Komunikaty prasowe

Pierwsze Volvo zużywające poniżej 5.0 l/100 km.

  • 110-konny, 240 Nm, 1.6-litrowy turbodiesel
  • Najoszczędniejsza jednostka napędowa oferowana przez Volvo  Cars
  • Dostępny także nowy, 100-konny silnik benzynowy 1.6 litra

Firma Volvo Cars rozszerzyła swoją ofertę silników do nowych modeli S40 i V50 (wprowadzonych w 2003 r.) o nowe 1.6-litrowe jednostki o zapłonie iskrowym i samoczynnym.
Ze średnim zużyciem paliwa na poziomie 4.9 litra na 100 km (Volvo S40 z mechaniczną skrzynią biegów) nowy silnik Diesla jest pod tym względem najbardziej oszczędną jednostką napędową oferowaną przez Volvo Cars.Wprowadzony wcześniej w nowych modelach S40 i V50 2-litrowy silnik o zapłonie samoczynnym został uzupełniony o jednostkę o pojemności 1.6 litra. Nowy silnik charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa, niską toksycznością spalin przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych osiągów.
Jest to nowoczesny, 4-cylindrowa konstrukcja z dwoma wałkami rozrządu w głowicy i czterema zaworami na cylinder. Kadłub oraz głowica wykonane są ze stopu aluminium, co przyczyniło się do zmniejszenia masy i w efekcie ograniczenia zużycia paliwa.
W silniku tym zastosowano turbosprężarkę o zmiennej geometrii. Nowoczesny układ wtryskowy z wysokociśnieniową (do 1600 barów) magistralą paliwową typu „common rail” zapewnia wysoką sprawność spalania.
Nowy Diesel dysponuje maksymalną mocą 81 kW (110 KM) oraz osiąga moment obrotowy 240 Nm, umożliwiając rozpędzenie samochodu od 0 do 100 km/h w 12 sekund.

Żwawa i lekka jednostka o zapłonie iskrowym
Nowy silnik o zapłonie iskrowym jest na wskroś nowoczesną, czterocylindrową, szesnastozaworową jednostką wolnossącą o pojemności 1.6 litra z najnowszej generacji układem wtryskowym. Podobnie jak pozostałe silniki Volvo, cechuje ją wysoka sprawność spalania oraz wysoka skuteczność oczyszczania spalin, pozwalając zminimalizować zużycie paliwa i szkodliwe emisje.
Silnik ten rozwija maksymalną moc 74 kW (100 KM) i moment obrotowy 150 Nm, co czyni go bardzo żwawym i umożliwia błyskawiczne rozpędzenie samochodu, zapewniając komfortową i nie wymagającą wysiłku jazdę.

Pięciostopniowe mechaniczne skrzynie biegów
Do silnika 1.6D dobrana została precyzyjnie działająca pięciobiegowa skrzynia przekładniowa, pozwalająca na szybkie zmiany biegów i płynną jazdę. Do płynnej zmiany przełożeń dodatkowo przyczynia się dwumasowe koło zamachowe.

Specjalnie dobrane do współpracy z ekonomicznym silnikiem 1.6 o zapłonie iskrowym krótkie przełożenia pięciostopniowej mechanicznej skrzyni biegów pozwalają uzyskać doskonałe przyspieszenia – rozpędzenie auta od 0 do 100 km/h zajmuje 11,9 sekundy.

Nowe jednostki o pojemności 1.6 litra stanowią doskonałe uzupełnienie gamy silników Volvo.
„Nowe wersje podstawowe rozszerzają i uatrakcyjniają naszą ofertę.” – mówi Peter Ewerstrand, kierownik projektu Volvo S40 i V50. „Być może nawet czynią ją ciekawszą niż kiedykolwiek.”
Opisy i dane zawarte w niniejszych materiałach prasowych dotyczą ogółu modeli samochodów produkowanych przez Volvo Car Corporation. W poszczególnych krajach dane techniczne mogą być różne i mogą ulegać zmianom bez wcześniejszego odnotowania

Materiały powiązane