Komunikaty prasowe

Działalność Volvo w roku 2004

 • Utrzymanie poziomu sprzedaży mimo pogorszenia sytuacji na rynku nowych samochodów osobowych
 • Wzrost udziału w rynku nowych samochodów osobowych
 • Wzrost sprzedaży i udziału w segmencie samochodów premium
 • Nowa generacja Volvo S40 i Volvo V50
 • Trzej nowi partnerzy w sieci dealerskiej
 • 4 nowe obiekty u dotychczasowych dealerów
 • Pierwszy silnik V8 w Volvo

Sprzedaż nowych samochodów Volvo
W całym roku 2004 w Polsce sprzedano 318 111  tysięcy sztuk samochodów osobowych. Oznacza to, że sprzedaż była niższa o ponad 10% w porównaniu do roku 2003.

Mimo ogólnej tendecji spadkowej na rynku nowych samochodów Volvo  udało się niemal idealnie utrzymać nominalny poziom sprzedaży – 2202 sztuki (w porównaniu do 2204 sztuk w 2003 roku) – i tym samym swój zwiększyć udział w rynku nowych samochodów osobowych do 0,69%.
Zważywszy na charakter samochodów Volvo i pozycjonowanie oferty, wzrost udziału w rynku dotyczy najbardziej prestiżowej części rynku – segmentu aut klasy premium. W segmencie tym uwzględniamy cztery marki samochodów: Audi, BMW, Mercedes i Volvo. Sprzedaż Volvo sięgnęła w 2004 roku 23,7% ogólnej sprzedaży tych czterech marek. Miarą sukcesu jest także fakt, że nowe modele Volvo S40 i V50 – nasza ubiegłoroczna nowość rynkowa – były dostępne w sprzedaży dopiero od wiosny 2004 roku.

Należy zwrócić uwagę na bardzo wysoki, jak na polskie warunki, wynik sprzedaży modelu Volvo XC90. Sprzedaż, wynosząca 272 sztuki – co odpowiada 21,15% udziału w segmencie SUV – czyni z Volvo jednego z głównych graczy w klasie prestiżowych samochodów osobowo-terenowych.

Jak kształtowało się rozłożenie sprzedaży na poszczególne modele pokazuje poniższa tabela:

 

SPRZEDAŻ VOLVO
 Styczeń – Grudzień 2004
Volvo S40
182

Volvo V40
260

Nowe Volvo S40
360

Volvo V50
171

Volvo V70
192

Volvo XC70
100

Volvo S60
490

Volvo XC90
272

Volvo S80
175

RAZEM
2202

Najważniejsze wydarzenia
Najważniejszym wydarzeniem rynkowym było bez wątpienia wprowadzenie do sprzedaży następcy Volvo S40 i Volvo V40 w postaci nowego Volvo S40 i Volvo V50. Oferta początkowo obejmowała jedynie mocniejsze wersje silnikowe, bazujące na pięciocylindrowych konstrukcjach, znanych z większych modeli Volvo. Stopniowo pod maski samochodów trafiały mniejsze jednostki czterocylindrowe. Z początkiem zaś roku 2005 dwa silniki czterocylindrowe o pojemności 1,6 litra. Silnik w wersji benzynowej osiąga 100 KM, zaś diesel 110 KM. Zaletą diesla, poza wysokim momentem obrotowym, wynoszącym 240Nm, jest bardzo niskie zużycie paliwa, wynoszące w korzystnych warunkach zaledwie 4,9 litra oleju napędowego na 100 kilometrów.

Przygotowaliśmy dla Klientów bardzo atrakcyjną i elastyczną ofertę finansowania, obejmującą kilka wariantów kredytu i leasingu samochodów Volvo. Oferta finansowania była jednym z głównych tematów naszych kampanii reklamowych w ostatnim kwartale 2004 roku.

