Komunikaty prasowe

Kabriolet ze wzmocnioną ochroną przy dachowaniu

  • Hydroformowane przednie słupki wytrzymują obciążenie równe ponad dwukrotnej masie samochodu.
  • Wydajniejsze zabezpieczenie przy dachowaniu – ROPS (Roll-over Protection System).
  • Bezpieczeństwo przy dachowaniu zwiększone dzięki mocowanym do drzwi kurtynom powietrznym.

Całkowicie nowe Volvo C70 oferuje bardzo wysoki poziom stabilności drogowej głównie dzięki dynamicznemu i elastycznemu układowi jezdnemu i wyjątkowej odporności karoserii na skręcanie. Ryzyko dachowania zostało zmniejszone, ale wciąż istnieje. Ponieważ samochód nie ma sztywnego dachu, wymagania, jakie postawiono słupkom przedniej szyby, są bardzo wysokie.

„Każdy z obu przednich słupków w nowym Volvo C70 może wytrzymać ciężar przekraczający dwukrotność masy samochodu w mało prawdopodobnej sytuacji dachowania” – mówi Ingrid Skogsmo, szef Ośrodka Bezpieczeństwa Volvo Cars.

Za tak ogromną wytrzymałością stoi przede wszystkim metoda produkcji – hydroformowanie. W metodzie tej tuba formowana jest poprzez wtłaczanie wody pod bardzo wysokim ciśnieniem w momencie, gdy część zewnętrzna kształtowana jest kilkoma obrotowymi młotami. Profil powstały w procesie hydroformowania może być wykonany z jednego kawałka materiału o różnym kształcie i grubości na całej długości. Dlatego przednie słupki nowego Volvo C70 można było wykonać w sposób optymalny bez żadnych łączeń, szwów czy ostrych kątów. Co więcej, schodzą one na sam dół aż do belek progów. Są one wykonane z bardzo wysokowytrzymałej stali, sztywniejszej od zwykłej stali wysokowytrzymałej, co przyczynia się do zwiększenia zabezpieczeni w chwili dachowania.

Udoskonalony system zabezpieczenia przy dachowaniu – ROPS

Podobnie jak wersja wcześniejsza, nowe Volvo C70 wyposażone jest w solidne łuki wyłaniające się za tylnymi fotelami i tworzące dodatkową przestrzeń na wypadek dachowania samochodu. System ten, zwany w skrócie ROPS, został udoskonalony na kilka sposobów. Po pierwsze łuki są mocniejsze, a po drugie otwierają się szybciej. Ich aktywację wspomaga ładunek pirotechniczny.

Ponieważ nowe Volvo C70 wyposażone jest w tylną szybę ze szkła, łuki przebijają okno, jeżeli dach jest podniesiony. Z tego powodu łuki wyposażone są w małe utwardzone końcówki, odpowiadające za stłuczenie szyby.

Zabezpieczenie przy dachowaniu uzupełnione o montowane na drzwiach kurtyny powietrzne

Kurtyny powietrzne Volvo nie tylko zapewniają bezpieczeństwo podróżnych w czasie kolizji bocznych, ale odgrywają również istotną rolę w trakcie dachowania. W nowym Volvo C70 mają one unikalną konstrukcję, specjalnie dostosowaną do zastosowania w kabriolecie.

„Ponieważ nie występują belki dachowe, przy których można by umocować boczne kurtyny powietrzne, kurtyny zainstalowano w drzwiach” – wyjaśnia Ingrid Skogsmo. Po uruchomieniu napełniają się powietrzem unoszącym je w górę.

Kurtyny mają wyjątkowo sztywną konstrukcję z dwoma rzędami komór, które częściowo zachodzą na siebie. W efekcie pozostają one w pozycji do góry i efektywnie chronią głowy pasażerów nawet przy otwartych oknach. Co więcej, powietrze uchodzi z nich powoli, co jest kolejnym zabezpieczeniem. To unikalne rozwiązanie w świecie motoryzacji.

Opisy i fakty zaprezentowane w niniejszym materiale prasowym dotyczą międzynarodowego asortymentu samochodów Volvo Cars. Specyfikacje poszczególnych modeli mogą być różne w różnych krajach i mogą być zmieniane bez uprzedzenia.

 

Materiały powiązane