Komunikaty prasowe

Pierwsze zdjęcia nowego modelu Volvo – XC60

Odsłona nowego Volvo XC60 odbędzie się 4 marca  podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Genewie. Dzięki nowemu modelowi Volvo Cars wkracza na jeden z najbardziej interesujących i najszybciej rosnących segmentów rynku  – średniej wielkości SUVów.

Pierwsze auta trafią do dealerów w Europie jesienią 2008 r. Na polskich drogach XC60 pojawi się w trzecim kwartale br>

Samochód ten z pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem pasjonatów motoryzacji. Łączy bowiem w sobie dwa style. Dolna część nadwozia jest charakterystyczna dla rodziny  XC – muskularna, wyróżnia  się dużym prześwitem oraz kołami. Lekkości i dynamizmu nadaje mu zaś śmiało, płynnie zarysowana linia dachu, dzięki której najnowszy model Volvo nabrał  sportowej charyzmy właściwej dla modelu coupe.

„Ten samochód niesie ze sobą więcej emocji i energii niż jakikolwiek wcześniejszy model Volvo. Mocną stroną samochodu jest niebanalny, wyrazisty design. Zależy nam bowiem na wzmocnieniu charakteru Volvo. Jeżeli ktoś powiedziałby, że rozpozna dziś Volvo z odległości 100 metrów, wówczas ja pokusiłbym się o stwierdzenie, że XC60 pozwala nieomylnie odczuć obecność Volvo z odległości co najmniej dwa razy większej” – powiedział Steve Mattin, dyrektor ds. wzornictwa, Volvo Cars.

Podczas pracy nad XC60 priorytetem dla Volvo Cars było stworzenie najbezpieczniejszego Volvo w historii firmy

Specjalny charakter modelu XC60 wynika również z zastosowania w nim wielu nowych systemów bezpieczeństwa, w tym City Safety pomagającego kierowcom uniknąć lub ograniczyć skutki kolizji przy niskich prędkościach, typowych w ruchu miejskim lub w korkach. Jeżeli istnieje ryzyko, że samochód najedzie na pojazd znajdujący się przed nim, a kierowca nie reaguje, wówczas rozpocznie się automatyczne hamowanie.

Jak deklaruje Fredrik Arp  firma Volvo Cars  jest pierwszym na świecie producentem oferującym taki mechanizm w standardzie. „Samochód ten wykorzystuje całą naszą zgromadzoną przez lata wiedzę o bezpieczeństwie i związane z tym technologie, zarówno w zakresie zapobiegania wypadkom, jak i ochrony wszystkich uczestników ewentualnej kolizji” – powiedział Fredrik Arp.

Grupa docelowa modelu

Projekt XC60 skierowany jest do osób zorientowanych na modne, lifestylowe produkty, mających wysokie wymagania odnośnie jakości, wzornictwa, wybierających silne marki i otwartych na najnowsze technologie.

„Volvo XC60 ma sportowy i ekscytujący charakter, ale jest jednocześnie funkcjonalny”  – wyjaśnił Fredrik Arp – „Wprowadzając XC60, Volvo poszerzy ofertę o samochód, który przyciągnie więcej klientów prowadzących aktywny, miejski styl życia”

Wersje silnikowe

W chwili premiery XC60 oferowany będzie w trzech wersjach silnikowych: z turbodoładowanym T6 o mocy 285 koni mechanicznych oraz z dwoma wariantami turbodiesla D5 o mocy odpowiednio 185 i 163 koni mechanicznych. Standardem we wszystkich modelach jest napęd na cztery koła.

„W 2009 r. ofertę wzbogacimy o przednionapędową wersję o pojemności 2,4 litra, napędzaną przez silnik Diesla zgodny z normami Euro 5 o mocy 163 koni mechanicznych i charakteryzujący się emisją CO2 na poziomie około 170 g/km” – ujawnił Fredrik Arp.

Planowana sprzedaż XC60

Docelowa sprzedaż modelu XC60 ma wynieść ponad 50 tys. sztuk rocznie. Pięć największych rynków w 2010 r. stanowić będą USA, Niemcy, Wielka Brytania, Rosja i Chiny.

Volvo XC60 będzie zjeżdżać z taśm produkcyjnych zakładów Volvo Cars w Ghent w Belgii. Sprzedaż samochodu rozpocznie się w Europie w drugiej połowie 2008 r., w Ameryce Północnej na początku 2009 r.

Materiały powiązane