W roku 2004 Volvo Auto Polska rozpoczęła proces wdrażania systemu CRM (Customer Relationship Management czyli Zarządzanie Relacjami z Klientami), który swoim zasięgiem obejmuje wszystkich Dealerów Volvo (w latach 2002-2003 trwały prace przygotowawcze). Sieć Autoryzowanych Delaerów Volvo została połączona systemem on-line, dającym w każdej chwili i każdemu Dealerowi Volvo dostęp do pełnej bazy wiedzy, której zawartość i aktualność jest nadzorowana centralnie przez Volvo Auto Polska.  Obecnie baza oparta jest na informacjach o Klientach aktualnych i perspektywicznych. W roku 2005 i kolejnych, zostanie ona poszerzona o wiedzę n/t zachowań serwisowych, a także stanie się platformą komunikacji pomiędzy Volvo Auto Polska i siecią Autoryzowanych Dealerów Volvo. Wszelkie działania związane z rozwojem CRM mają na celu zaoferowanie Klientom Volvo najwyższego poziomu usług i wytworzenie jak najlepszych relacji oraz poczucia, że wraz z rozpoczęciem użytkowania samochodu Volvo, stają się oni członkami Rodziny Volvo.

Rozwój sieci dealerskiej
W 2004 roku sieć dealerska Volvo Auto Polska powiększyła się o trzy nowe punkty: w Warszawie, Rzeszowie i Lublinie.

Salon Auto Gala, zlokalizowany na warszawskiej Pradze przy ulicy Toruńskiej jest czwartym (wliczając w to Dom Volvo) punktem dealerskim Volvo w Warszawie. Zarazem to pierwszy punkt sprzedaży Volvo zlokalizowany w północnej części stolicy. Jest to o tyle istotne, że ta część miasta dotąd cierpiała na niedosyt punktów sprzedaży aut segmentu premium. Wzrosła tym samym łatwość dostępu Klientów Volvo do autoryzowanych serwisów w stolicy.

Po kilkuletniej przerwie marka Volvo wróciła do Rzeszowa (salon Viking Cars). Rzeszów to nie tylko nowy, potencjalnie chłonny rynek. Region podkarpacki jest szczególnie ważny dla Volvo ze względu na naturalne zainteresowanie tamtejszych Klientów – w uwagi na bliskość gór – samochodami z napędem na cztery koła. Oferta Volvo uwzględnia takie samochody w każdej klasie: Volvo S40, Volvo V50, Volvo S60, Volvo V70, Volvo XC70, Volvo S80, Volvo XC90.

Volvo zaznaczyło mocniej swą obecność we wschodniej Polsce dzięki otwarciu punktu dealerskiego w Lublinie. Scandinavia Auto leżąca przy jednej z ważniejszych tras wylotowych z miasta jeszcze bardziej ułatwia Klientom eksploatację aut, równomiernie zagęszczając sieć serwisową w kraju.

Punkty są wyposażone według najsurowszych wewnętrznych norm Volvo i jednolicie oznakowane według najnowszych wytycznych identyfikacyjnych. Oprócz nowych salonów powstały cztery nowe obiekty u dotychczasowych dealerów: w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Poznaniu.
W budowie są dwa kolejne punkty – w Bydgoszczy i Gdańsku.

Nagrody i wyróżnienia
„Nie ma roku bez nagród dla Volvo” – można by zawołać. Także 2004 rok nie był pod tym względem wyjątkiem. Otrzymaliśmy między innymi tytuły:

 • Superbrand Polska 2004 przyznany przez Radę Marek w konkursie Superbrands Polska na najlepsze marki w Polsce.
 • Najlepszy Partner w Biznesie w  kategorii „samochód” przyznany przez miesięcznik Home& Market
 • III miejsce dla Volvo XC90 w kategorii Samochody Terenowe przyznany przez czytelników miesięcznika Auto Motor i Sport
  Plany na 2005 rok
  Oprócz wspomnianego wyżej rozszerzenia oferty silnikowej nowego Volvo S40 i Volvo V50, pod maskę Volvo XC90 trafi zapowiadany wcześniej silnik V8. Będzie to pierwszy silnik o ośmiu cylindrach w samochodach Volvo. W Polsce XC90 z silnikiem V8 oferowany jest juz od stycznia 2005.

Materiały powiązane