Komunikaty prasowe

Jazda na trzeźwo. Alcoguard w samochodach Volvo

Volvo Cars jest pierwszym producentem samochodów, który wprowadza „Alcoguard” – innowacyjne urządzenie badające trzeźwość kierowcy w pełni zintegrowane z samochodem. Wykorzystuje ono nowoczesną technologię ogniwa paliwowego, dzięki czemu jest jednocześnie niezawodne i wygodne dla użytkownika.

Narzędzie do podejmowania trzeźwych decyzji

Alcoguard to technologia, której celem jest ułatwienie podejmowania trzeźwych decyzji przez kierowcę.

„Obecnie jeden na trzy zgony w wypadkach drogowych ma związek z alkoholem. Trzy największe problemy kierowców, jakie przed nami stoją, to przekraczanie prędkości, niewystarczające korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz jazda po użyciu alkoholu. Nasz produkt ma na celu ograniczenie liczby wypadków spowodowanych przez pojazdy kierowane przez pijanych kierowców” – mówi Ingrid Skogsmo, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Volvo Cars.

Alcoguard będzie dostępny opcjonalnie w modelach Volvo S80, V70 oraz XC70 w 2008 r. Szwecja jest dzisiaj największym rynkiem dla urządzeń typu alcolock, ale firma Volvo Cars wprowadzi system również w pozostałych krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Najważniejszymi grupami odbiorców będą zapewne sektor użytkowników flotowych, firmy taksówkowe, władze państwowe oraz gminy, chociaż zwiększona wygoda użytkowania produktu spowodować może, że urządzenie będzie atrakcyjne również dla klientów indywidualnych.

Bezpieczniejsze rezultaty dzięki ogniwom paliwowym

Alcoguard wykorzystuje technologię ogniw paliwowych – tę samą, która jest na wyposażeniu większości sił policyjnych w Europie. Przed uruchomieniem samochodu kierowca musi dmuchnąć w bezprzewodowy, ręczny aparat. Jest on wielkości małego pilota i jest przechowywany i ładowany w schowku za konsolą środkową. Powietrze wydychane przez kierowcę jest analizowane w aparacie, który następnie przekazuje rezultaty drogą radiową do elektronicznego układu sterowania samochodu. Jeśli poziom alkoholu we krwi kierowcy przekroczy 0,2 mg/l, nie będzie można uruchomić silnika. Dzięki nowoczesnym czujnikom nie ma możliwości użycia zewnętrznych źródeł powietrza, np. pompy, aby oszukać system.

„Technologia ogniwa paliwowego daje najlepsze wyniki. W odróżnieniu od półprzewodników, ogniwa paliwowe reagują wyłącznie z etanolem i niczym więcej. W ogniwie paliwowym cząsteczki etanolu przechodzą przez czułą membranę i tworzy się prąd elektryczny. Następnie mierzone jest napięcie prądu. Silniejszy prąd wskazuje, że w wydychanym przez kierowcę powietrzu znajduje się więcej alkoholu” – tłumaczy David Nilsson, kierownik ds. technicznych projektu Alcoguard w firmie Volvo Cars.

Rezultaty testu alkomatem są wyświetlane za pomocą trzech diod znajdujących się na urządzeniu ręcznym.

Zielona: 0,0 – 0,1 mg/l alkoholu, silnik może być uruchomiony

Żółta: 0,1 – 0,2 mg /l alkoholu, silnik może zostać uruchomiony, ale kierowca nie powinien prowadzić

Czerwona: ponad 0,2 mg /l alkoholu, silnik nie zostanie uruchomiony

Wygoda użytkowania

Wyświetlacz informacyjny samochodu pokazuje komunikaty pomagające kierowcy w użytkowaniu systemu, np. Informację, że kierowca powinien dłużej dmuchać w urządzenie. Rezultaty testu alkomatem są przechowywane przez 30 minut po wyłączeniu silnika, zatem kierowca nie musi powtarzać całej procedury od nowa za każdym razem, kiedy zatrzymuje na chwilę samochód. Limit 0,2 mg/l jest zgodny ze szwedzkim ustawodawstwem. Na rynkach, na których obowiązują inne limity, ustawienie to może zostać zmienione w dowolnym autoryzowanym serwisie Volvo. Kalibracja oraz wymiana baterii w urządzeniu ręcznym są przeprowadzane podczas regularnych przeglądów pojazdu. Jeśli kolejny nabywca samochodu nie będzie chciał używać systemu, dealer może w łatwy sposób usunąć urządzenie z auta.

Tester jest urządzeniem bezprzewodowym, co umożliwia kierowcy wyniesienie go z samochodu. Chociaż wyniki testu na zawartość alkoholu we krwi wykonywane za pomocą urządzenia są zawsze precyzyjne, bez względu na miejsce użytkowania, komunikacja radiowa z pojazdem działa tylko w promieniu 10 metrów od pojazdu. Przy temperaturze pokojowej system rozgrzewa się i jest gotowy do pracy w ciągu pięciu sekund, a żeby przyspieszyć ten proces, zaraz po odblokowaniu samochodu włączane jest ogrzewanie.

„Naszym celem było uczynienie urządzenia tak wygodnym i łatwym w obsłudze, jak to tylko możliwe. Technologia ta powinna wymagać minimalnej ilości wysiłku ze strony kierowcy. Im łatwiejszy w obsłudze jest system, tym większa będzie liczba ludzi, którzy będą z niego korzystali” argumentuje David Nilsson.

Pomaga kierowcom w podejmowaniu właściwych decyzji

Alcoguard powinno traktować się jako urządzenie pomocnicze. Ostateczna decyzja zależy zawsze od kierowcy. W przypadku sytuacji awaryjnych lub w razie zagubienia testera zostało wyposażone w dwie funkcje obejścia zabezpieczeń:

1. nieograniczoną liczbę razy

2. tylko raz.

Zmiany tych ustawień mogą być przeprowadzane wyłącznie w autoryzowanym serwisach Volvo. Po każdej modyfikacji informacje te są zapisywane w samochodzie i tylko właściciel ma do nich dostęp.

Awangardowe rozwiązanie

System opracowany przez Volvo stworzony został dzięki ścisłej współpracy z instytucjami publicznymi, firmami ubezpieczeniowymi i innymi instytucjami zainteresowanymi rozwiązaniem problemu.Projekt ten był współfinansowany przez program „Skyltfonden” (fundusz na rzecz wprowadzenia spersonalizowanych tablic rejestracyjnych) Szwedzkiej Administracji Drogowej).

„Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli uniknąć wypadków drogowych spowodowanych jazdą pod wpływem alkoholu. Jednakże wymaga to nie tylko dobrej technologii, ale również zmiany w nastawieniu do kierowców prowadzących samochody po wpływem alkoholu. Aby propagować korzystanie z urządzeń alcolock, dobrym pomysłem wydaje się bodziec w postaci niższej ceny lub zniżki na ubezpieczenie samochodów wyposażonych w taki system, co może zapobiec jeździe po pijanemu” mówi Ingrid Skogsmo.

Materiały powiązane