Komunikaty prasowe

Nowy portal innowacji Volvo Cars umożliwia zewnętrznym programistom tworzenie lepszych aut

Szeroka oferta aplikacji, łatwiejsza i wygodniejsza obsługa, a także jeszcze bezpieczniejsze samochody – oto ambicje, które Volvo Cars chce osiągnąć dzięki Portalowi Innowacji, który zaczął działać w ubiegłym tygodniu. Portal udostępnia bezpłatnie szeroką gamę zasobów i narzędzi, umożliwiając zewnętrznym programistom tworzenie nowych, innowacyjnych usług i aplikacji samochodowych. W ten sposób Volvo Cars chce zwiększyć możliwości oprogramowania swoich aut i dąży do tego, by można je było jeszcze mocniej spersonalizować.

Zasoby portalu są przydatne nie tylko dla programistów, ale także dla badaczy, ale także dla utalentowanych geeków komputerowych i osób rozwijających funkcje typu smart-dom. Udostępniając szereg swoich cyfrowych zasobów, Volvo Cars kontynuuje długą tradycję dzielenia się wiedzą i badaniami, aby przyczyniać się do tworzenia bezpieczniejszych dróg dla wszystkich.

Nasze samochody stają się coraz bardziej inteligentne i lepiej połączone, a co za tym idzie, rośnie popyt na aplikacje i usługi wśród naszych klientów – powiedział Henrik Green, dyrektor ds. Technologii w Volvo Cars. Udostępniając te zasoby publicznie, wspieramy programistów w naszej firmie i poza nią oraz współpracujemy z najlepszymi z najlepszych w swoich dziedzinach.

Zasoby dostępne w portalu innowacji obejmują tak zwany emulator, który symuluje działanie systemu Android Automotive OS i aplikacje Google używane w nowych samochodach Volvo. Dzięki temu programiści na swoim komputerze mogą zobaczyć, jak aplikacja, czy program będzie działać w samochodzie. To pomaga projektować, testować, a na końcu umieszczać ich aplikacje w sekcji Google Play dla systemów samochodowych.

Platforma będzie również wyposażona w rozszerzony interfejs API *. ​​Volvo Cars udostępni publicznie API po raz pierwszy. Za zgodą klientów, interfejs API umożliwia programistom i innym stronom trzecim dostęp do zanonimizowanych danych na desce rozdzielczej samochodu, takich jak poziom naładowania baterii/ paliwa, przebyty dystans, i wykorzystanie ich do tworzenia i świadczenia nowych usług. Z czasem będą udostępniane dodatkowe dane i źródła danych.

Inne zasoby obejmują zbiór danych LiDAR oraz gotowy do pobrania trójwymiarowy model samochodu elektrycznego – Volvo XC40 Recharge. Zestaw danych LiDAR jest publikowany wspólnie z Duke University oraz z firmą Luminar. Jest ona światowym liderem w dziedzinie osprzętu i oprogramowania samochodowego do radarów laserowych. Model XC40 Recharge P8 to pierwsze Volvo, które wyposażono w taki LiDAR. LiDAR wykrywa obiekty wokół samochodu w odległości do 250 metrów, skanując otoczenie impulsami światła laserowego.

Na nowym portalu Volvo znajduje się także zbiór danych dotyczący LiDAR-u. Może to pomóc naukowcom w ulepszaniu algorytmów związanych z przetwarzaniem danych o obiektach wokół samochodów, które do dane dostarcza LiDAR. W przyszłości działanie tego systemu będzie kluczem do tworzenia autonomicznych samochodów, które są bezpieczne przy dużych prędkościach i w złożonych warunkach ruchu.

Dokładny, trójwymiarowy model samochodu został opracowany we współpracy z Unity, firmą stojącą za wiodącą na świecie platformą do tworzenia i obsługi treści 3D w czasie rzeczywistym. Unity jest używany przez twórców gier, ale także przez artystów, architektów, filmowców i projektantów samochodów. Model samochodu i towarzyszące mu środowisko 3D nadają się do wykorzystania w aplikacjach wizualizacyjnych, wirtualnej rzeczywistości, kinowych doświadczeniach i konfiguratorach samochodów. Te zasoby są również dostępne jako podstawowe narzędzia w centrum programistów Unity, gdzie miliony użytkowników Unity mają dostęp do instrukcji na temat korzystania z szablonu.

Portal innowacji będzie się stale rozwijał, a wraz z upływem czasu dodawanych będzie coraz więcej zasobów. W ciągu najbliższych kilku miesięcy zostanie wydany w pełni funkcjonalny model samochodu 3D. Będzie zawierał cyfrowe repliki fizycznych czujników samochodu, umożliwiając użytkownikom testowanie danych z czujników do celów badawczych i edukacyjnych. Programiści będą mogli również wykorzystać model do budowy nowych funkcji i usług.

Witrynę można obejrzeć klikając link https://developer.volvocars.com/

  • Wszystkie zasoby w Portalu Innowacji są dostępne bezpłatnie do celów niekomercyjnych. Komercyjne wykorzystanie zasobów będzie oparte na odrębnych umowach.
  • Rozszerzony interfejs API pojazdu będzie początkowo dostępny tylko w Europie. Dodatkowe wdrożenia zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.
  • Emulator systemu operacyjnego Android Automotive obsługuje obecnie aplikacje multimedialne.
  • Google, Google Play i Android są znakami towarowymi Google LLC.
  • Luminar Technologies, Inc. (LAZR) jest notowana na giełdzie Nasdaq.
  • Unity Technologies (NYSE: U) jest notowana na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych.
  • API = interfejs programowania aplikacji

Materiały powiązane