Komunikaty prasowe

Nowe XC60 automatycznie przejmie sterowanie w krytycznej sytuacji na drodze

Nowe Volvo XC60, którego premiera będzie miała miejsce już 7 marca podczas Genewa Motor Show, będzie wyposażone w najbardziej zaawansowany system bezpieczeństwa, który w krytycznej sytuacji przejmie kontrolę nad pojazdem.

Nowy system bezpieczeństwa jest zaprojektowany tak aby przy wykorzystaniu automatycznego prowadzenia pojazdu uniknąć kolizji. Inżynierowie Volvo wierzą, że nowe rozwiązanie sprawi, że nowe Volvo XC60 będzie jednym z najbezpieczniejszych samochodów na świecie.

Pracowaliśmy nad systemami, które mają wspierać unikanie kolizji od wielu lat. Teraz widzimy jak bardzo efektywne one są. Tylko w Szwecji wg. badań dzięki systemowi automatycznego hamowania, liczba kolizji drogowych spadła o 45 procent. W nowym XC60 chcemy zrobić kolejny krok, tak aby samochód nie tylko sam hamował ale również przejął prowadzenie – powiedział Malin Ekholm z Centrum Bezpieczeństwa Volvo Cars.

System City Safety w nowym XC60 został wzbogacony o układ przejęcia kontroli nad torem jazdy. Kiedy auto wykryje przeszkodę i odnotuje brak reakcji kierowcy – rozpocznie hamowanie. Jeśli samo hamowanie nie będzie prowadziło do uniknięcia zderzenia, wówczas samochód przejmie kontrolę nad kierownicą. System City Safety pomaga uniknąć zderzeń z innymi pojazdami, pieszymi a także dużymi zwierzętami. Wspomaganie kierowania będzie aktywne przy prędkościach pomiędzy 50 – 100 km/h.

Nowe XC60 będzie również wyposażone w nowy system omijania przeszkód, który pomoże uniknąć zderzenia z pojazdem jadącym w tę samą stronę. System będzie aktywny w zakresie prędkości od 60 do 140 km/h.

Wszystkie te elementy potwierdzają nasze dążenie do wprowadzenia w pełni autonomicznego samochodu – dodała Malin Ekholm

System monitorowania martwego pola BLIS (Blind Spot Information System), również został udoskonalony w nowym XC60. Jeśli system uzna, zmianę pasa ruchu za niebezpieczną automatycznie skieruje samochód na poprzedni pas ruchu.

W nowym XC60, mamy tą samą technologię bezpieczeństwa, którą zaprezentowaliśmy w większej serii 90. Jest to całkowicie zgodne z naszą filozofią i strategią. Naszą wizją jest prosty cel – nikt nie zginie ani nie odniesie poważnych obrażeń za kierownicą Volvo po roku 2020 – dodał Malin Ekholm

We wtorek 7 marca podczas targów motoryzacyjnych w Genewie Volvo zaprezentuje światu swój najnowszy model: XC60. Ten dynamiczny, średniej wielkości SUV zostanie odsłonięty o godzinie 10.45. To wydarzenie będzie można oglądać także za pośrednictwem transmisji 360°. Tego dnia na stronie biura prasowego pojawią się także zdjęcia tej gorąco oczekiwanej nowości.

Materiały powiązane