Komunikaty prasowe

Model XC o mocniejszym wyrazie

ˇ      Masywniejsza osłona wlotu chłodnicy i większe płyty osłonowe.

ˇ       Relingi dachowe ze stopu aluminium o zmatowionej powierzchni.

ˇ       Przezroczyste klosze reflektorów.

ˇ       Nowe kolory nadwozia i zderzaków.

ˇ       Wnętrze silniej eksponujące wysoka jakość.

ˇ       Praktyczna konsola centralna z wielofunkcyjnym podłokietnikiem.

ˇ       Nowa generacja siedzeń.

„Popularność XC70 nieustannie rośnie.” – mówi Steve Harper, szef zespołu konstrukcyjnego. „Uczynienie go jeszcze potężniejszym i bardziej wytrzymałym na pewno rozbudzi dodatkowe zainteresowanie tym modelem.”

Wzmocniony wizerunek terenowy

Volvo XC70 w roku modelowym 2005 modelu przeszło szereg zmian, mających na celu podkreślenie specyfiki tego auta oraz podniesienie jego atrakcyjności. Krata wlotu chłodnicy ma powiększony wzór w kształcie siatki wielokątnej, który przysparza agresywności i odzwierciedla twardy charakter samochodu.

Powiększono także przednie i tylne płyty osłonowe podwozia, stanowiące obecnie wyposażenie standardowe.

Relingi dachowe wykonane są ze stopu aluminium o specjalnie chropowatej powierzchni. Zewnętrzne lusterka wsteczne wzięto z modelu XC90. Ich większa powierzchnia oznacza lepszą widoczność do tylu. Są one dostępne z opcjonalnie montowanym elektrycznym mechanizmem składania – idealnym przy parkowaniu w ciasnych miejscach.

Specjalne atrybuty XC – potężne zderzaki, przedłużenia nadkoli oraz dolne listwy osłonowe po bokach nadwozia – obecnie są w nowym kolorze „Stone Grey”, który zastąpił poprzedni odcień niebieskoszary. Jako wariant alternatywny nadal oferowane jest też brązowe wykończenie.

Volvo XC70 ma także nowe, specjalnie zaprojektowane 16-calowe tarcze kół z lekkiego stopu „Erinus”, będące wyposażeniem standardowym. Są one przeznaczone do opon o rozmiarze 215/65.

Podobnie jak w modelach S60 i V70, wprowadzone zostały reflektory nowego typu, z przejrzystymi kloszami i wysoce skutecznymi odbłyśnikami (zarówno w przypadku świateł halogenowych, jak i biksenonowych). Równocześnie zmieniono klosze ze szklanych na wykonane z tworzywa sztucznego – lżejsze i bardziej odporne na odpryski na skutek uderzeń kamieni. Są one również mniej niebezpieczne w razie wypadku z udziałem przechodniów. Tradycyjnie montowane przez Volvo wycieraczki reflektorów zostały zastąpione wysuniętymi na stale zmywaczami wysokociśnieniowymi.

Również wycieraczki przedniej szyby są nowego typu, z integralnymi płaskimi piórami. Mają nowocześniejszy wygląd i powodują mniejszy hałas opływu powietrza niż tradycyjne rozwiązania. Ponadto wywierają mniejszy nacisk na szybę, co poprawia skuteczność oczyszczania jej powierzchni.Także i tylne światła doczekały się zmian, otrzymując bezbarwne klosze, przez które widoczne są żarówki, co nadaje im mocno „techniczny” wygląd. Inny też jest sposób ich świecenia.  „Uczyniliśmy samochody Volvo łatwiej rozpoznawalnymi od tyłu w ciemności.” – wyjaśnia Steve Harper.

Emblematy na drzwiach bagażnika zostały teraz rozmieszczone w tych samych miejscach, co w modelach czterodrzwiowych – z nazwą Volvo pośrodku, oznaczeniem modelu z lewej i oznaczeniem silnika z prawej strony.

Wnętrze uwydatniające wrażenie solidności

Projektanci Volvo dołożyli starań, by uczynić wnętrze komfortowym i przytulnym.

„Nie szczędziliśmy wysiłków w celu zagwarantowania najpełniejszych, jakie można sobie wyobrazić, doznań związanych z obcowaniem z wysoką jakością.” – mówi Steve Harper. „Wprowadzając jednolite linie, naturalne materiały, większą funkcjonalność i nowe wzory tapicerek, chcieliśmy pokazać skandynawskie wzornictwo od najlepszej strony.”

Za przykład może posłużyć środkowa konsola – centralny pulpit sterowniczy urządzeń pokładowych – która została zwężona, dodano ramkę ozdobną z naturalnego drewna orzechowego lub aluminium (w kolorze jasnym lub ciemnym).

Radioodtwarzacz, wzbogacony obecnie o Dolby Pro Logic II, ma nowe, odrębne przyciski szybkiego wyboru stacji radiowych lub funkcji, zaś w najbardziej rozbudowanej wersji ma wewnętrzny sześciopłytowy odtwarzacz płyt kompaktowych.

Praktyczna i funkcjonalna konsola tunelowa

Konsola tunelowa jest całkowicie nowa, o bardziej jednolitym wzornictwie i znacznie sztywniejszej konstrukcji niż poprzednio. Przyczynia się to w znacznym stopniu do wyeksponowania aury wysokiej jakości. Schowek z uchwytami na kubki ma masywniejszą i bardziej otwartą formę niż w modelach S60 oraz V70. Uchwyt asekuracyjny, stanowiący wyróżnik modelu XC, jest teraz silniej zaakcentowany, ponieważ wykonano go ze stopu aluminium.

Całkowicie nowy jest także podłokietnik pomiędzy przednimi fotelami. „Wraz z moim zespołem projektantów jesteśmy z niego szczególnie dumni.” – komentuje Steve Harper. „Jest to przykład doskonalej konstrukcji wielofunkcyjnej. Określiliśmy go nawet mianem ‘the American Dream’. Oferuje on szereg praktycznych możliwości – uchwyty na kubki, pojemniki i schowki, które można wykorzystać na różne sposoby.”

Również tylny podłokietnik ma zmieniona konstrukcję, ze stałymi uchwytami na kubki i wyższym poziomem jakości wykończenia.

Nowa generacja siedzeń

Volvo wprowadza nową generację siedzeń, zapewniających większy komfort i wygodniejszą regulację. Mają one:

ˇ       zwiększony zakres regulacji pionowej (+12 mm) – z nowym sterowaniem za pomocą dŸwigni

ˇ       ułatwioną regulację pochylenia siedziska – również ze sterowaniem za pomocą dzwigni

ˇ       udoskonaloną regulację wyprofilowania lędŸwiowego (obrót pokrętła wymaga mniejszej siły)

ˇ       węższe zagłówki, zapewniające lepszą widoczność z tylnych miejsc

„Volvo XC70 zostało tak zaprojektowane, by nawet trudniejsze warunki drogowe nie wpływały na komfort podróżowania.” – konkluduje Steve Harper. „Do podwyższenia komfortu jazdy w znacznym stopniu przyczynia się nowa generacja siedzeń.”

„Opisy i dane zawarte w niniejszych materiałach prasowych dotyczą ogółu modeli Volvo przeznaczonych na rynek międzynarodowy. Szczegółowe specyfikacje mogą się różnić w zależności od kraju sprzedaży oraz mogą ulegać zmianom bez odnotowania tego.”

Materiały powiązane