Komunikaty prasowe

LYNK & CO – nowa spółka technologiczna Volvo Cars i Geely

Volvo Cars, producent samochodów premium, i Geely Holding, chiński koncern motoryzacyjny, utworzyli dwa nowe podmioty, poprzez które wzmocniona zostanie współpraca w obszarze współdzielenia technologii i zapewnienia oszczędności. Taka forma partnerstwa pozwoli na szybszy rozwój i wspólne wkroczenie w nową, nadchodzącą erę elektryfikacji.

Porozumienie, podpisane w trakcie ceremonii w Ningbo w Chinach stanowi o strategii, zespołach managerskich i ukierunkowaniu na synergiczną współpracę wewnątrz grupy.

Następstwem podpisanego porozumienia jest powstanie nowej spółki technologicznej, GV Automobile Technology (Ningbo) Co. z siedzibą w Chinach i filią w Göteborgu w Szwecji. Będzie ona współdzielona w stosunku 50/50 przed Volvo Cars i Geely Holding.

Stanowisko Prezesa GV Technology obejmie Lars Danielson, były SVP Volvo Cars i CEO Volvo Cars Asia Pacific. Głównym celem będzie dążenie do osiągnięcia korzyści przez Volvo Cars, Geely Auto oraz LYNK & CO dzięki dostępowi do technologii i pozyskiwaniu komponentów niezbędnych do produkcji.

Powstanie również oddzielna firma LYNK & CO, w pełni odpowiedzialna za linię samochodów LYNK & CO, wspólnie należącą do Volvo Cars, Geely Holding i Geely Auto. Zarządzać nią będzie nowo utworzony zespół dyrektorów.

Cong Hui, President i CEO Geely Auto, został mianowany Prezesem Zarządu LYNK&CO, a Håkan Samuelsson, President i CEO Volvo Cars, będzie dyrektorem Zarządu obok Daniela Li, Executive Vice President i CFO Geely Holding oraz Feng’a Qing Feng, Group Vice President i CTO Geely Auto.

To wspólne przedsięwzięcie przyczyni się do budowania znaczącej wartości naszych marek motoryzacyjnych. Naszym celem jest zapewnienie korzyści globalnej skali poprzez zacieśnienie współpracy w obszarze architektury pojazdów, rozwoju układów napędowych i elektryfikacji. Ta synergia pozwoli firmie LYNK & CO na pełne wykorzystanie swojego potencjału. – powiedział Li Shufu, Prezes Geely Holding. 

Volvo Cars przejmie 30% udziałów LYNK & CO, Geely Auto 50%, natomiast Geely Holding 20%. Duży pakiet mniejszościowy Volvo Cars odzwierciedla wsparcie firmy dla LYNK & CO. To udzielone już teraz, jak i w przyszłości.

Volvo Cars i Geely już teraz współdzielą rozwiązania technologiczne, w szczególności Compact Modular Architecture (CMA). Platforma CMA została wykorzystana zarówno przez Volvo Cars w zapowiadanym nowym samochodzie serii 40, jak i przez LYNK & CO.

Czekamy na poszerzenie naszej współpracy z LYNK & CO. Przyniesie ona zysk obu markom. – powiedział Håkan Samuelsson, President i Chief Executive of Volvo Cars.

Powstanie firmy LYNK & CO ma zakończyć się we wrześniu i podlega odpowiednim zatwierdzeniom korporacyjnym i homologacyjnym.

Materiały powiązane