Komunikaty prasowe

Niezwykłe projekty Thomasa Bernstranda po raz pierwszy w Polsce

Od 16.10 do 30.11 w warszawskim Domu Volvo będzie można obejrzeć prezentowaną w po raz pierwszy w Polsce wystawę prac Thomasa Bernstranda, cenionego szwedzkiego designera, słynącego z unikalnych projektów – przejrzystych form i twórczych rozwiązań przyjaznych człowiekowi. Artysta przedstawi meble – krzesła, fotele, szafki, wieszaki – lampy oraz inne oryginalne akcesoria. Wernisaż z udziałem artysty i wybitnych przedstawicieli świata kultury i mediów odbędzie się 12 paŸdziernika w Domu Volvo przy ul. Puławskiej 558/560. Thomas Bernstrand przyjeżdża do Polski w ramach projektu Volvo Design, którego celem jest edukacja na temat współczesnego wzornictwa przemysłowego oraz prezentacja jego najciekawszych nurtów.

W ramach przekrojowej ekspozycji, przedstawione będą topowe i najbardziej unikalne projekty Bernstranda, w tym również „zaangażowane społecznie” prace artysty. Uchylając rąbka tajemnicy organizatorzy zdradzają, iż w ramach ekspozycji przedstawiona zostanie słynna „Baywatch, kamizelka ratunkowa” – drwina z konsumpcjonizmu i hedonistycznego stylu życia.

Urodzony w 1965 r. w Sztokholmie, Thomas Bernstrand należy do młodego pokolenia szwedzkich projektantów designu. Czerpiąc ze światowych trendów pozostaje wierny szwedzkim tradycjom w dziedzinie wzornictwa, przejawiającym się w pragmatyzmie i klasycznej formie. Bernstrand jest absolwentem londyńskiej, duńskiej oraz dwóch szwedzkich szkół designu. Jego prace były prezentowane samodzielnie oraz przy okazji najbardziej prestiżowych wydarzeń na całym świecie, m.in. na szwedzkich targach biżuterii, francuskim biennale designu, koreańskim festiwalu designu, wystawie szwedzkiego designu w Japonii czy wielokrotnie podczas wydarzeń w Europejskim Instytucie Designu w Mediolanie. Jest zdobywcą wielu nagród za swoje projekty, m.in. tytułu Designer of the Year 2005 przyznawanego we współpracy ze szwedzką edycją Elle Deco, nagrody Best of the Best 2005 w Niemczech czy hiszpańskiego konkursu designu cDIM 2005.Prowadzi firmę projektową Bernstrand&Co.

Wizyta i wystawa Thomasa Bernstranda w Polsce są elementami programu Volvo Design. Jego podstawowe cele to edukacja na temat designu, przybliżenie szwedzkich tradycji w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Marka Volvo, z racji swojego szwedzkiego rodowodu jest nieodłącznie związana ze skandynawską kulturą.

Dotychczas w ramach projektu odbyła się Akademia Designu Volvo, podczas której przedstawiciele świata sztuki i mediów dyskutowali o historii designu, poznawali sylwetki i prace czołowych polskich i światowych projektantów. Centralnym wydarzeniem programu była prezentacja Your Concept Car (YCC) – samochodu koncepcyjnego w całości zaprojektowanego i wykonanego przez kobiety – najbardziej efektownego przykładu myśli projektowej Volvo. Prezentacji towarzyszyło spotkanie z kobietami zaangażowanymi w prace nad projektem.

Zapraszamy na wystawę!

Materiały powiązane