Komunikaty prasowe

Nowe Volvo XC60 – przedmiot pożądania

„Celem działań Volvo Cars jest stworzenie samochodów, które będą się wyróżniać, przyciągać spojrzenia na drodze. Dlatego nasze auta powinny być bardzo ekspresyjne. I taki właśnie cel postawiłem sobie dołączając w 2005 roku do ekipy Volvo. Model XC60 jest ważnym krokiem w tym kierunku– mówi Steve Mattin viceprezes ds. projektowania w Volvo Cars.

Samochody szwedzkiej marki nie zmieniły swojego uznanego stylu, ale obecnie  dzięki bardziej emocjonalnej stylistyce nabrały nowego charakteru.

Dolna część nadwozia XC60 jest charakterystyczna dla rodziny XC – muskularna, wyróżnia  się dużym prześwitem oraz kołami. Lekkości i dynamizmu nadaje mu śmiało, płynnie zarysowana linia dachu, dzięki której najnowszy model Volvo nabrał  sportowej charyzmy właściwej dla modelu coupe.

„XC60 niesie ze sobą dużo większy ładunek emocjonalny niż większość konkurentów z jego segmentu. Jest uwodzicielski i pełen niezwykłych kontrastów. Szczupły, a jednocześnie muskularny. Silny, ale zwinny. Duży, a jednocześnie niewielki. XC60 jest aż o 20 centymetrów krótszy od XC70” – wyjaśnia Steve Mattin.

Powiększony logotyp Volvo

„Symbol żelaza” będący logotypem Volvo znajduje się na grillu pojazdu. Jest powiększony, dzięki czemu marka samochodu będzie jeszcze bardziej widoczna.

Sylwetka auta

Ukośna linia przednich lamp w połączeniu ze śmiało zarysowanymi, dynamicznymi liniami przednich błotników podkreśla klasyczny dla Volvo profil nadwozia w kształcie litery V. Przód ma kształt wyraŸnie zarysowanego klina. Podkreślają to wykorzystane po raz pierwszy, unikalne lampy będące charakterystycznym elementem przedniej części maski. Obejmują osłonę chłodnicy.

Samochód jest interesujący, gdy oglądamy go z boku. Widzimy wtedy wyrzeŸbione, uwodzicielskie linie XC60.  Auto jest najszersze na wysokości klamek. Wrażenie to wzmacnia znajdujące się poniżej przetłoczenie.

„Kolejną nowością jest zintegrowane relingów dachowych z samym dachem. Dzięki temu samochód wyróżnia się na tle swoich konkurentów niską i szeroką sylwetką” – mówi Steve Mattin.

Potężne koła, odważne łuki nadkoli i ciemniejsze odcienie dolnej części nadwozia wzmacniają wrażenie muskularności XC, podczas gdy dynamiczne, płynne linie dachu w połączeniu z jego śmiałym zarysem nadają górnej części nadwozia sportowego wyglądu coupe.

Przyciągający uwagę tył samochodu

Muskularność środkowej linii samochodu podkreślają charakterystyczne światła diodowe osadzone w kloszach tylnych lamp. Po raz pierwszy w historii Volvo tylne światła pozycyjne służą także jako światła STOP. Dzięki temu podczas hamowania oświetlana jest cała linia środkowa samochodu. XC60 wygląda tym samym jeszcze mocniej i bardziej charakterystycznie.

Trzecie światło STOP zdobi spojler dachowy. Z tyłu samochodu nazwa Volvo jest wypisana wyrazistymi literami, a odstępy pomiędzy nimi są większe niż dotąd. Jest to nowy element stylistyczny, który po raz pierwszy pokazany został w samochodzie koncepcyjnym XC60 i zastosowany już w Volvo V70 oraz Volvo XC70.

Klienci mogą zamówić specjalne nakładki na boczne progi oraz tylną osłonę podwozia zintegrowaną ze zderzakami.

Ciekawe wnętrze

Wnętrze nowego XC60 przepełnione jest energią. Wszyscy pasażerowie będą komfortowo podróżować w zaprojektowanych od nowa fotelach, ale nie ma wątpliwości, że w centrum uwagi jest kierowca.

Charakterystyczna dla marki Volvo wąska konsola środkowa została odmłodzona. Obecnie lekko asymetryczna jest lekko zwrócona w stronę kierowcy. Zmieniony został również układ zintegrowanego wyświetlacza.

Przeszycia nowych foteli w XC60 układają się wyraŸnie w motyw litery X. Profil poduszki tylnego siedzenia ułatwia wsiadanie i wysiadanie. Tylne siedzenia są także nieco wyższe od przednich, dzięki czemu pasażerowie mają lepszą widoczność.

Foteliki dziecięce mają regulację wysokości.

