Komunikaty prasowe

Nowe proekologiczne wersje Volvo C30, S40 i V50 1.6D DRIVe o emisji CO2 na poziomie 115 g/km i 118 g/km!

Volvo Cars na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu zaprezentuje nowe, jeszcze bardziej ekonomiczne wersje modeli C30, S40 i V50 z silnikami Diesla, zużywające zaledwie 4,4 litra oleju napędowego na 100 km (w przypadku C30) oraz lub 4,5 litra/100 km w przypadku S40 i V50. Uzyskano również niski poziom emisji dwutlenku węgla wynoszący odpowiednio 115 i 118 g/km co oznacza, że Volvo C30 i V50 są pod tym względem liderami w swoich segmentach. Modele oznaczono symbolem „DRIVe” (szczególnie przyjazne dla środowiska bez kompromisu pod względem osiągów i przyjemności jazdy).

Wersje DRIVe stanowią rozwinięcie samochodu koncepcyjnego Volvo C30 Efficiency zaprezentowanego na ostatnim salonie samochodowym we Frankfurcie w paŸdzierniku 2007 r.

„Chcieliśmy udowodnić, że niska emisja CO2 nie jest domeną wyłącznie małych samochodów z małymi silnikami diesla.  Wprowadzając do oferty Volvo V50 o emisji CO2 poniżej 120g na kilometr, dajemy szansę na dokonanie pro-ekologicznego wyboru także tym klientom, którzy poszukują rodzinnego samochodu lub też potrzebują dodatkowej przestrzeni” – powiedział Fredrik Arp, prezes i dyrektor generalny Volvo Cars.

Eco-wydajne samochody Volvo

Obniżenie zużycia paliwa i emisji CO2 było możliwe dzięki starannej analizie wszystkich czynników, które mogą przyczynić się do bardziej efektywnej i oszczędnej jazdy. Po jej przeprowadzeniu samochody zostały zoptymalizowane w czterech obszarach:

Zmniejszony opór powietrza:

 • Zawieszenie zostało obniżone o około 10 mm, przy czym utrzymano wysoki komfort jazdy jak w standardowym modelu.
 • Zastosowano spoiler z przodu (S40 i V50)., identyczny jak w najmocniejszej wersji silnikowej T5
 • Zmieniono kratę wlotu powietrza. Za charakterystycznym grillem Volvo umieszczono panel odchylający strumień powietrza, który zapewnia lepszą aerodynamikę wewnątrz komory silnika.
 • Zastosowano specjalne deflektory powietrza (owiewki) umieszczone w przedniej części nadwozia przy przednich kołach.
 • Zastosowano specjalne zoptymalizowane pod względem aerodynamiki obręcze kół o specjalnej konstrukcji. Dostępne zarówno jako 15. jak i 16-calowe.
 • Zastosowano osłony pod nadwoziem, zapewniające lepszy przepływ powietrza pod samochodem (C30).
 • Zastosowano specjalny, unikalny tylny spoiler (C30). W modelu S40 zastosowano tylny spoiler jak w wersjach T5 i D5.
 • Wprowadzono nowy tylny zderzak (C30).

Niższe opory toczenia:

 • Wszystkie samochody są standardowo wyposażone w najnowszej generacji opony firmy Michelin, które wyróżniają się niskim oporem toczenia. Dostępne są zarówno dla 15- i 16-calowych tarcz kół.

Zmiana przełożeń wyższych biegów :

 • W skrzyni biegów zmieniono przełożenia dla trzeciego, czwartego i piątego biegu.

Wydajniejszy układ napędowy:

 • Zoptymalizowano układy: chłodzenia silnika, sterowania silnikiem oraz wspomagania układu kierowniczego.
 • W skrzyni biegów zastosowano nowy olej zmniejszający tarcie.
 • Wprowadzono wskaŸnik zmiany biegu.

„Zmiana rodzaju oleju w skrzyni biegów spowodowała obniżenie spalania o 0,75 procenta. Opony o niskich oporach toczenia oszczędzają kolejne dwa procenty. Każde z tych rozwiązań może wydawać się mało znaczące, ale ważne jest całościowe spojrzenie. Suma tych wszystkich drobnych korekt pomogła nam zrealizować postawiony cel, jakim było ograniczenie emisji do poziomu poniżej 120g/km w przypadku wszystkich trzech samochodów. Oczywiście ważne było, żeby działania te w żaden sposób nie pogorszyły właściwości jezdnych bądŸ komfortu” – powiedział Magnus Jonsson, wiceprezes ds. badań i rozwoju w Volvo Cars.

