Komunikaty prasowe

Nowe Volvo S80 – najwyższej klasy systemy audio i komunikacji

  • • Technika cyfrowa zapewniająca naturalne brzmienie
  • • System Dolby Pro Logic II Surround z możliwością ustawienia pozycji odsłuchowej
  • • Œwiatowej klasy głośniki Dynaudio
  • • Formaty MP3 i WMA
  • • Zestaw głośnomówiący z Bluetooth do telefonu komórkowego
  • • Szybszy system nawigacyjny RTI

Nowe Volvo S80 zostało zaprojektowane z myślą o wyjątkowych doznaniach. Luksus w skandynawskim wydaniu przejawia się między innymi w funkcjonalności, wygodzie obsługi oraz doskonałości wyposażenia audio. Z pomocą najlepszych światowych wytwórców urządzeń do odtwarzania dŸwięku, Volvo Cars stworzyło najwyższej klasy zestaw audio dla swojego nowego prestiżowego modelu. Wzmacniacz cyfrowy Alpine, Dolby Pro Logic II Surround oraz najwyższej jakości głośniki duńskiej firmy Dynaudio dostarczają doznań akustycznych na najwyższym światowym poziomie.

„Samochód ten zapewnia doskonałe warunki do odtwarzania dŸwięku o najwyższej jakości.” – mówi Silvia Güllsdorf, szef projektu S80 w Volvo Cars. „Zawdzięcza to najwyższej jakości materiałom, odpowiednim wymiarom wnętrza oraz efektywnym materiałom dŸwiękochłonnym. Ponadto, nasze systemy audio znajdują się pośród najlepszych, jakie dostępne są obecnie na światowym rynku motoryzacyjnym.”

Technika cyfrowa przyczyniająca się do naturalnej reprodukcji dŸwięku
W nowym Volvo S80 znalazły zastosowanie najnowsze, wysoce zaawansowane rozwiązania techniki cyfrowej przeznaczone do odtwarzaniu dŸwięku. Parametry odtwarzania dopasowane są do kształtu przestrzeni pasażerskiej oraz lokalizacji głośników. Za pomocą cyfrowej obróbki DSP (Digital Signal Processing) krzywa barwy dŸwięku dostrajana jest w taki sposób, aby uzyskać brzmienie maksymalnie zbliżone do naturalnego.

Technika cyfrowa znalazła zastosowanie również w nowoczesnym wzmacniaczu, będącym efektem współpracy Volvo z firmą Alpine. Wzmacniacz cyfrowy klasy D cechuje niski pobór prądu oraz bardzo wysoka sprawność. Oznacza to, że wytwarza mniej ciepła niż wzmacniacz analogowy, a jego konstrukcja jest przez to bardziej zwarta.

Dzięki zastosowaniu układu ICEPowerŽ duńskich specjalistów z Bang & Olufsen PowerHouse a/s, wzmacniacz Volvo wykazuje również bardzo wysoki współczynnik tłumienia. Pozwala to na odtwarzanie czystego i mocnego dŸwięku aż do najgłębszych basów.

Automatyczne dostrajanie natężenia i barwy dŸwięku
Dzięki zastosowaniu cyfrowej obróbki sygnału, można dostrajać dŸwięk do aktualnie panujących warunków drogowych. Nie tylko natężenie dŸwięku, ale również jego barwa są automatycznie korygowane w zależności od prędkości jazdy. Istnieje ponadto możliwość indywidualnej zmiany ustawień – w menu ustawień osobistych można określić zakres korekcji dŸwięku w zależności od prędkości jazdy. Do wybory są trzy możliwości – niski, średni lub wysoki poziom korekcji.

Trzy klasy zestawów audio
Nowe Volvo S80 dostępne jest z jednym z trzech zestawów audio:
• Performance – ze wzmacniaczem 4×20 W oraz sześcioma głośnikami
• High Performance – ze wzmacniaczem 4×40 W oraz ośmioma głośnikami
• Premium Sound – ze wzmacniaczem cyfrowym 5×130 W, systemem DolbyŽ Pro Logic II Surround oraz dwunastoma głośnikami.

