Komunikaty prasowe

Nowe, w pełni elektryczne Volvo EX90: początek nowej ery dla Volvo Cars

Aby dowiedzieć się jeszcze więcej o Volvo EX90, koniecznie przeczytaj nasz wpis na blogu o pierwszych wrażeniach z jego premiery

Prawdziwy 7-osobowy, całkowicie elektryczny SUV, który jeszcze bardziej podnosi nasze standardy w zakresie bezpieczeństwa i bardziej zrównoważonego stylu życia – nowe Volvo EX90 stanowi początek nowej ery dla naszej firmy, ponieważ wytyczamy decydujący kurs na w pełni elektryczną przyszłość.

Począwszy od Volvo EX90, co roku będziemy wprowadzać na rynek jeden w pełni elektryczny nowy samochód. Do 2030 roku chcemy sprzedawać wyłącznie samochody w pełni elektryczne. Stanowi to jeden z najbardziej ambitnych planów elektryfikacji w branży motoryzacyjnej i ma kluczowe znaczenie dla naszych celów – do 2040 roku chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną.

Pokazaliśmy dziś światu w centrum Sztokholmu nasz nowy, w pełni elektryczny flagowy SUV, odzwierciedlający nasze szwedzkie korzenie. Jednocześnie, chcąc pokazać nasze globalne oddziaływanie jako firmy, od przyszłego roku będziemy produkować Volvo EX90 w USA, a później także w Chinach. Do tego czasu zamierzamy osiągnąć neutralność klimatyczną obu fabryk.

Volvo EX90 to nowy klasyk skandynawskiego designu, definiujący zasadę podążania formy za funkcją. Jest to wszechstronny, stylowy samochód rodzinny o nowoczesnych proporcjach, w którym zastosowano najnowocześniejsze technologie, łączność i elektryfikację, co pozwala zoptymalizować bezpieczeństwo, wydajność i estetykę.

„Volvo EX90 jest wyrazem tego, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy” – stwierdził Jim Rowan, dyrektor generalny Volvo. „Jest to w pełni elektryczny samochód o zasięgu do 600 kilometrów na jednym ładowaniu, zaprojektowany z myślą o dalszym podnoszeniu naszych standardów bezpieczeństwa – pierwszy samochód Volvo, który jest faktycznie definiowany przez swoje oprogramowanie i stanowi część szerszego ekosystemu, łącząc się z domami użytkowników oraz ich innymi urządzeniami. Volvo EX90 to dla Volvo Cars pod wieloma względami początek nowej drogi”.

Zapewnienie bezpieczeństwa Tobie i Twoim bliskim

Standardowe bezpieczeństwo w Volvo EX90 jest wyższe niż w jakimkolwiek wcześniejszym modelu Volvo. Volvo EX90 zostało zaprojektowane w taki sposób, aby rozumieć Ciebie i otoczenie, aby pomóc zapewnić bezpieczeństwo Tobie, Twoim bliskim i innym uczestnikom ruchu drogowego. Z czasem będzie również stawać się coraz inteligentniejsze i bezpieczniejsze, ponieważ uczy się na podstawie nowych danych i otrzymuje aktualizacje.

Volvo EX90 jest wyposażone w niewidzialną tarczę bezpieczeństwa, którą zapewnia najnowsza technologia czujników, zarówno wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz. Najnowocześniejsze czujniki, takie jak kamery, radary i lidary, połączone są z wysokowydajnymi komputerami głównymi samochodu, na których platforma NVIDIA DRIVE uruchamia wewnętrzne oprogramowanie Volvo Cars, tworząc w czasie rzeczywistym 360-stopniowy obraz świata.

Nasze czujniki nie czują zmęczenia i nie rozpraszają się. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby reagować, jeśli spóźnisz się nawet o ułamek sekundy. Nasz lidar potrafi rozpoznać drogę przed Tobą, niezależnie od tego, czy prowadzisz w dzień czy w nocy, także przy prędkościach autostradowych. Dostrzega małe obiekty setki metrów przed sobą, co daje więcej czasu na informowanie, działanie i unikanie. Czujniki przyczyniają się również do poprawy niezawodności i ogólnej wydajności naszej funkcji jazdy wspomaganej Pilot Assist z nowym wspomaganiem kierowania podczas zmiany pasa ruchu.

Nasza niewidzialna tarcza bezpieczeństwa dba o Ciebie również wewnątrz pojazdu. Specjalne czujniki i kamery, wspomagane przez nasze algorytmy, przeprowadzają pomiary koncentracji wzroku. Dzięki tej technologii Volvo EX90 „wyczuwa”, kiedy kierowca jest rozkojarzony, senny lub nieuważny, co nie było możliwe w dotychczasowych pojazdach Volvo.