Volvo C30 najlepsze w teście ECO

Wszystkie samochody Volvo DRIVe mają atesty potwierdzające zgodność z obowiązkowym europejskim standardem NEDC. Ponadto Volvo C30 uzyskało znakomite wyniki w teście ECO, podczas którego dokonuje się bardziej szczegółowych pomiarów emisji CO2 i cząstek stałych. Samochody przechodzące test ECO otrzymują określoną liczbę gwiazdek i ocenę punktową, podobnie jak w testach bezpieczeństwa EuroNCAP. Volvo C30 zajęło w niezależnym teście ECO pierwsze miejsce w kategorii pojazdów o tych samych rozmiarach, otrzymując cztery gwiazdki i 76 punktów w ogólnej ocenie wpływu samochodu na środowisko.

Korzyści dla środowiska i gospodarki

Zmniejszenie zużycia paliwa oraz redukcja emisji CO2 poniżej 120 g/km oferuje szereg korzyści, zarówno dla środowiska, jak i portfela kupującego. Obniżona emisja dwutlenku węgla oznacza, że samochody te w mniejszym stopniu przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Wszystkie nowe diesle Volvo są ponadto wyposażone w bezobsługowy filtr cząsteczek stałych, który wychwytuje około 95 procent wszystkich cząsteczek sadzy.

Właściciel samochodu o określonych parametrach środowiskowych może liczyć na różne zachęty finansowe. Na przykład w postaci dopłat oferowanych w 13 europejskich krajach, które wprowadziły systemy opodatkowania pojazdów uwzględniające emisję CO2. Przykładem tego są „zielone granty” wypłacane właścicielom takich samochodów, niższe podatki drogowe, zwolnienie z opłaty rejestracyjnej lub inne, podobne korzyści finansowe.

Ponadto rosnące ceny paliwa czynią silniki 1.6D DRIVe niezwykle atrakcyjną propozycją. Zużycie paliwa zostało zmniejszone o 0,5 l/100 km i wynosi zaledwie 3,7l/100 km przy prędkościach typowych poza miastem.

Sprzedaż w całej Europie

„Będziemy oferować nasze samochody z silnikami DRIVe w całej Europie, nawet w tych krajach, które obecnie nie oferują żadnych zachęt finansowych. Chcemy w ten sposób dać wszystkim możliwość dokonania pro-środowiskowego wyboru w postaci pojazdu Volvo. Z naszego punktu widzenia nie chodzi tylko o wyniki sprzedaży w krótkim terminie, ale także o pokazanie, jak dużą wagę Volvo przywiązuje do kwestii ochrony środowiska w całej swojej gamie produktowej – zarówno obecnie, jak i w przyszłości” – powiedział Fredrik Arp.

Volvo Cars przewiduje, że sprzeda w przyszłym roku w Europie około 20 tys. pojazdów z silnikiem 1.6D DRIVe. DRIVe mogą być wyposażone w większość oferowanych przez Volvo opcji i akcesoriów, z wyjątkiem tych, które wpływają na właściwości aerodynamiczne pojazdu.

Volvo ma najszerszą na rynku ofertę samochodów przyjaznych środowisku

Volvo oferuje nie tylko trzy opisane powyżej modele z silnikami diesla DRIVe, ale także trzy silniki Flexifuel napędzane bioetanolem, dla pięciu modeli samochodów. Tym samym Volvo Cars oferuje dziś najszerszy na rynku wybór samochodów klasy wyższej o niewielkim wpływie na środowisko naturalne.

Volvo Cars prowadzi także intensywne badania nad technologią hybrydową i przyszłymi, alternatywnymi paliwami. Przyciągający uwagę na targach we Frankfurcie Re-Charge Concept Car wyposażony system hybrydowy (plug-in hybrid) a także fakt, że firma Ford Motor Company podjęła decyzję o zlokalizowaniu swojego europejskiego centrum hybrydowego w Göteborgu, czyli macierzystym mieście Volvo, wyraŸnie podkreślają, że firma ma ogromny potencjał , jeżeli chodzi o badani i rozwój technologii przyjaznych dla środowiska.

 

Materiały powiązane