Komunikaty prasowe

Firmy Volvo Cars i China Unicom nawiązały współpracę w zakresie rozwoju technologii komunikacyjnej 5G w Chinach


Volvo Cars i wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych China Unicom łączą siły w celu wykorzystania technologii sieci komórkowej 5G nowej generacji do komunikacji między samochodami a infrastrukturą w Chinach.

Obie firmy wyraziły zgodę na współpracę w zakresie badań, rozwoju i testowania aplikacji motoryzacyjnych 5G oraz nowej technologii komunikacji vehicle-to-everything (V2X).

Technologia sieci komórkowej piątej generacji jest wielokrotnie szybsza od jej poprzedniczki 4G, a także wydajniejsza. Ponieważ samochody mogą przesyłać i przyjmować więcej danych z mniejszym opóźnieniem, możliwe jest stosowanie większej liczby aplikacji dla pojazdów.

Volvo Cars i China Unicom badają szereg zastosowań technologii 5G w komunikacji pomiędzy samochodami a infrastrukturą w Chinach, poszukując możliwości ulepszeń w takich obszarach jak bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój, wygoda klienta i autonomiczna jazda.

Kiedy na przykład samochód „widzi” zbliżające się trudności, związane z ruchem drogowym, takie jak roboty drogowe, zator komunikacyjny czy wypadek, może podjąć działania wyprzedzające, które polegają na spowolnieniu jazdy lub zasugerowaniu innej trasy. Może to przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa osób znajdujących się w pojeździe, a unikanie ciągłego zatrzymywania się i ruszania sprzyja efektywnemu wykorzystaniu energii.

Kolejne przykłady to łatwiejsze wyszukiwanie dostępnych miejsc parkingowych przy pomocy kamer drogowych. Samochody mogą również komunikować się z sygnalizacją świetlną w celu ustalenia optymalnej prędkości i wykorzystania tak zwanej zielonej fali, a także ze sobą nawzajem, aby zwiększyć bezpieczeństwo zjazdów z autostrad i wjazdów na nie.

Volvo jest liderem w wykorzystywaniu potencjału łączenia się samochodów, co pozwala na korzystanie z nowych funkcji i usług, takich jak wykrywanie śliskich nawierzchni dróg i udostępnianie innym pojazdom informacji o nich – powiedział Henrik Green, dyrektor ds. technologii w Volvo Cars. – Dzięki technologii 5G wydajność sieci się poprawia i można korzystać z wielu innych istotnych[RB1] usług w czasie rzeczywistym. Dzięki temu kierowcy są bezpieczniejsi, a jazda staje się bardziej płynna i przyjemniejsza. Spodziewamy się owocnej współpracy z China Unicom przy rozwijaniu tych usług na chińskim rynku.

Liang Baojun, wiceprezes China Unicom Group, stwierdził: Jako lider innowacji w obszarze 5G China Unicom angażuje się w tworzenie nowej infrastruktury informatycznej oraz rozwiązań w zakresie inteligentnych połączeń internetowych w celu osiągnięcia jak największej satysfakcji użytkowników. Technologia 5G w pełni umożliwi rozwój automatycznej jazdy, poprawi bezpieczeństwo i stanie się źródłem nowych doznań poprzez stworzenie systemu współpracujących ze sobą usług typu: ludzie, pojazdy, drogi, sieć i chmura. China Unicom i Volvo Cars zamierzają ze sobą współpracować z pełnym zaangażowaniem i wspólnie stworzyć ścieżkę wdrożenia biznesowego w warunkach chińskich, aby stworzyć model branżowy w Chinach.

Chiny przy wsparciu China Unicom oraz innych podmiotów wprowadzają obecnie technologię 5G w głównych miastach kraju. Podobnie jak inne państwa również Chiny oczekują wdrożenia własnych regionalnych standardów w zakresie technologii komunikacji vehicle-to-everything (V2X).Współpraca Volvo Cars z China Unicom umożliwia odpowiednie przygotowanie się Volvo Cars do lokalnych wymagań i wypracowanie silnej pozycji w zakresie V2X na największym rynku świata. Volvo Cars planuje wprowadzenie łączności 5G w ramach następnej generacji pojazdów Volvo, opartej na modułowej architekturze pojazdów SPA2 następnej generacji.


 [RB1]istotnych   ?

Materiały powiązane