Komunikaty prasowe

Nowy model Volvo C70 nowy kabriolet Volvo wyposażony w światowej klasy zestaw audio

Technika cyfrowa zapewniająca perfekcyjny dŸwięk. Automatyczne dostrajanie dŸwięku po złożeniu dachu. Moc 910 W. Œwiatowej renomy głośniki Dynaudio. Dwa głośniki niskotonowe za oparciem tylnego siedzenia.

W zakresie wrażeń akustycznych, nowe Volvo C70 to dwa samochody w jednym. Sala koncertowa lub odkryta arena system nagłaśniający zapewnia odtwarzanie dŸwięku na najwyższym poziomie zarówno przy podniesionym, jak i złożonym dachu. Volvo Cars jest jednym z nielicznych producentów samochodów, którzy opracowują własne urządzenia i komponenty do odtwarzania dŸwięku. Obecnie przygotowywana jest premiera wysokiej klasy wzmacniacza cyfrowego i we współpracy z Dynaudio zestawu światowego formatu głośników. „Kabina samochodu stanowi jedne z najtrudniejszych wyzwań dla specjalistów od nagłośnienia” – mówi kierownik projektu C70 Patrik Widerstrand.

Ma nieregularny kształt, zawiera mieszankę twardych i miękkich materiałów oraz cechuje ją stosunkowa znaczna zmienność struktur powierzchni. Ponadto podczas jazdy zmienia się struktura nawierzchni drogi. W kabriolecie sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana ze względu na fakt, że dach jest czasami podniesiony, a czasami złożony. W nowym C70 firma Volvo Cars zastosowała najnowsze osiągnięcia techniki cyfrowej do sterowania parametrami odtwarzania dŸwięku i dostosowania ich do najtrudniejszych warunków. „Celem było wykreowanie najwyższej jakości wrażeń akustycznych niezależnie od miejsca i sposobu jazdy” – mówi Patrik Widerstrand. Do przystosowania dŸwięku do parametrów kabiny samochodu oraz sposobu rozmieszczenia głośników wykorzystano system cyfrowej korekcji dŸwięku DSP. Cyfrowa korekcja wykorzystywana jest również do precyzyjnej regulacji charakterystyki barwy dŸwięku w celu uzyskania naturalnego brzmienia.

Wraz z debiutem nowego modelu C70 firma Volvo Cars wprowadza cyfrowy wzmacniacz klasy D, znacznie sprawniejszy od analogowego odpowiednika. Na przykład cyfrowy wzmacniacz o mocy wyjściowej 130 W wymaga mniej mocy zasilającej niż analogowy wzmacniacz o mocy 100 W. Ma także bardziej zwartą budowę i wytwarza mniej ciepła.

Automatyczna regulacja głośności i barwy dŸwięku

Dzięki cyfrowej architekturze, parametry odtwarzania dŸwięku mogą być dostosowywane do warunków jazdy. Nie tylko głośność, lecz również barwa dŸwięku są automatycznie korygowane odpowiednio do prędkości jazdy. Automatyczna korekcja dŸwięku następuje również wraz z podniesieniem i złożeniem dachu, pozwalając utrzymać niezmienne wrażenia odsłuchowe niezależnie od warunków zewnętrznych. Jest także szereg możliwości dokonania indywidualnych ustawień. Za pośrednictwem wyświetlanego menu można wybrać zakres automatycznej korekcji dŸwięki związanej z prędkością jazdy. Dostępne są trzy ustawienia  korekcji: mała, średnia i duża.

Trzy poziomy wyposażenia audio

W nowym Volvo C70 dostępne są trzy rodzaje zestawów audio: Performance ze wzmacniaczem 4×20 W i czterema głośnikami High Performance ze wzmacniaczem 4×40 W i ośmioma głośnikami. Premium Sound z cyfrowym wzmacniaczem 5×130 W, procesorem dŸwięku przestrzennego Dolby Pro Logic II i maksymalnie czternastoma głośnikami, łącznie z dwoma opcjonalnymi głośnikami nisko tonowymi. Każdy z głośników nisko tonowych ma wbudowany wzmacniacz 130 W. W sumie, z dwoma tego typu głośnikami zestaw Premium Sound generuje dŸwięk o mocy bliskiej 1 Kw.

Logo Dynaudio na desce rozdzielczej

Wersja z zestawem Premium Sound ma na desce rozdzielczej znaczek z logo Dynaudio, mówi Patrik Widerstrand. Jest to znak, że samochód wyposażony jest najdoskonalsze głośniki. Dynaudio jest liderem wśród światowych konstruktorów i producentów zestawów głośnikowych, zarówno przeznaczonych do użytku domowego, jak i na potrzeby profesjonalnego studia dŸwiękowego. Firma ta otrzymała wiele nagród za swoje produkty, wytwarzane z zachowaniem niezwykle rygorystycznych wymogów jakościowych.

Wraz z premierą nowego modelu C70, współpraca pomiędzy Volvo Cars, a Dynaudio weszła w nową, intensywniejszą fazę. Głośniki Premium Sound w C70 są niezwykle wysokiej jakości, jak na samochód produkowany w skali masowej. W drzwiach zamontowane są dobrze wyważone trójdrożne zespoły głośnikowe. 8-calowe głośniki basowe z potężnymi 3-calowymi cewkami przystosowane są do odtwarzania dŸwięków o dużej mocy. Również głośniki średnio tonowe mają potężne cewki. Głośniki wysoko tonowe mają membrany z tkaniny jedwabnej specjalność firmy Dynaudio pozwalającej uzyskać czystszy dŸwięk. Każdy z zespołów głośnikowych wyposażony jest w pasywną zwrotnicę, by uzyskać harmonijne i pełne brzmienie z możliwie najszerszym pasmem przenoszenia oraz najlepszą dynamikę.

Z zespołami głośnikowymi w drzwiach współdziałają specjalnie skonstruowane głośniki centralne w desce rozdzielczej, kreując naturalne, jednorodne spektrum dŸwięku. W bocznych panelach z tyłu kabiny ukryte są głośniki basowe i średnio tonowe. Także i one mają potężne cewki oraz uzupełnione są o takie same głośniki wysoko tonowe, jak zamontowane w przednich drzwiach.

W celu uzyskania jeszcze głębszych i bogatszych basów, zestaw może zostać wzbogacony o dwa 8-calowe głośniki nisko tonowe, montowane w przegrodzie za oparciem tylnego siedzenia. Mają one własne wzmacniacze klasy D, o mocy 130 W każdy. „Stanowczo nie jest przesadą porównanie jakości odtwarzania dŸwięku w nowym Volvo C70 do sali koncertowej” – mówi Patrik Widerstrand. „Bez względu na to, czy dach jest podniesiony, czy opuszczony, jesteśmy w stanie zaoferować najdoskonalsze wrażenia dŸwiękowe.”

Materiały powiązane