Komunikaty prasowe

Elektryczne Volvo XC40 z nowym systemem operacyjnym Android opracowanym przez Google’a

Nowe elektryczne Volvo XC40 będzie rewolucyjne dla naszej marki nie tylko z uwagi na zastosowany rodzaj napędu. Nasz pierwszy „elektryk” zadebiutuje z nowym system pokładowym opracowanym przez Google’a. Nie jest to znany już wcześniej system Android Auto, lecz zupełnie nowe rozwiązanie, znacznie mocniej zintegrowane z systemem auta.

Firma Volvo Cars postanowiła całkowicie przeprojektować cały tak zwany infotainment elektrycznego XC40. Ma on niespotykane dotąd możliwości personalizacji, prostą, intuicyjną obsługę, a do tego gwarantuje dostęp do licznych usług i funkcji rozwijanych przez Google’a.

Volvo Car Group jest pierwszą firmą, która współpracuje z Google w zakresie integracji systemu informacyjno-rozrywkowego opartego na Androidzie z wbudowanym Asystentem Google, Mapami Google i sklepem Google Play. Obie firmy są partnerami rozwojowymi tego projektu od kilku lat.

Nowy system oferuje pełną integrację systemu Android Automotive OS, platformy Android Google typu open source, z aktualizacjami w czasie rzeczywistym usług takich jak Google Maps, Google Assistant i aplikacji motoryzacyjnych stworzonych przez globalną społeczność programistów.

Elektryczny XC40 to także pierwsze Volvo, które otrzyma tak daleko idącą możliwość aktualizacji oprogramowania i systemu operacyjnego drogą bezprzewodową (over-the-air). System i funkcje pokładowe elektrycznego XC40 będą ewoluować i poprawiać się w miarę upływu czasu. W większości aut są one najlepsze w chwili opuszczenia przez auto fabryki, a potem stają się coraz bardziej przestarzałe.

W końcu zapewniliśmy klientom takie same funkcje w samochodzie, jakie mają w swoich smartfonach z tą różnicą, że są one przystosowane do bezpiecznego korzystania z nich podczas jazdy – powiedział Henrik Green, dyrektor ds. Technologii w Volvo Cars. Dzięki wprowadzeniu bezprzewodowych aktualizacji i zdalnego dodawania nowych funkcji, samochód cały czas ma wszystkie aktualizacje, a jego funkcje cyfrowe są świeże i atrakcyjne.  

Jedną z najlepszych cech systemu Android Automotive OS jest to, że jego architektura jest znana wielu programistom na całym świecie. Gama funkcji do zastosowania w środowisku, jakim jest samochód, cały czas się poszerzają. Nowe aplikacje muzyczne, czy użytkowe i są dodawane i gotowe do pobrania w sklepie Google Play.

Asystent Google umożliwia kierowcy sterowanie funkcjami auta poprzez wydawanie komend głosowych, w wielu językach. Głosowo można m.in. ustawić temperaturę, wybrać właściwy adres w nawigacji, sterować odtwarzaniem muzyki (także ze Spotify) oraz wysyłać wiadomości SMS.

Ta integracja przyczynia się do mniejszego rozproszenia uwagi kierowcy. Dzisiaj wiele osób korzysta z funkcji telefonu podczas jazdy. Teraz korzystanie z tych usług i funkcji nie wymaga ani odrywania rąk od kierownicy, ani odrywania wzroku od drogi. Jakby tego było mało, asystent Google pozwala także sterować z samochodu funkcjami smart-home.

Google Maps sprawi, że nawigacja samochodu będzie na bieżąco informowana o aktualnym stanie ruchu, korkach i wypadkach. Korekta trasy może dokonywać się automatycznie w czasie rzeczywistym. Kierowca z wyprzedzeniem będzie informowany o zmieniających się warunkach drogowych, a nawigacja sama wybierze trasę alternatywną, by oszczędzić nasz czas. W elektrycznym Volvo dowiemy się także, gdzie znajduje się najbliższa stacja ładowania.

Te same dane będzie wykorzystywał nowy system wspomagający kierowcę ADAS (Advanced Driver Assistance Systems). Z wyprzedzeniem będzie informował o ograniczeniach prędkości, czy zakrętach na trasie.

W rozwijaniu tych wszystkich funkcji nie tylko przydają się nowe, większe zespoły inżynierów i programistów. Wielkim ułatwieniem jest także platforma Volvo On Call, dzięki której kierowca mógł sterować zdalnie podgrzewaniem auta, odszukać pojazd na parkingu, czy odblokować zamki drzwi. Teraz wszystkie te funkcje nadal będą dostępne, ale zostaną rozszerzone o wiele kolejnych.

System pokładowy samochodu zostanie wzbogacony o kluczowe informacje dotyczące stanu naładowania akumulatorów i przewidywanego zasięgu auta.

Nowe, elektryczne Volvo XC40 zostanie pokazane światu 16 października w Los Angeles.

Uwagi dla wydawców:

* W pełni elektryczne Volvo XC40 będzie pierwszym samochodzie o tak szerokich możliwościach zdalnej aktualizacji oprogramowania metodą on-the air. W innych samochodach Volvo też istnieje taka możliwość, ale jest ona ograniczona (np. do określonej wielkości pakietu danych)

* Google, Android I Google Play są zastrzeżonymi znakami towarowymi Google LLC.

* Dostępność poszczególnych funkcji może się różnić w zależności od rynku. 

Materiały powiązane