Komunikaty prasowe

Polestar 1 zaliczył pierwszy test zderzeniowy

Polestar przeprowadził pierwszą próbę z całej serii testów zderzeniowych w ramach programu Polestar 1. Próba ta była pierwszym testem wytrzymałości polimerowego nadwozia wzmacnianego włóknem węglowym w prawdziwej próbie zderzeniowej w wykonaniu Volvo Car Group.

Ten crash test naprawdę nas emocjonował. Pierwsza próba zderzeniowa Polestar 1 była czymś w rodzaju badania nieznanych ziem” – powiedział Thomas Ingenlath, Chief Executive Officer Polestar. – To był krytyczny punkt eksperymentalny w procesie opracowywania Polestar 1. Musieliśmy wiedzieć na pewno, że pomysły i obliczenia związane z konstruowaniem tego auta były prawidłowe – i okazały się prawidłowe.

W przeciwieństwie do stalowego nadwozia, gdzie odkształcanie (wyginanie, zgniatanie) wspiera w zintegrowanych strefach kontrolowanego zgniotu redukcję energii uderzenia, która dociera do pasażerów, włókna węglowe rozprasza energię przez pękanie i rozpad. Wielkie znaczenie miał sposób, w jaki karbonowe nadwozie zareagowało na ekstremalne siły związane ze zderzeniem. Inżynierowie skupili się także na tym, w jaki sposób szkielet, struktura stalowa auta, oraz karbon, który ją wzmacnia, poradziły sobie z tymi siłami. Weryfikacyjny prototyp Polestar 1, element pierwszej serii konstrukcyjnej Polestar 1, zderzono ze stacjonarną przeszkodą z prędkością 56 km/h, symulując kolizję czołową.

Większość energii została zaabsorbowana przez struktury zderzeniowe samochodu, a pozostała jej część zminimalizowana przez panele karbonowego nadwozia i przeniesiona na strukturę karoserii, która pozostała sztywna i po próbie zderzeniowej nie wykazywała oznak wygięcia czy utraty strukturalnej geometrii. Zef van der Putten, odpowiedzialny za włókna węglowe w Polestar, tak skomentował test: Wyniki pierwszej próby pozwalają pozytywnie ocenić decyzję zbudowania nadwozia Polestar 1 z karbonu. Potwierdzają one, że karbon wspiera najwyższe standardy bezpieczeństwa. To przykład działania Polestara w roli awangardy opracowywania nowych technologii w Volvo Car Group.

Próbę zderzeniową przeprowadzono w Volvo Cars Safety Centre w Goetebotgu, w Szwecji, gdzie odbywa się ogromna liczba testów zderzeniowych samochodów i innych pojazdów w symulacjach prawdziwych warunków.

Materiały powiązane