Komunikaty prasowe

Nowe Volvo EX90 – bezpieczeństwo dzięki rozumieniu ludzkiej natury.

Gdy zapytamy na ulicy przypadkową osobę o to, z czym kojarzy jej się Volvo, w odpowiedzi najczęściej słyszymy: z bezpieczeństwem. Jesteśmy z tego bardzo dumni, bo właśnie na bezpieczeństwie zbudowaliśmy naszą markę.

Dla nas kwestia bezpieczeństwa nie jest działaniem marketingowym czy spełnianiem narzuconych odgórnie przepisów. To dla naszej firmy cel sam w sobie.

Jak zaznacza prezes Jim Rowan w swoim nagraniu, które można zobaczyć TUTAJ, już od stu lat przodujemy w dziedzinie bezpieczeństwa jazdy, ustanawiając standardy i wynajdując technologie, które pozwoliły uratować wiele ludzkich istnień.

Nadchodzące Volvo EX90, nasz nowy, w pełni elektryczny, flagowy SUV, którego premiera odbędzie się 9 listopada, kontynuuje tę tradycję. Poziom bezpieczeństwa EX90 będzie wykraczał poza wszystko, co do tej pory można było spotkać w autach Volvo. Bo to dzięki kolejnym innowacjom stajemy się coraz lepsi.

Nie ustaniemy w wynajdywaniu nowych rozwiązań, aż samochody przestaną uczestniczyć w wypadkach, aż staniemy się firmą bez emisji węglowych. Wszystko po to, by zgodnie z naszą wizją ochronić jeszcze więcej ludzkich istnień. EX90 to początek nowej epoki dla Volvo, to nasze dziedzictwo bezpieczeństwa, jakości i innowacji przeniesione w przyszłość.

Zrozumieć człowieka

Czego można się spodziewać po nowym Volvo EX90? Samochód jest zaprojektowany tak, by rozumiał człowieka i otoczenie, zapewniając w ten sposób jadącym poczucie bezpieczeństwa. Dzięki aktualizacjom oprogramowania i nowym danym będzie umiał się uczyć, dlatego z czasem będzie stawał się jeszcze mądrzejszy i bardziej bezpieczny.

Rozwój najnowszych technologii bezpieczeństwa jazdy opiera się na analizie ludzkich zachowań, co od dawna jest przedmiotem badań. Wszak praktycznie każdemu z nas przydarzył się w życiu przynajmniej jeden wypadek samochodowy.

To nie wynika z oceny umiejętności: wiemy, że każdy zazwyczaj jest dobrym kierowcą, uważnym i podejmującym właściwe decyzje. Ale jesteśmy tylko ludźmi, naturalnie podlegamy emocjom.

Nieuwaga i zmęczenie należą do naszego życia, wszędzie podróżują wraz z nami. Nie zawsze jesteśmy w najlepszej formie, z różnych przyczyn. A na drodze wystarczą sekundy, by doszło do tego, czego najbardziej się obawiamy.

Dlatego naszym celem jest pomóc kierowcy lepiej prowadzić i ograniczyć ryzyko wypadku. Volvo EX90 jest wyposażone w niewidzialną osłonę korzystającą z najbardziej zaawansowanej technologii czujników, dzięki którym samochód potrafi odczytać i zrozumieć kondycję kierowcy i jego otoczenie.

Czujniki się nie męczą

Zaczynając od nadwozia: zaawansowane urządzenia w postaci sterowanych komputerowo kamer, radarów i lidarów tworzą 360-stopniowy, ciągły obraz otoczenia samochodu.

Czujniki nie męczą się ani nie rozpraszają. Ich zadaniem jest reagować wtedy, gdy na reakcję człowieka jest już o ułamek sekundy za późno. Lidar obserwuje drogę w dzień i w nocy, przy każdej prędkości. Jest w stanie dostrzec niewielkie obiekty setki metrów przed samochodem, co daje czas na poinformowanie kierowcy, reakcję i uniknięcie zagrożenia.

Analizujemy dane pochodzące od samochodów jeżdżących już po drogach, stąd wiemy, że czujniki i inteligentne oprogramowanie wpływają na ograniczenie wypadków śmiertelnych i powodujących poważne obrażenia nawet o 20 procent.

Tym samym szacujemy, że możemy skuteczniej unikać wypadków nawet o kolejne 9 procent, co z czasem oznaczałoby miliony wypadków mniej. Byłby to wielki krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa.

Anioł stróż

W kabinie nasza niewidzialna osłona jest także obecna. Czujniki i kamery sterowane przez specjalne algorytmy naszego autorstwa mierzą poziom koncentracji kierowcy. Technologia pozwala EX90 rozpoznać oznaki nieuwagi czy zmęczenia lepiej niż w jakimkolwiek wcześniejszym modelu Volvo.

Samochód zareaguje najpierw lekkim kuksańcem, potem mocniejszym – w razie konieczności. A gdy dojdzie do rzeczy koszmarnej i kierowca zaśnie za kierownicą, EX90 zdoła bezpiecznie się zatrzymać i wezwać pomoc.

W najbliższych tygodniach, jeszcze przed światową premierą zaplanowaną na 9 listopada, ujawnimy więcej szczegółów na temat naszego nowego flagowego modelu elektrycznego. Trzymajcie rękę na pulsie!

——————————-

Volvo Cars w 2021 roku

Grupa Volvo Car zanotowała zysk operacyjny w wysokości 20,3 mld koron (SEK). Przychody w 2021 roku wyniosły 282,0 mld koron, zaś światowa sprzedaż osiągnęła poziom 698 700 samochodów.

O Volvo Car Group

Firma Volvo Cars została założona w 1927 r. Obecnie Volvo to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek samochodów na świecie, obecna w ponad 100 krajach. Spółka Volvo Cars notowana jest na giełdzie Nasdaq Stockholm, akcje oznaczone są symbolem „VOLCAR B”.

Volvo Cars dąży do zapewnienia klientom swobody poruszania się w sposób spersonalizowany, zrównoważony i bezpieczny. Znajduje to odbicie w planach sprzedaży: w 2030 roku już wyłącznie samochodów elektrycznych. Volvo Cars zobowiązuje się również do ciągłego zmniejszania śladu węglowego, a celem firmy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r.

W grudniu 2021 r. firma Volvo Cars zatrudniała ok. 41 000 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Siedziba główna Volvo Cars, dział rozwoju produktu, marketingu i administracji znajdują się w Goeteborgu w Szwecji. Główne zakłady produkcyjne spółki znajdują się w Goeteborgu (Szwecja), Gandawie (Belgia), Karolinie Południowej (USA), Chengdu, Daqing i Taizhou (Chiny). Firma ma również centra rozwojowe i projektowe w Goeteborgu, Camarillo i Sunnyvale (USA) oraz Szanghaju (Chiny).

Więcej informacji:

Volvo Cars Media Relations

+46 31-59 65 25

media@volvocars.com

Volvo Cars Investor Relations

John Hernander

+46 31-793 94 00

investors@volvocars.com

Materiały powiązane