Komunikaty prasowe

Executive – topowe wersje Volvo S80 i XC90

Najbardziej ekskluzywne modele Volvo – S80 i XC90 w wersji Executive, będą wraz z rokiem modelowym 2009 jeszcze bardziej luksusowe. Do oferowanego dotychczas wyposażenia, dołączą nowe bardziej luksusowe elementy wyposażenia takie jak wyświetlacze LCD w zagłówkach przednich, zestaw audio Premium Sound z cyfrowym wzmacniaczem marki Alpinie, radioodtwarzaczem marki Bang & Olufsen oraz głośnikami Dynaudio czy ręcznie szyte skórzane wykończenie wewnętrznych klamek drzwi, które uczynią samochody jeszcze bardziej luksusowymi. Dodatkowo modele wyposażone zostaną w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, a gamę silników wzbogaci nowa oferta jednostek napędowych.

Volvo S80 i XC90 to flagowe modele szwedzkiego producenta. W nowych rocznikach modelowych wersji Executive, pojawią się dodatkowe elementy wyposażenia, które poprawią ich luksusowy charakter. Na najwyższym poziomie pozostanie także oferowany poziom bezpieczeństwa.

Nowe elementy w wersjach Executive Volvo S80 i XC90 w roku modelowym 2009 to

• Funkcja masażu w przednich fotelach z opcjonalną możliwością wyboru spośród dwóch ustawień. Pięć komór powietrznych, wbudowanych w przednie fotele, jest na przemian napełnianych i opróżnianych, tworząc efekt falowania (z dwustopniową regulacją twardości), który masuje plecy i niweluje zmęczenie oraz napięcia mięśniowe podczas długich podróży.

• Wentylacja w przednich fotelach.

• Nowe tapicerki z miękkiej, perforowanej skóry.

• Wybór spośród trzech wersji wykończenia wnętrza: ciemna miękka skóra z ciemną tonacją kabiny, jasna miękka skóra z ciemną tonacją kabiny oraz jasna miękka skóra z jasną tonacją kabiny.

• Nowa konstrukcja podparcia lędŸwiowego, wykorzystująca komory powietrzne przeznaczone dla funkcji masażu.

• Œrodkowa konsola pokryta miękką skórą.

• 8-calowe panoramiczne wyświetlacze LCD o rozdzielczości VGA w zagłówkach przednich foteli, które zastąpiły poprzednie 7-calowe. Wyposażenie audio-wizyjne dla tylnych siedzeń jest fabrycznie przygotowane do europejskiego standardu telewizji cyfrowej (DVBT).

• Ekskluzywny zegar analogowy z drewnianą oprawą w desce rozdzielczej. Tylko w S80 Executive.

• Dodatkowe oświetlenie w drzwiach, schowkach, przy uchwytach na kubki oraz wokół podłogi przy przednich fotelach. Tylko w S80 Executive.

• Aluminiowa odsuwana pokrywa w przedniej konsoli, harmonizująca z aluminiowymi elementami wokół dŸwigni skrzyni biegów. Tylko w S80 Executive.

• Oświetlenie wnętrza chłodziarki. Nowe, kryształowe szklanki z wygrawerowanym znakiem Executive. Tylko w S80 Executive.

• Ręcznie szyte skórzane wykończenie wewnętrznych klamek drzwi. Tylko w XC90 Executive.
• Zestaw audio Premium Sound z cyfrowym wzmacniaczem marki Alpinie, radioodtwarzaczem marki Bang & Olufsen oraz głośnikami Dynaudio.

„Nasze badania rynku pokazują, że klienci szczególną wagę przywiązują do wygody siedzeń i jakości skóry. Z tego właśnie powodu wprowadziliśmy w wersjach Executive modeli S80 i XC90 funkcję masażu oraz wentylacji w przednich fotelach oraz zastosowaliśmy jako materiał obiciowy wszystkich siedzeń wyjątkowo miękko wyprawioną skórę. Stylowe wnętrze podkreślają kunsztowne przeszycia i szlachetne materiały, a także szereg nowych detali – na przykład analogowy zegar.” – wyjaśnia Lennart Stegland, dyrektor działu pojazdów specjalnych w Volvo.

W trosce o bezpieczeństwo

Volvo S80 i XC90 w wersjach Executive mogą być wyposażone we wszystkie stosowane przez Volvo rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa czynnego – mające na celu wczesne rozpoznawanie zagrożeń, by w ten sposób przyczyniać się do unikania wypadków. Przykładem jest układ aktywnej kontroli prędkości jazdy, który ułatwia prowadzenie samochodu w warunkach nierównego tempa poruszania się kolumny pojazdów, pomagając zachować bezpieczny odstęp. Prędkość jazdy jest regulowana automatycznie, aby utrzymać ustaloną odległość od poprzedzającego pojazdu.

Nowa funkcja ostrzegania o ryzyku kolizji z automatycznym hamowaniem, w sytuacji nieuchronnego zderzenia z poruszającą się lub nieruchomą przeszkodą samoczynnie uruchamia hamulce samochodu. Kierowca jest zawczasu ostrzegany o rosnącym ryzyku i równocześnie układ hamulcowy zostaje przygotowywany do gwałtownego zatrzymania samochodu. Jeżeli kierowca nie zareaguje na ostrzeżenie, następuje samoczynne uruchomienie hamulców.

Kolejnym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo jazdy jest funkcja ostrzegająca o niekontrolowanej zmianie pasa ruchu w przypadku, gdy samochód przetnie linię na jezdni bez wcześniejszego włączenia kierunkowskazów. Wszystkie te funkcje są od końca 2007 roku dostępne w Volvo S80 Executive jako wyposażenie opcjonalne.

Jeszcze większa gama jednostek napędowych.

Oferta silnikowa modeli Volvo S80 i XC90 w wersjach Executive daje szeroki wybór potężnych i wydajnych jednostek napędowych, zapewniających wysokiej klasy doznania podczas jazdy. Do wyboru jest potężna jednostka V8, dynamiczna T6 z turbodoładowaniem oraz wysoce efektywny sześciocylindrowy rzędowy silnik benzynowy o pojemności 3,2 litra. Jest też najnowszej generacji jednostka o zapłonie samoczynnym D5, wychodząca naprzeciw oczekiwaniom klientów preferujących diesla pod maską. Ponadto w roku modelowym 2009 Volvo S80 Executive dostępne jest z nowym, 2,5-litrowym turbodoładowanym silnikiem tylu Flexifuel, który może być zasilany bioetanolem, benzyną bądŸ dowolną mieszaniną obu tych paliw.

Wszystkie silniki mają niezwykle zwartą konstrukcję i ustawione są poprzecznie, zapewniając optymalne bezpieczeństwo i maksimum miejsca w kabinie. Współpracują z sześcioprzełożeniową automatyczną skrzynią biegów, przystosowaną do przenoszenia potężnych mocy, jakimi dysponują te samochody. Model S80 Executive dostępny jest także z napędem na wszystkie koła (AWD) z funkcją Instant Traction, który dodatkowo zwiększa komfort i przyjemność prowadzenia oraz bezpieczeństwo jazdy. Volvo XC90 Executive jest standardowo wyposażone w napęd na cztery koła.

Materiały powiązane