Komunikaty prasowe

Nowe Volvo C70 – z jednej strony kabriolet

Na wrześniowych targach motoryzacyjnych we Frankfurcie po raz pierwszy Volvo przedstawi swoje najmłodsze dziecko – C70 drugiej generacji. Samochód został zaprojektowany dla ludzi, którzy chcą cieszyć się życiem niezależnie od pory roku. Dzięki unikalnej konstrukcji dachu C70 może być zarówno kabrioletem, jak i sportowym coupe.


 „Udało się nam stworzyć piękny kabriolet, który za naciśnięciem jednego przycisku  zmienia się w eleganckie coupe. Klienci, którzy zdecydują się na C70 otrzymają dwa niezwykłe rozwiązania – w każdym z nich C70 spełniać będzie funkcję auta czteromiejscowego.” – powiedział prezes i CEO Volvo Car Corporation, Hans-Olov Olsson.


 Nowe Volvo C70 ma takie same wymiary, jak jego poprzednik, ale może zaoferować więcej przestrzeni w środku i aż cztery miejsca siedzące dla osób dorosłych. Wysunięta przednia części nadwozia nadaje pojazdowi silnego charakteru.


 „Nie jest łatwym zdaniem zaprojektowanie linii nadwozia samochodu, który miałby być zarówno kabrioletem, jak i coupe. Harmonijne połączenie linii dachu stało się dla nas ambitnym wyzwaniem.” – mówi design manager C70, Fedde Talsma. „Zaczęliśmy więc od zaprojektowania coupe, by następnie nanosić zmiany potrzebne do stworzenia kabrioletu. Nasze wcześniejsze doświadczenia wskazywały na to, że jest to najlepsza droga”.


 Niezwykłe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa


Volvo C70 to zupełnie nowe rozwiązania w zakresie czynnego i biernego bezpieczeństwa na rynku kabrioletów. Samochód ma kilka wyjątkowych rozwiązań technicznych, wśród których na wyróżnienie zasługuje zaawansowana konstrukcja nadwozia. Brak stałej kopuły dachu został zastąpiony zaawansowaną wyszukaną technologią. Najlepszym przykładem mogą być tu zamontowane w drzwiach kurtyny boczne (Inflatable Curtain – IC), które stanowią część udoskonalonego systemu ochrony przed uderzeniami. Ponieważ w przeciwieństwie do innych samochodów Volvo kurtyny te nie mogły zostać umocowane w dachu, konstruktorzy C70 zamontowali je w drzwiach. Kiedy dochodzi do zderzenia kurtyny napełniają się powietrzem i unoszą do góry.


Inżynierowie Volvo, którzy zajmują się bezpieczeństwem długo pracowali nad tym, aby kurtyny boczne były odpowiednio odporne na uderzenia. W rezultacie podczas wypadku kurtyny ustawiają się pionowo, chroniąc w ten sposób głowę pasażerów. By dodatkowo wzmocnić jeszcze bezpieczeństwo pasażerów, gdy samochód przewróci się na bok, kurtyny opadają powoli. W branży motoryzacyjnej jest to wyjątkowe rozwiązanie.


Wysoka sztywność skrętna


 Konstrukcja samochodu, w której szczególną uwagę poświęcono systemowi wzmocnień, co przyczyniło się do wzrostu bezpieczeństwa i zwiększenia sztywności skrętnej samochodu. W porównaniu z poprzednim modelem C70 wzrosła ona dwukrotnie. W przypadku, gdy dach jest złożony sztywność skrętna wzrosła o 10-15 procent.


„Sztywność skrętna ma znaczny wpływ na właściwości jezdne samochodu” – powiedział project manager C70, Patrik Widerstrand. „Samochód dzięki temu jest sztywny i daje się łatwiej prowadzić. Staje się również bardziej dynamiczny i przyjemny w prowadzeniu.”


Początkowo nowe Volvo C70 napędzane będzie przez rzędowy 2,5 litrowy pięciocylindrowy silnik T5 z turbodoładowaniem o mocy 220 KM (162 kW), osiągającym maksymalny moment obrotowy 320 Nm. W ofercie firmy znajdą się ponadto dwa silniki, 2,4 litrowy silniki o mocy 170KM (125 kW) lub 140 KM (103 kW). Od roku 2006 dostępny będzie także pięciocylindrowy silnik Diesla o pojemności 2,4 litra i mocy 180 KM (132 kW).


 Współpraca z firmą Pininfarina


Rozwój i modernizacja nowego C70 jest rezultatem współpracy pomiędzy Volvo a znaną włoską firmą designerską – Pininfarina. Nowy C70, podobnie jak jego poprzednik został zbudowany w Uddevalla w Szwecji.


„Pinifarina jest wyśmienitym partnerem z dużym doświadczeniem w konstruowaniu i modernizacji kabrioletów.” – powiedział prezes i CEO Volvo Car Corporation, Hans-Olov Olsson.


Pierwsza generacja Volvo C70 odniosła prawdziwy sukces w 2004 roku, kiedy to sprzedano ponad 8000 modeli.


„Nowe Volvo C70 jest jednym z pierwszych samochodów segmentu premium z otwieranym stalowym dachem i przestrzenią mogącą pomieścić cztery dorosłe osoby. Jesteśmy przekonani, że jest to  kombinacja niezwykle poszukiwana. Dlatego też przewidujemy, że sprzedaż C70 nowej generacji dwukrotnie przewyższy sprzedaż poprzednika.” – powiedział prezes i CEO Volvo Car Corporation, Hans-Olov Olsson.

Materiały powiązane