System Dolby Pro Logic II Surround z możliwością indywidualnego ustawienia profilu odtwarzania
Volvo było pierwszym producentem samochodów, który fabrycznie wyposażył swoje pojazdy w zestawy audio z systemem dŸwięku przestrzennego DolbyŽ Pro Logic Surround. Rozwiązanie to zostało po raz pierwszy wprowadzone w 1997 roku modelu Volvo C70, w celu uzyskania wielokanałowego odtwarzania dŸwięku o naturalnym brzmieniu.

W nowym Volvo S80 zastosowany jest najnowszej generacji system dŸwięku przestrzennego Dolby Pro Logic II Surround. Jest to układ 5.1– kanałowy, który oferuje pełnozakresowe odtwarzanie dŸwięku na przednich siedzeniach oraz doskonały efekt stereo na siedzeniach tylnych. Efekty akustyczne z przednich i tylnych głośników przenikają się wzajemnie, kreując naturalistyczne brzmienie.

W przypadku zestawu Premium Sound istnieje dodatkowa możliwość wyboru pozycji odsłuchowej, co pozwala zmaksymalizować doznania akustyczne. Profil odtwarzania można dostosować do jednej z trzech pozycji odsłuchowych: dla miejsca kierowcy, dla obu przednich foteli lub dla tylnego siedzenia. Zmiana ustawień dokonywana jest za pośrednictwem pokładowego systemu informacyjnego.

„To dobra droga do uniknięcia kompromisu w zakresie jakości odtwarzania dŸwięku.” – mówi Silvia Güllsdorf. „Kierowca podróżujący sam ma możliwość ustawienia zestawu audio wyłącznie według własnych upodobań. Jeżeli właściciel samochodu podróżuje na tylnym siedzeniu, równie łatwo jest dostarczyć w to miejsce dŸwięk o najwyższej jakości.”

Głośniki Dynaudio
Głośniki w nowym Volvo S80 pod każdy względem charakteryzują się wyjątkową jakością. W skład zestawu Premium Sound wchodzą głośniki słynnej duńskiej firmy DynaudioŽ, z którą Volvo od lat ściśle współpracuje.
„Łączy nas bezkompromisowa postawa odnośnie jakości odtwarzania dŸwięku.” – wyjaśnia Silvia Güllsdorf. „Wspólnym wysiłkiem zdobyliśmy ogromną wiedzę dotycząca nagłośnienia kabin samochodowych. Rezultatem naszej współpracy jest najwyższa wierność odtwarzania. Dlatego też umieszczamy logo Dynaudio na desce rozdzielczej wszystkich nowych Volvo S80 – jest to symbol wybitnych osiągnięć obu naszych firm.”
W przednich drzwiach zamontowane są odpowiednio dopasowane trójdrożne zestawy głośnikowe. W tylnych drzwiach umieszczono zestawy dwudrożne, z głośnikiem wysokotonowym oraz szerokopasmowym głośnikiem średnio- i niskotonowym z potężną membraną. Membrana tekstylnego głośnika wysokotonowego wykonana jest z jedwabiu. Jest to specjalność Dynaudio, przyczyniająca się do uzyskania krystalicznie czystego brzmienia. Każdy głośnik wyposażony jest w pasywną zwrotnicę, pozwalającą uzyskać harmonijne brzmienie o maksymalnej szerokości pasma i dynamice. Z głośnikami zamontowanym w drzwiach współpracuje głośnik centralny w desce rozdzielczej, zapewniając naturalne i jednorodne efekty dŸwiękowe.
„Jesteśmy bardzo dumni z jakości zestawów audio, jakie możemy zaoferować w nowym Volvo S80.” – mówi Silvia Güllsdorf. „Podczas podróżowania tym samochodem można odnieść wrażenie, jakby przebywało się w sali koncertowej.”

