Komunikaty prasowe

Optymalne rozwiązanie transportu osobowego: Volvo Car Corporation rozwiewa obawy o przyszłość motoryzacji.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby w zakresie radzenia sobie z gęstniejącym ruchem i emisją zanieczyszczeń, firma Volvo Car Corporation opracowała niezwykle radykalne rozwiązanie problemów transportowych: samochód sportowy z „niespodzianką w zanadrzu”. W trosce o przyszłość transportu osobowego firma Volvo Car Corporation kładzie równie wielki nacisk na ograniczenie zużycia energii oraz wdrażanie nowatorskich rozwiązań, co na kwestię bezpieczeństwa, w której stała się wyznacznikiem dla całej branży motoryzacyjnej. Zaangażowanie to znalazło swój wyraz w futurystycznym modelu Volvo 3CC, po raz pierwszy zaprezentowanym na odbywającej się w dniach 12-14 paŸdziernika wystawie Michelin Challenge Bibendum w Szanghaju.

Volvo 3CC, o opływowym nadwoziu i aerodynamicznych liniach, jest samochodem mieszczącym do trzech dorosłych osób lub dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci, w którym zastosowano unikalny układ siedzeń dwa plus jedno, zapewniający komfort i przestronność porównywalną z dużymi limuzynami. Rywalizujące w Szanghaju Volvo 3CC napędzane jest mocnym silnikiem elektrycznym nie emitującym spalin. Pozwala on jednorazowo pokonać dystans do 300 km. Jego nisko położony środek ciężkości, niewielka masa oraz zawieszenie z podwójnymi wahaczami rozwidlonymi przyczyniają się do sportowej charakterystyki prowadzenia.

„Postrzegamy Volvo 3CC jako praktyczny wzorzec, na którym w przyszłości opierać się będą ekologicznie czyste, bezpieczne i ekonomiczne samochody.” – stwierdza rzecznik Volvo Car Corporation, Dan Werbin, dyrektor Volvo Cars North America.

„Oczywiste jest, że w krajach tak gęsto zaludnionych jak Chiny chcąc zapewnić przyszłym pokoleniom mobilność i swobodę przemieszczania się na obecnym poziomie, musimy poradzić sobie z problem znacznego natężenia ruchu oraz emisji zanieczyszczeń. Volvo 3CC stanowi dalszy krok w kierunku lansowanego przez Volvo Car Corporation nowego paradygmatu mobilności, który znalazł swoje urzeczywistnienie w postaci najnowszego modelu Tandem – wąskiego, energooszczędnego 2-miejscowego wehikułu, zajmującego o połowę mniej miejsca niż obecne auta, a przy tym nie uznającego kompromisów w zakresie tradycyjnych dla Volvo wysokich standardów bezpieczeństwa.

Zarówno Volvo 3CC, jak i Tandem wywodzą się z Volvo Monitoring and Concept Center (VMCC) – mieszczącej się w Kalifornii wylęgarni pomysłów. Zdaniem specjalistów z ośrodka VMCC ogólnoświatowy rynek odchodzi od samochodów uniwersalnych, ewoluując w kierunku samochodów dostosowanych do konkretnych potrzeb.

„Przejście do ‘rodzinnego’ zróżnicowania samochodów może zmienić sposób, w jaki świat podchodzi do kwestii posiadania samochodu, podobnie jak walkman Sony uczynił to w przemyśle audio.” – mówi Dan Werbin. Volvo oparło swoje nowe pomysły na przeprowadzonych przez VMCC w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji unikatowych badaniach społeczno-konsumenckich, których celem był określenie profilu wymagań, oczekiwań i utajonych potrzeb konsumentów w przyszłości. Badania te wykazały, że rynek staje się bardziej otwarty na nowe koncepcje w zakresie np. ochrony środowiska, lecz wdrażane rozwiązania muszą być funkcjonalne, atrakcyjne i pomysłowe.

Podejście Volvo Car Corporation uzyskało wsparcie w postaci czteroletnich studiów nad motoryzacją przyszłości prowadzonych przez World Business Council for Sustainable Development (WBCSD). WBCDS stwierdza, że aby zachować korzyści płynące z motoryzacji, społeczeństwa muszą poszukać nowych możliwości między innymi w dziedzinie emisji gazów cieplarnianych, ograniczania zagęszczenia ruchu, zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa oraz utrzymania i doskonalenia aktualnych opcji transportowych. Zdaniem Volvo Car Corporation zmierza to w kierunku samochodów typu Volvo 3CC i Tandem. Samochodów nie tylko zużywających mniej paliwa, lecz równocześnie zajmujących mniej miejsca, mających atrakcyjny wygląd i doskonałe własności jezdnych oraz oferujących tradycyjne dla Volvo bezpieczeństwo i wysoką jakość.

Volvo 3CC miało swoją premierę przy okazji 6 Michelin Challenge Bibendum z racji wyzwania, jakie niesie dla całej branży motoryzacyjnej, ponieważ stanowi przykład wykorzystania nowoczesnej techniki w służbie ochrony środowiska naturalnego i utrzymania możliwości transportowych. Gromadząc w jednym miejscu producentów samochodów, polityków oraz przedstawicieli mediów pod wspólnym hasłem poszukiwania sposobów uniknięcia zagrożeń, jakie niosą za sobą emisja zanieczyszczeń i gęstniejący ruch uliczny, jest to jedyne tego typu wydarzenie pozwalające porównać ze sobą samochody napędzane konwencjonalnymi i alternatywnymi Ÿródłami energii. „Volvo Cars traktuje ochronę środowiska na równi z troską o bezpieczeństwo i jakość wykonania swoich samochodów.” – mówi Niklas Gustavsson, Environmental Manager w dziale Governmental Affairs Volvo Car Corporation. „Naszym kluczowym zadaniem jest zapewnienie społecznościom i indywidualnym osobom swobody przemieszczania się, bez uszczerbku dla aspektów ekologicznych i ogólnoludzkich. Volvo 3CC wraz z ideą, jaka za nim stoi, może stać się katalizatorem zmian w podejściu do korzystania z samochodu.” Zapraszamy na stronę www.thenewsmarket.com/volvocars, skąd można pobrać prezentację wideo MPEG2 lub zamówić kasetę Beta SP. Rejestracja oraz film są bezpłatne i dostępne dla akredytowanych dziennikarzy oraz producentów serwisów informacyjnych.

Materiały powiązane