Samochód ostrzeże kierowcę najpierw poprzez delikatne, a następnie bardziej intensywne drgania. Jeśli dojdzie do naprawdę trudnej sytuacji, na przykład kierowca zaśnie lub pojawi się problem zdrowotny podczas jazdy, Volvo EX90 zostało zaprojektowane w taki sposób, aby bezpieczne się zatrzymać i wezwać pomoc.

Ponadto, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego zestawu czujników, w tym lidaru, Volvo EX90 jest pierwszym modelem, który jest sprzętowo przygotowany do prowadzenia samochodu bez nadzoru w przyszłości.

Technologia, która ma cel

Główny system – obsługiwany przez platformy NVIDIA DRIVE AI o nazwie Xavier i Orin, posiadający procesor Qualcomm Technologies Cockpit Platforms i oprogramowanie opracowane wewnętrznie przez inżynierów Volvo – wspomaga większość podstawowych funkcji w samochodzie, od bezpieczeństwa i systemów informacyjno-rozrywkowych po zarządzanie akumulatorem. Efektem końcowym jest bardziej responsywne i przyjemniejsze doświadczenie we wnętrzu samochodu.

Innymi słowy, Twoje Volvo EX90 nie będzie tylko nowym samochodem – będzie to bardzo zaawansowany komputer na czterech kołach. Co więcej, podobnie jak Twój smartfon czy laptop, Volvo EX90 jest zaprojektowane tak, aby z czasem stawało się coraz doskonalsze dzięki regularnym aktualizacjom oprogramowania.

W wyniku połączenia najnowocześniejszej platformy obliczeniowej Qualcomm Technologies’ Snapdragon® Cockpit Platforms z możliwościami wizualizacji Unreal Engine, narzędzia 3D opracowanego przez Epic Games i wykorzystywanego do zasilania największych gier na świecie, na ekranach samochodowych i wyświetlaczu head-up korzystamy z mocy obliczeniowej i wysokiej jakości grafiki.

14,5-calowy ekran centralny daje możliwość korzystania z jednego z najlepszych systemów informacyjno-rozrywkowych w ofercie, z wbudowanym systemem Google. System oferuje wbudowane aplikacje i usługi Google, w tym niewymagającego użycia rąk asystenta Google Assistant, nawigację Google Maps i więcej ulubionych aplikacji z Google Play. Wyświetlacze w Volvo EX90 pomogą Ci skupić się na drodze, proponując odpowiednie informacje we właściwym czasie. Volvo EX90 będzie również kompatybilne z bezprzewodowym systemem Apple CarPlay.

Dzięki standardowemu połączeniu 5G tam, gdzie jest ono dostępne, potrzebne aplikacje na ekranie głównym instaluje się niezwykle łatwo, a Ty możesz cieszyć się wyjątkowo intuicyjną nawigacją. Ulubiona muzyka będzie przesyłana strumieniowo za pośrednictwem nowego, najwyższej jakości systemu audio Bowers & Wilkins wyposażonego w Dolby Atmos, co jest nowością w Volvo, oraz głośniki zintegrowane z zagłówkami, które zapewniają najwyższej jakości dźwięk.

Volvo EX90 będzie również standardowo wyposażone w technologię kluczyka w telefonie. Twój smartfon służy jako kluczyk do samochodu i automatycznie odblokowuje samochód oraz uruchamia osobistą sekwencję powitalną, gdy podchodzisz do samochodu. Po wejściu do samochodu zostanie również automatycznie załadowany Twój osobisty profil.

Opisana technologia jest dostępna w jednym z najprzyjemniejszych i najbardziej eleganckich wnętrz samochodów na rynku, pełnym naturalnych i odpowiedzialnie pozyskiwanych materiałów. Kompozycja wnętrza odzwierciedla również ambitne cele naszej firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju, do których należy wprowadzenie gospodarki w pełni obiegowej i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku.

Wspieranie bardziej zrównoważonego stylu życia

Dzięki opracowanej przez nas zupełnie nowej, w pełni elektrycznej technologii Volvo EX90 jest idealnym towarzyszem sprzyjającym bardziej zrównoważonemu stylowi życia rodziny. Na jednym ładowaniu, zgodnie z przebiegiem jazdy testowej w cyklu pomiarowym WLTP, zapewnia do 600 kilometrów zasięgu bez emisji spalin, a ładowanie od 10 do 80 procent trwa poniżej 30 minut.