Odtwarzanie formatów MP3
W przypadku zestawów High Performance i Premium Sound istnieje możliwość odtwarzania płyt z muzyką zapisaną w formatach MP3 i WMA. Oznacza to, że w wielopłytowym odtwarzaczu CD można zgromadzić kilkaset utworów muzycznych, a kierowca będzie miał swobodny dostęp do ogromnej części swojej biblioteki muzycznej.
Ponadto wszystkie zestawy audio wyposażone są w dodatkowe wejście (AUX), które umożliwia podłączenie zewnętrznego urządzenia – np. przenośnego odtwarzacza MP3.
W celu zapewnienia lepszego odbioru stacji radiowych, zastosowane zostały trzy współpracujące ze sobą anteny. Rozwiązanie to nazwano Scanning Diversity.

Bezprzewodowy zestaw głośnomówiący z Bluetooth do telefonu komórkowego
Dzięki nowemu systemowi łączności BluetoothŽ, we wszystkich wersjach Volvo S80 istnieje możliwość całkowicie bezprzewodowej współpracy zwykłego telefonu komórkowego z głośnikami samochodowymi. Po aktywowaniu łączności bezprzewodowej Bluetooth samochodowy moduł telefoniczny wykrywa i rejestruje telefon komórkowy oraz automatycznie podłącza go do systemu. Po takiej procedurze telefon staje się elementem samochodowego systemu nagłośnieniowego. Na wyświetlaczu na desce rozdzielczej można odczytywać wiadomości SMS oraz inne informacje tekstowe, a przychodzące połączenia automatycznie wyciszają radioodbiornik lub odtwarzacz CD.

Łączność Bluetooth umożliwia stały dostęp do zapisanej w pamięci aparatu komórkowego książki telefonicznej. Eliminuje również konieczność przekładania kart SIM. Ponadto istnieje możliwość podłączenia kilku telefonów do tej samej sieci i w ten sposób każda osoba użytkująca samochód ma możliwość podłączenia swojego własnego telefonu, chociaż za każdym razem tylko jeden aparat telefoniczny jest uprzywilejowany do automatycznej aktywacji.

„System ten daje prawdziwą mobilność.” – mówi Silvia Güllsdorf. „Nie ma konieczności przełączania pomiędzy poszczególnymi aparatami oraz nie traci się czasu przy wysiadaniu z samochodu. I wreszcie nie ma potrzeby pozostawania w zaparkowanym samochodzie tylko dlatego, żeby nie przerwać prowadzonej rozmowy przez zestaw głośnomówiący. Wystarczy przejąć połączenie w swoim telefonie komórkowym i wysiąść z samochodu, bez przeszkód kontynuując rozmowę.”

Nowa generacja systemu nawigacyjnego RTI
System nawigacyjny RTI (Road and Traffic Information), doczekał się kolejnych wielokierunkowych usprawnień. Zawiera teraz większą ilość map oraz obejmuje kilka nowych krajów, głównie z Europy wschodniej. W skład systemu wchodzą trzy płyty DVD dla krajów europejskich oraz trzy dla USA. Dodano mapę Hawajów oraz Kanady. Ich zawartość została uzupełniona także o najnowsze drogi, restauracje oraz hotele.

Usprawnienia polegają na dodaniu nowego procesora, który przyspieszył proces wyszukiwania trasy. Ponadto, zaraz po przekroczeniu granicy państwowej, na ekranie pojawiają się informacje o danym kraju, flaga narodowa, informacje o ograniczeniach prędkości oraz o zasadach korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy.

„Ten dogodny i funkcjonalny system pozwala kierowcy Volvo S80 na sprawniejsze i bardziej komfortowe podróżowanie.” – mówi Silvia Güllsdorf. „System jest bardziej poręczny, ma odpowiednio duże przełączniki sterujące, łatwy do odczytu wyświetlacz oraz logiczny układ. Usprawnienia te nie zostały dodane jedynie po to, aby podnieść komfort jazdy – łatwość użytkowania systemu oznacza także większe bezpieczeństwo jazdy.”

Materiały powiązane