Komunikaty prasowe

Od 2025 r. Volvo Cars zamierza stosować w każdym nowym samochodzie do 25% plastików pochodzących z recyklingu

Volvo Cars poinformowało o zamiarze uzyskania od roku 2025 co najmniej 25-procentowego udziału plastików recyklowanych w każdym nowym samochodzie. olvo Cars wezwało także dostawców przemysłu samochodowego, by jeszcze bliżej współdziałali z producentami aut w celu opracowania nowej generacji komponentów o maksymalnej przyjazności wobec środowiska – szczególnie w odniesieniu do zwiększenia zawartości plastików z recyklingu.

Aby zademonstrować wykonalność takich zamysłów, Volvo Cars pokazało specjalnie wyprodukowaną wersję swegoSUV-a XV60 T8 Plug-in Hybrid o wyglądzie identycznym z wyglądem aktualnie wytwarzanego modelu, ale w którym wiele z plastikowych elementów zastąpiono odpowiednikami wykonanymi z recyklowanych materiałów.

Volvo Cars jest zdeterminowane, by maksymalnie obniżyć swój wpływ na środowisko naturalne – powiedział Håkan Samuelsson, Prezydent i CEO w Volvo Cars. – Dbałość o środowisko naturalne jest jedną z najważniejszych wartości Volvo. Będziemy wciąż pracować nad tworzeniem nowych sposobów na wcielanie tej wartości do naszej działalności. Ten samochód oraz nasz ambitny plan dotyczący udziału recyklowanych plastików to kolejne przykłady takich działań.

Wnętrze „specjalnego” XC60 obejmuje konsolę środkową wykonaną z włokien odtwarzalnych i tworzyw odzyskanych z porzuconych starych sieci rybackich oraz lin okrętowych. Dywanik pokrywający podłogę wykonano z włókien wykonanych z recyklowanych butelek PET oraz odzyskiwanych włókien bawełnianych ze skrawków poprodukcyjnych kombinezonów używanych w fabryce producenta. Także do wykonania siedzeń użyto włókien wykonanych z plastikowych butelek. Stare fotele z recyklowanych i złomowanych samochodów Volvo wykorzystano do wytworzenia pochłaniających hałas mat wygłuszających maskę od strony silnika.

W dziedzinie ochrony środowiska już teraz pracujemy z kilkoma szczególnie zdolnymi do myślenia przyszłościowego dostawcami – powiedziała Martina Buchhauser, Senior Vice President of Global Procurement w Volvo Cars. – Jednak jeśli mamy zrealizować nasz ambitny plan, potrzebujemy większej dostępności recyklowanych plastików. Dlatego zapraszamy poddostawców i nowych partnerów do przyłączenia się do nas w inwestowaniu w odzyskiwane plastiki.

XC60 z plastikami z odzysku zostało zaprezentowane na Ocean summit podczas goteborskiego postoju Volvo Ocean Race. Wyścig ten skupia się na działaniach proekologicznych w oparciu o partnerstwo z kampanią United Nations Environment Clean Seas, którego mottem jest „Zatrzymać zlew plastiku” („Turn the Tide on Plastic”).

Intensywny recykling i ponowne wykorzystywanie plastiku to sedno naszych wysiłków zmierzających do zatrzymania zalewu zanieczyszczeniami plastikowymi – mówi Erik Solheim, szef ds. Środowiska w ONZ. – Deklaracja Volvo o integracji plastikowych odpadów w konstrukcji nowych samochodów to kolejny krok na drodze, którą – mamy nadzieję – pójdą także inni producenci. To dowód, że problem ten można rozwiązać dzięki odpowiedniemu projektowaniu i innowacyjności.

Ambicja związana z odzyskiwanym plastikiem to najbardziej wyrazista deklaracja na temat wykorzystywania recyklowanych tworzyw, jaką kiedykolwiek złożył producent samochodów. To kolejny przejaw determinacji Volvo Cars, by obniżyć wpływ na środowisko w całym zakresie działania i produkcji. W ub. miesiącu Volvo Cars zadeklarowało likwidację użytkowania jednorazowych plastików we wszystkich swych fabrykach i biurach do końca 2019 r.

W roku 2017 Volvo złożyło deklarację, iż wszystkie nowe samochody Volvo po roku 2019 będą elektryfikowane. W ub. miesiącu wzmocniło tę strategię, oświadczając, że ma zamiar do roku 2025 osiągnąć 50-procentowy udział aut elektrycznych w swej globalnej sprzedaży.

Jeśli chodzi o produkcję, Volvo Cars ma zamiar do 2025 r. uzyskać neutralną klimatycznie działalność. W styczniu tego roku wytwórnia silników w Skövde w Szwecji jako pierwsza została fabryką neutralną klimatycznie.

Materiały powiązane