoryzacyjną muszą rozważyć wpływ, jaki ich wynalazki wywrą na środowisko. Nie ma jednej dobrej drogi prowadzącej do proekologicznego transportu. Wysiłki na jego rzecz nigdy się nie kończą. W przyszłości zapewne połączenie różnych rodzajów paliw, silników i układów pozwoli stworzyć najbezpieczniejsze i najbardziej wszechstronne rozwiązania. Volvo dąży właśnie do wdrożenia takich szeroko zakrojonych działań.

”Dziś z dumą prezentujemy silniki zasilane paliwami odnawialnymi w czterech z ośmiu naszych modeli samochodów”, wyjaśnia Hans Folkesson. „Mamy więc prawdopodobnie większą ofertę niż inni producenci naszego segmentu.”

Infrastruktura
Volvo Car Corporation już teraz oferuje szeroką gamę pojazdów napędzanych paliwami odnawialnymi, dostępnych przede wszystkim na rynku europejskim. Stworzone przez Volvo systemy nie mogą przedostać się na inne rynki ze względu na niewystarczającą infrastrukturę i zbyt małą produkcję paliw odnawialnych.

”Volvo Car Corporation opracowało dwa układy na paliwa odnawialne. Systemy te są wykorzystywane i dobrze się sprawdzają”, opowiada Hans Folkesson. „Gdy paliwa ekologiczne staną się bardziej dostępne dzięki rozbudowanej infrastrukturze, będzie z nich mogła korzystać większa liczba użytkowników.

Uczestnictwo w konkursie

Volvo Car Corporation zgłosiło swoje sztandarowe proekologiczne pojazdy do konkursu Michelin Challenge Bibendum 2006. Aby zobrazować swoje dążenie do stworzenia różnych metod zapewniających proekologiczny transport, firma przedstawiła na imprezie także swój prototypowy samochód Multi-Fuel. Jest to auto dostosowane do pięciu różnych rodzajów paliw: hytanu, biometanu, gazu ziemnego, bioetanolu E85 oraz benzyny.
Kolejną ważną sprawą, jaką zajmuje się Volvo, jest technologia czystego paliwa Diesla. W tej dziedzinie firma może poszczycić się autem Volvo S40 1.6D z czterocylindrowym silnikiem Diesla
o pojemności 1,6 litra (109 KM), który spala 4,9 litra na 100 kilometrów. Pod względem spalania jest on więc najbardziej ekonomicznym samochodem Volvo wszech czasów. Do konkursu przystępują także silniki na paliwa odnawialne Volvo. Volvo V50 FlexiFuel ma czterocylindrowy silnik o pojemności 1,8 litra (125 KM), zasilany bioetanolem E85 – 85% etanolu i 15% benzyny – i tym samym powodujący o 80% mniejsze emisje dwutlenku węgla netto niż silnik benzynowy. Linia aut napędzanych metanem jest reprezentowana przez Volvo S60 Bi-Fuel z pięciocylindrowym silnikiem o pojemności skokowej 2,4 litra (140 KM), który może spalać biometan i gaz ziemny, zaś benzynę wykorzystywać jako paliwo rezerwowe, potrzebne także do rozruchu samochodu. Jazda na gazie ziemnym powoduje w przybliżeniu o 25% niższą emisję dwutlenku węgla niż jazda z wykorzystaniem benzyny. Z kolei przy użyciu odnawialnego paliwa biometanowego emisja dwutlenku węgla netto powodowana przez silnik jest zaniedbywalna.

Odnalezienie równowagi

Bezpieczeństwo, podobnie jak środowisko naturalne, pozostaje ważnym względem w działaniach Volvo Car Corporation.

”Bezpieczeństwo i środowisko naturalne są w życiu równie ważne”, opowiada Hans Folkesson. „Wszystkie istoty potrzebują zdrowych i bezpiecznych warunków, by przeżyć. Nasze zadanie polega na stałym opracowywaniu technologii, które mogłyby współistnieć z systemami naturalnymi.Volvo Car Corporation zdaje sobie sprawę, jak ważne jest odnalezienie równowagi pomiędzy technologią a środowiskiem, pomiędzy różnymi systemami i metodami.”  Wysiłki innych producentów samochodów są więc uznawane za równie ważne dla osiągnięcia wspólnego celu – proekologicznego transportu. ”Do proekologicznego transportu nie ma jednej drogi, lecz wiele”, mówi Hans Folkesson.

Jedna wizja, różne drogi

Volvo Car Corporation oferuje duży wybór samochodów z silnikami na paliwa odnawialne. Jak zawsze pracujemy nad bezpiecznymi rozwiązaniami, które mogłyby znaleŸć natychmiastowe zastosowanie w ważnych obszarach motoryzacyjnego życia.

Materiały powiązane