Komunikaty prasowe

Nowe Volvo S40 uzyskuje najwyższe noty w testach zderzeniowych

Nowe Volvo S40 jest na rynku niecały rok. Obecnie zaczyna potwierdzać się jego najwyższy poziom bezpieczeństwa. Cztery ostatnio przeprowadzone niezależne testy zderzeniowe wyraŸnie wskazują jedno:
W większości sytuacji Volvo S40 zapewnia bardzo skuteczną ochroną swoich pasażerów w razie zderzenia.

W ostatnim czasie poziom bezpieczeństwa oferowanego przez Volvo S40 poddany został dwóm europejskim i dwóm amerykańskim testom, z których każdy prowadzony był według własnej metodyki. Pięć gwiazdek w teście Euro-NCAP, dwie „piątki” w testach zderzenia bocznego US-NCAP, miano „Najlepszego wyboru” według amerykańskich testów zderzenia czołowego IIHS oraz jeden z najlepszych wyników w analizach dotyczących zakresu ochrony przed urazami kręgów szyjnych, prowadzonych wspólnie przez Zarząd Szwedzkich Dróg Publicznych oraz firmę ubezpieczeniową Folksam.
Testy wyraŸnie wskazują na jedno: Volvo S40 jest samochodem bezpiecznym, który bardzo skutecznie chroni swych pasażerów w różnego typu zderzeniach przy różnych prędkościach.

Pięć gwiazdek w Euro-NCAP
Testy Euro-NCAP obejmują zderzenie czołowe niecentralne (64 km/h), uderzenie z boku przez symulowany inny pojazd (50 km/h) oraz uderzenie bokiem z słup (29 km/h). Obecnie najwyższą oceną jest pięć gwiazdek.
Rok temu Volvo XC90 jako pierwsze z segmentu samochodów rekreacyjnych (SUV) uzyskało pięć gwiazdek w Euro-NCAP, a obecnie przyznano je także nowemu modelowi Volvo S40.

Również piątka w US-NCAP
Amerykańskie agendy zajmujące się bezpieczeństwem ruchu drogowego mają swoje własne programy oceny samochodów nowych – NCAP, w których oceniany jest wpływ zderzenia bocznego na kierowcę i znajdującą po stronie uderzenia osobę na tylnym siedzeniu. Również i tutaj Volvo S40 uzyskało maksymalne oceny – pięć gwiazdek za zakres ochrony na przednim fotelu i pięć za zakres ochrony na siedzeniu tylnym.

„Najlepszy wybór” według IIHS
Insurance Institute of Highway Safety (IIHS) w Stanach Zjednoczonych poddał Volvo S40 testom zderzenia czołowego przy prędkości 64 km/h. Oceniano przy tym trzy aspekty:

 

 • Skuteczność rozwiązań konstrukcyjnych przeciwdziałających deformacjom kabiny
 • Obrażenia u osób na przednich fotelach
 • Zakres ochrony przez pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne
  We wszystkich trzech kategoriach Volvo S40 plasowało się w na najwyższych miejscach, co czyni go „Najlepszym wyborem” w swojej klasie. Podobny werdykt zapadł poprzednio w przypadku innych modeli Volvo, np. S80.

  Według analiz fotele Volvo najlepiej chronią przed urazami kręgów szyjnych
  Zarząd Szwedzkich Dróg Publicznych wraz z dużą firmą ubezpieczeniową Folksam wspólnie opublikowały wyniki analiz testów zderzeniowych. Oceniano w nich zakres ochrony przed urazami kręgów szyjnych, jaki zapewniają siedzenia samochodu przy uderzeniu w tył samochodu.
  Na podstawie trzech testów, jakim poddawano każdy rodzaj siedzeń, Volvo S40 okazało się jednym z trzech samochodów dysponujących najlepszymi z tego punktu widzenia fotelami. Prawdziwe uznanie dla układu WHIPS, od lat stanowiącego standardowe wyposażenie we wszystkich modelach Volvo.

  „Testy zderzeniowe i ten rodzaj analiz mogą brać pod uwagę jedynie jeden lub co najwyżej kilka aspektów dotyczących bezpieczeństwa jazdy. Jednak stanowią one odzwierciedlenie ogólnego poziomu bezpieczeństwa danego samochodu.” – mówi Ingrid Skogsmo, piastująca funkcję szefa Safety Centre w Volvo Cars.
  „Volvo S40 zawsze przedstawialiśmy jako samochód bardzo bezpieczny, a teraz znalazło to potwierdzenia w niezależnych badaniach. Jest to oczywiście wysoce pochlebne dla nas, jednak mimo to nie będziemy ustawać w dalszych pracach, zgodnie z naszą naczelną zasadą bezkompromisowości w sprawach bezpieczeństwa, stale poprawiając zakres ochrony w rzeczywistych wypadkach drogowych.”, dodaje Ingrid Skogsmo.

Materiały powiązane