Zintegrowany z tylnym siedzeniem fotelik dziecięcy może być ustawiony na dwóch różnych wysokościach. Niższe ustawienie jest przeznaczone dla dzieci mierzących od 115 do 140 cm i ważących od 22 do 36 kg, wyższe zaś dla dzieci od 95 do 120 cm wzrostu i między 15 a 25 kg wagi. Nowe Volvo XC60 może być wyposażone w zintegrowane foteliki dziecięce na zewnętrznych tylnych siedzeniach. Fotelik te wyposażone są w pasy bezpieczeństwa

Klienci mogą wybierać spośród wielu opcji kolorów i materiałów pokrycia.

„Wybór kolorów i rodzajów tapicerki to zawsze kwestia indywidualnych preferencji.  Dlatego stworzyliśmy szeroką gamę możliwych kombinacji ” – mówi Anders Sachs, główny projektant kolorystyki i tapicerki do modelu XC60.Charakterystycznym kolorem modelu XC60 jest nowy odcień : zieleń cytrynowa (Lime Green).„Ten kolor ma być widoczny. Odmłodzona,  niesymetryczna konsola środkowa z ramą w kolorze zmrożonego srebra wykonana jest ze szczotkowanego aluminium, ale dostępna jest także w dwóch wariantach z drewnianym wykończeniem – w jednym przypadku ma ono wysoki połysk, w drugim jest matowe. Podkreśla to autentyczność naszych materiałów i nasze skandynawskie tradycje” – mówi Anders Sachs. Jeżeli chodzi o kolorystykę nadwozia w nowym Volvo XC60 dostępne są dwa nowe lakiery: Terra Bronze (ziemski brąz) i Lime Grass Green (cytrynowo – trawiasta zieleń).

Przestronne auto

Nabywcy XC60 mogą zdecydować się na samochód z panoramicznym dachem z laminowanego szkła. To interesująca opcja dzięki której auto wydaje się jeszcze bardziej przestronne. Otwór części bagażowej jest najszerszy w tym segmencie. Sam bagażnik ma pojemność  480 litrów. Tylna kanapa składana jest w podziale 40/20/40. Każdą z części można szybko i bez trudu złożyć uzyskując w efekcie idealnie płaską powierzchnię powiększającą przestrzeń bagażową.

Œwiatowej klasy system audio

Żeby wrażenie podróżowania pierwszą klasą było pełne, w XC60 nie mogło zabraknąć wysokiej klasy systemu audio. Dostępne są trzy zestawy: Performance, High Performance oraz najwyższy Premium Sound składający się z 12 głośników firmy Dynaudio oraz wzmacniacza z Dolby® Pro Logic® II Surround o mocy 5 x 130 W. Opcjonalnie dostępny jest także cyfrowy subwoofer oferujący dodatkowo 260 W, instalowany pod podłogą przedziału bagażowego.  Głośność i barwę dŸwięku można dostroić zależnie od preferencji użytkowników pojazdu – tak, aby brzmiał jak najlepiej z miejsca kierowcy, w linii przednich siedzeń lub w linii tylnych siedzeń.Przy wykorzystaniu zestawów High Performance i Premium Sound istnieje możliwość odtwarzania płyt kompaktowych zapisanych w formatach MP3 lub WMA. Oznacza to, że zmieniarka płyt może zgromadzić setki różnych utworów, a spora część muzycznej biblioteki właściciela XC60 znajdzie się w jego samochodzie.Co więcej wszystkie zestawy audio są teraz wyposażone w zewnętrzne wejście (AUX), umożliwiające podłączenie dodatkowego sprzętu, na przykład iPoda, przenośnego odtwarzacza MP3 lub innego urządzenia USB. Wszystkie oferowane przez Volvo systemy audio są proste w użyciu i stworzone z uwzględnieniem akustyki wnętrza pojazdu. Wysokiej klasy podzespoły umieszczone zostały w desce rozdzielczej. Dzięki temu doskonale pasują do wnętrza Volvo oraz zastosowanych w nim rozwiązań.

Idealnie czyste wnętrze: Pakiet Clean Zone Interior

Aby pasażerowie cieszyli się lepszym powietrzem wewnątrz auta, nowe Volvo XC60 może być wyposażone w pakiet Clean Zone Interior, bazujący na układzie elektronicznego sterowania klimatyzacją ECC (ang. Electronic Climate Control) i układzie kontroli jakości powietrza IAQS (ang. Interior Air Quality System).Gdy samochód zostanie otwarty przy użyciu pilota, kabina pasażerska jest przez około minutę automatycznie wentylowana, jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 10 stopni Celsjusza. Materiały tapicerek oraz inne elementy wykończenia wnętrza zostały dobrane tak, aby nie emitowały szkodliwych substancji.Nowe XC60 jest także pierwszym Volvo, które spełnia przyszłe normy  ekologiczne Unii Europejskiej pod względem powtórnego wykorzystania, przetwarzania i odzyskiwania, które będą obowiązywać w procedurach homologacyjnych.

Materiały powiązane