Początkowo dostępna dwusilnikowa wersja z napędem na wszystkie koła jest napędzana akumulatorem o pojemności 111 kWh i dwoma silnikami elektrycznymi z magnesami trwałymi, dostarczającymi łącznie 380 kW (517 KM) i 910 Nm momentu obrotowego. W połączeniu z zupełnie nowym podwoziem daje to niezapomniane wrażenia płynności jazdy.

Volvo EX90 zawiera około 15 procent stali pochodzącej z recyklingu, 25 procent aluminium pochodzącego z recyklingu, a także 48 kilogramów tworzyw sztucznych i materiałów biopochodnych pochodzących z recyklingu, co odpowiada około 15 procentom wszystkich tworzyw sztucznych użytych w samochodzie – jest to najwyższy poziom wśród wszystkich dotychczasowych samochodów Volvo.

Volvo EX90 jest też naszym pierwszym samochodem wyposażonym we wszystkie niezbędne urządzenia umożliwiające ładowanie dwukierunkowe. Jest to technologia, dzięki której można wykorzystać akumulator samochodowy jako dodatkowe źródło energii, na przykład do zasilania domu, innych urządzeń elektrycznych lub innego elektrycznego modelu Volvo. W przyszłości planujemy udostępnić ładowanie dwukierunkowe, zaczynając od wybranych rynków.

Informacje dodatkowe

  • Opisane funkcje mogą być opcjonalne, a dostępność wymienionych funkcji i usług może się różnić na poszczególnych rynkach.
  • Dane dotyczące ładowania i zasięgu są wstępne i wynikają z szacunków i obliczeń przeprowadzonych przez Volvo Cars dla Volvo EX90; wyniki nie są gwarantowane. Zasięg jazdy i zużycie energii w warunkach rzeczywistych różnią się w zależności od sposobu prowadzenia pojazdu i innych czynników zewnętrznych. Czas ładowania może się różnić zależnie od takich czynników jak temperatura zewnętrzna, temperatura akumulatora, urządzenie ładujące, stan akumulatora i stan samochodu. Certyfikacja samochodów jest w toku.
  • Google, Google Play i Google Maps są znakami towarowymi firmy Google LLC.

——————————-

Volvo Cars w 2021 roku
Volvo Car Group odnotowała zysk operacyjny w wysokości 20,3 BSEK. Przychody w 2021 roku wyniosły 282,0 BSEK, natomiast globalna sprzedaż osiągnęła poziom 698 700 samochodów.

O Volvo Car Group
Firma Volvo Cars została założona w 1927 roku. Obecnie Volvo to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek samochodów na świecie, sprzedająca samochody w ok. stu krajach. Spółka Volvo Cars jest notowana na giełdzie Nasdaq Stockholm, gdzie jej akcje oznaczone są symbolem „VOLCAR B”.

Volvo Cars dąży do zapewnienia klientom swobody poruszania się w sposób spersonalizowany, zrównoważony i bezpieczny. Znajduje to odzwierciedlenie w ambicji marki, która zamierza zostać producentem w pełni elektrycznych samochodów do 2030 roku, oraz w zobowiązaniu do ciągłego zmniejszania śladu węglowego, jak i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku.

W grudniu 2021 r. firma Volvo Cars zatrudniała ok. 41 000 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Siedziba główna Volvo Cars, dział rozwoju produktu, marketingu i administracji znajduje się w Göteborgu w Szwecji. Zakłady produkcyjne firmy znajdują się w Göteborgu, Gandawie (Belgia), Południowej Karolinie (USA), Chengdu i Taizhou (Chiny). Firma posiada również centra badawczo-rozwojowe i projektowe w Göteborgu, Camarillo (USA) i Szanghaju (Chiny).

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z następującymi działami:

Relacje z mediami Volvo Cars

+46 3159 65 25

media@volvocars.com

Relacje inwestorskie Volvo Cars

+46 31-793 94 00

investors@volvocars.com

Opisy i dane przedstawione w tym materiale prasowym odnoszą się do międzynarodowej gamy samochodów Volvo Cars. Opisane cechy mogą być opcjonalne. Specyfikacje pojazdów mogą się różnić w zależności od kraju i mogą ulec zmianie bez uprzedniego zawiadomienia.

Kontakt dla mediów:

Relacje z mediami Volvo Cars

Telefon: +46 (0)31-59 65 25

media@volvocars.com


 

Materiały powiązane