Komunikaty prasowe

Potrójne uznanie dokonań środowiskowych Volvo i kolejna najwyższa nota ze strony platformy EcoVadis

Już czwarty rok z rzędu marka Volvo otrzymała za działania środowiskowe najwyższą ocenę platformy technologicznej EcoVadis. Tym samym Volvo pozostaje jedną z najbardziej przyjaznych środowisku marek w branży motoryzacyjnej.

Według przyjętej w agencji metodologii proekologiczne działania Volvo Cars zasługują na notę Advanced za „całościowe i zaangażowane podejście” do kwestii środowiskowych. Przyznanie Volvo platynowej odznaki stawia markę w górnym jednym procencie z 75 tysięcy przedsiębiorstw ocenianych przez EcoVadis.

Marka Volvo otrzymała także ocenę brązową w corocznym raporcie agencji ratingowej Standard & Poor’s (S&P), znanej z wyśrubowanych kryteriów środowiskowych. Ocena plasuje Volvo w górnych 10 procentach ocenianych firm z branży motoryzacyjnej.

Docenione zostały zwłaszcza wysiłki Volvo w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zużycia wody i energii oraz utylizacji odpadów.

Marka Volvo została także wymieniona w prestiżowym roczniku agencji (2022 Sustainability Yearbook), w którym wskazane są tylko najlepiej oceniane przedsiębiorstwa z każdej branży. Naszym celem jest zdobywanie coraz wyższych ocen agencji S&P w kolejnych latach.

Co więcej, CDP – renomowana organizacja non profit – przyznała Volvo tytuł lidera zaangażowania w łańcuch dostaw (Supplier Engagement Leader), w uznaniu naszych wysiłków w kierunku ograniczenia zmian klimatycznych. Już pod koniec zeszłego roku otrzymaliśmy od tej organizacji ocenę A za całokształt naszej polityki klimatycznej.

Zrównoważony rozwój jest dla nas tak samo ważny jak bezpieczeństwo – powiedział Anders Kärrberg, kierujący w Volvo Cars globalnymi działaniami na rzecz środowiska. –Działamy kompleksowo, by prowadzić bardziej zrównoważony biznes, w tym ograniczyć nasz ślad węglowy. Bardzo nas cieszy fakt, że EcoVadis, S&P i CDP potwierdzają swoimi rzetelnymi ocenami, że jesteśmy na właściwej drodze.

Volvo Cars ma konkretny plan dotyczący ograniczenia emisji – w 2040 roku zamierzamy być firmą neutralną klimatycznie. Pierwszym wymiernym krokiem w tym kierunku będzie osiągnięcie w okresie 2018-2025 zmniejszenia o 40 procent śladu węglowego przypadającego na jeden samochód.

Założenia polityki klimatycznej sięgają dalej niż ograniczenie emisji dzięki przejściu na napęd elektryczny. Zmniejszymy także emisje węglowe w operacjach całej naszej sieci wytwórczej i łańcuchu dostaw. Będziemy bardziej wydajnie wykorzystywać cenne surowce i zmniejszać ślad węglowy dzięki stosowaniu zasad gospodarki o obiegu zamkniętym.

Począwszy od 2025 roku zamierzamy zmniejszać poziom emisji węglowych o 2,5 mln ton rocznie. 25 procent materiałów użytych do produkcji nowych aut będą stanowiły surowce organiczne lub pochodzące z recyklingu. Dzięki stosowaniu reguł gospodarki o obiegu zamkniętym spodziewamy się oszczędności sięgających rocznie miliarda koron.

Metodologia stosowana przez agencje EcoVadis, S&P i CDP opiera się na międzynarodowych standardach opiniowanych przez naukowców i ekspertów od łańcuchów dostaw i zrównoważonego rozwoju.

W szczególności EcoVadis przygląda się, jak przedsiębiorstwa wprowadzają proekologiczne reguły do swoich łańcuchów dostaw. Wielu inwestorów, a zwłaszcza klientów flotowych, korzysta przy podejmowaniu decyzji o zakupach z ratingów publikowanych przez EcoVadis, S&P, CDP i podobne agencje.

——————————-

Volvo Cars w latach 2020-2021

W ciągu dwunastu miesięcy – od lipca 2020 do czerwca 2021 – Volvo Car Group zanotowała zysk operacyjny w wysokości 22,5 mld SEK (14,3 mld SEK w 2019 r.). Przychody w tym okresie wyniosły 292,1 mld SEK (274,1 mld SEK), zaś światowa sprzedaż osiągnęła poziom 773 000 samochodów.

O Volvo Car Group

Firma Volvo Cars została założona w 1927 r. Aktualnie Volvo to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek samochodów na świecie, obecna w ponad 100 krajach. Spółka Volvo Cars notowana jest na giełdzie Nasdaq Stockholm, akcje oznaczone są symbolem VOLCAR B.

Volvo Cars dąży do zapewnienia klientom swobody poruszania się w sposób spersonalizowany, zrównoważony i bezpieczny. Znajduje to odbicie w planach sprzedaży w 2030 roku już wyłącznie samochodów elektrycznych. Volvo Cars zobowiązuje się również do ciągłego zmniejszania śladu węglowego, a celem firmy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r.

W grudniu 2020 r. firma Volvo Cars zatrudniała ok. 40 000 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Siedziba główna Volvo Cars, dział rozwoju produktu, marketingu i administracji znajdują się w Göteborgu w Szwecji. Główne zakłady produkcyjne spółki znajdują się w Göteborgu (Szwecja), Gandawie (Belgia), Karolinie Południowej (USA), Chengdu, Daqing i Taizhou (Chiny). Firma ma również centra rozwojowe i projektowe w Göteborgu, Camarillo (USA) i Szanghaju (Chiny).

Materiały powiązane