Na klientów salonu samochodowego Dom Volvo” czekają obecnie nie tylko samochody, ale również wyjątkowe prace Thomasa Bernstranda. W ramach program Volvo Design do końca listopada prezentowana jest wystawa prac tego czołowego szwedzkiego designera. Ekspozycja jest jednym z elementów tego autorskiego programu firmy Volvo Auto Polska mającego na celu promocję i edukację na temat współczesnego wzornictwa przemysłowego. Zaangażowanie firmy w wybraną dziedzinę sztuki wynika z filozofii firmy przekonania, iż przedmioty piękne powinny być również funkcjonalne. Samochody Volvo znane są nie tylko z oferowanego poziomu bezpieczeństwa, luksusu ale również z racji stosowanych w ich ramach wysmakowanych designerskich rozwiązań.
Volvo Car Corporation posiada 3 centra projektowe zatrudniające ponad 200 pracowników w strategicznych dla projektowania miejscach na świecie w Camarillo (Kalifornia, Stany Zjednoczone),w Geteborgu (Szwecja) oraz w Barcelonie (Hiszpania).
Takie usytuowanie centrów projektowych ma na celu czerpanie inspiracji z wielu kręgów kulturowych przekonuje Marcin Klimczewski, Dyrektor Marketingu i PR Volvo Auto Polska Samochody Volvo sprzedawane są w 120 krajach na całym świecie. Centra pozwalają nam projektować w poszanowaniu potrzeb użytkowników naszych samochodów w Kalifornii ulice są duże i szerokie, co ma ogromny wpływ na tworzone samochody. Odwrotnie jest w południowej Europie, gdzie projektując należy pamiętać o wąskich uliczkach i małej ilości miejsc parkingowych.
Centra są połączeniem ośrodków eksperckich i biznesowych. Pomagają Volvo przewidywać nowe trendy.
Jeżeli jakiś trend się już pojawił, spóniliśmy się – mówi Doug Frasher, kalifornijski specjalista Volvo od stylistyki, autor projektu najnowszej wersji Volvo XC90.
Zgodnie ze wspomnianą powyżej filozofią firmy, produkt, samochód, który nie jest użyteczny, nie może być jednocześnie piękny. Odbiciem tego są najnowsze projekty. Nowy XC90 jest efektem długoletniej pracy projektantów i reprezentantów potencjalnej grupy docelowej. W ramach pracy nad samochodem powstały grupy dyskusyjne. Ważnym ródłem informacji były kobiety. W efekcie konsultacji okazało się, iż nie pragną małego pojazdu, lecz wysokiej pozycji za kierownicą, eleganckiego stylu i bezpieczeństwa. Wysmuklona linia samochodu, niska rzebiona maska, płynne linie przedniej szyby, aluminiowe wykończenia m.in. relingi dachowe, nakładki na nadkola, klamki i boczne listwy w kolorze nadwozia nadały niepowtarzalny charakter najbardziej znanemu SUV-owi firmy Volvo.
Szczególnym wyrazem myśli projektowej Volvo są samochody koncepcyjne. W ramach projektu Volvo Design prezentowany był w Polsce wiosną tego roku (YCC) Your Concept Car samochód zaprojektowany wyłącznie przez kobiety. Wartym odnotowania jest również (ECC) Environmental Concept Car oraz SCC (Safety Concept Car) stanowiący ródło inspiracji dla Volvo C30 – debiutu Volvo w kategorii luksusowych dwudrzwiowych hatchbacków. Samochody koncepcyjne bardzo często są jedynie projektem. W przypadku C30 jest zupełnie odwrotnie. Zachowany został dynamiczny przód samochodu, niska i szeroka przeszklona klapa, opadająca linia dachu, skośne reflektory i wiele innych elementów.
C30 zostało zaprojektowane dla młodych, aktywnych, trendy mieszkańców wielkich miast. Sportowe akcenty czy efektowny tatuaż na desce rozdzielczej są efektem analizy ich umiłowania do ekstrawaganckich stylistycznie rozwiązań.
Projekt Volvo Design w najbliższej przyszłości prezentować będzie młodych polskich i światowych projektantów wzornictwa przemysłowego.
_________________________________________________________________________________________
Urodzony w 1965 r. w Sztokholmie, Thomas Bernstrand należy do młodego pokolenia szwedzkich projektantów designu, którzy czerpiąc ze światowych trendów pozostają wierni szwedzkim tradycjom w dziedzinie wzornictwa, przejawiającym się w pragmatyzmie i klasycznej formie.
Bernstrand jest absolwentem londyńskiej, duńskiej oraz dwóch szwedzkich szkół designu. Jego prace były prezentowane samodzielnie oraz przy okazji najbardziej prestiżowych wydarzeń na całym świecie, m.in. na szwedzkich targach biżuterii, francuskim biennale designu, koreańskim festiwalu designu, wystawie szwedzkiego designu w Japonii czy wielokrotnie podczas wydarzeń w Europejskim Instytucie Designu w Mediolanie. Jest zdobywcą wielu nagród za swoje projekty, m.in. tytułu Designer of the Year 2005 przyznawanego we współpracy ze szwedzką edycją Elle Deco, nagrody Best of the Best 2005 w Niemczech czy hiszpańskiego konkursu designu cDIM 2005.Prowadzi firmę projektową Bernstrand&Co.
Materiały powiązane