Komunikaty prasowe

Nowe Volvo XC60 obiektywem w rękach fotografa i laureatki Nagrody Pulitzera

Volvo Cars, producent samochodów segmentu premium, lider w dziedzinie bezpieczeństwa połączyło siły z trzykrotną laureatką Nagrody Pulitzera – fotografem i artystką Barbarą Davidson. Wszystko po to aby, jako pierwsi na świecie użyć pokładowych kamer z nowego Volvo XC60 i stworzyć wyjątkową kolekcję fotografii.

To pierwszy raz w historii, gdy samochód został wykorzystany, jako aparat fotograficzny.  Kolekcja Davidson składa się z 30 fotografii, wykonanych obiektywami pokładowych kamer modelu XC60. Fotografie przedstawiają życie na ulicach duńskiej stolicy – Kopenhagi z całkowicie nowej perspektywy.

Zdjęcia Davidson zostały po raz pierwszy wystawione w galerii Canvas Studios w Londynie w pierwszym tygodniu lipca. Wystawa odwiedzi inne kraje w 2017 roku.

Ta kolekcja ma dwa aspekty. Po pierwsze jest ona migawką europejskiego życia i jego piękna; po drugie podkreśla złożoność środowiska, w którym żyjemy. Zawdzięczamy to kamerom oraz pokładowym czujnikom, dzięki którym nowoczesne samochody jak Volvo XC60 czynią miejskie życie bezpieczniejszym dla pieszych i pozostałych użytkowników dróg –  mówi Davidson. Ten projekt łączy sztukę i bezpieczeństwo, aby pokazać ludziom zalety wykorzystanej technologii.

Davidson, wielokrotna laureatka Nagrody Pulitzera, posiadaczka Nagrody Emmy i była fotograf gazety Los Angeles Times, wybrała pracę z Volvo Cars przez własną historię związaną z tą marką.

Mam bardzo osobiste doświadczenie związane z marką Volvo. Gdy byłam nastolatką, brałam udział w poważnym wypadku drogowym, w którym samochód dachował, co w normalnych warunkach, mogłoby skończyć się śmiertelnie. Powiedziano mi później, że przeżyłam dzięki samochodowi, którym podróżowałam – Volvo – mówi Barbara Davidson.

Każdego roku na całym świecie w wypadkach drogowych ginie ponad 1,2 miliona ludzi. Podejście Volvo do bezpieczeństwa na drodze jest skoncentrowane na szczegółowej analizie prawdziwych sytuacji drogowych, które, od 1970 roku, prowadzi Zespół Badania Wypadków Drogowych.  Do tego niedościgłego w rzeczywistości celu, inżynierowie bezpieczeństwa Volvo zbliżają się przez systematyczną pracę, która ma na celu zmniejszenie lub wyeliminowanie potencjalnych wypadków zagrażających życiu.

W 2008 roku szwedzka branża wprowadziła na rynek pierwszy automatyczny system hamowania w sytuacjach awaryjnych City Safety, w modelu XC60. Jak się okazało, w samej Szwecji, pozwoliło to na zredukowanie liczby kolizji o 45%.

W Volvo Cars wybieramy realistyczne i praktyczne podejście do zapewniania bezpieczeństwa. Naszą wizją jest osiągnięcie etapu, na którym nikt nie zginie i nie zostanie poważnie zraniony w nowych samochodach Volvo. Projekt ten nazywany został Vision 2020 – mówi Malin Ekholm, Vice President w Volvo Cars Safety Centre.

Nowe Volvo XC60 wyposażono w trzy podsystemy bezpieczeństwa, które mają towarzyszyć kierowcy przez wspomaganie kierowania w wymagających tego sytuacjach. Do przełomowego systemu City Safety dodano System Steer Assist. Nowy System Oncoming Lane Mitigation ma pomóc w uniknięciu zderzenia człowoego, a Volvo’s Blind Spot Information System (BLIS) wykorzystuje Steer Assist by zmniejszyć ryzyko zderzenia w trakcie zmiany pasa ruchu. Systemy te uczyniły Nowe Volvo XC60 najbezpieczniejszym spośród dostępnych na rynku SUV’ów.

*Barbara Davidson jest byłym fotografem The Los Angeles Times. Wcześniej pracowała w The Dallas Morning News, The Washington Times oraz w The Record w Ontario, Canada.

Materiały powiązane