Komunikaty prasowe

Przyspieszenie procesu elektryfikacji: wspólna fabryka akumulatorów Volvo Cars i Northvolt powstanie w Goeteborgu i stworzy 3000 miejsc pracy

Volvo Cars i Northvolt wybrały lokalizację wspólnej inwestycji, jaką będzie zakład produkcji akumulatorów. Obiekt ruszy w w 2025 roku, stworzy około 3000 miejsc pracy i uzupełni planowane centrum badawczo-rozwojowe. Całość inwestycji firmy oszacowały na kwotę 30 miliardów koron szwedzkich.

Nowa fabryka i bliskie powiązania z Northvolt znacznie wzmocnią strategię elektryfikacji Volvo Cars, ponieważ do 2030 roku firma skupi się na produkcji wyłącznie samochodów czysto-elektrycznych. Budowa nowej inwestycji ruszy w 2023 roku. Dwa lata później z jej taśm zjadą najnowocześniejsze ogniwa akumulatorowe, opracowane specjalnie do użytku w czysto elektrycznych samochodach Volvo i Polestar nowej generacji.

Roczna moc produkcyjna akumulatorów wyniesie 50 GWh, co przekłada się na baterie do pół miliona aut typu BEV. Umiejscowienie tego obiektu tuż obok największej fabryki aut Volvo Cars w Torslanda (Goeteborg) przekłada się na szereg korzyści, nie tylko logistycznych. Nowa fabryka zyska dostęp do pełnej infrastruktury przemysłowej, w tym do sieci dostarczającej energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. W Goeteborgu łatwiej też pozyskać odpowiednio przygotowaną kadrę zawodową. W bliskim sąsiedztwie znajduje się centrum badawczo-rozwojowe.

Nasze partnerstwo w zakresie ogniw akumulatorowych z Northvolt jest kluczem do naszych strategicznych ambicji w zakresie elektryfikacji – powiedział Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars. Dążymy do tego, aby do 2030 r. stać się liderem samochodów elektrycznych segmentu premium i sprzedawać wyłącznie pojazdy typu BEV.

Utworzenie tej gigafabryki w Göteborgu jest decydującym posunięciem, zarówno w celu dalszej transformacji jednego z najbardziej dynamicznych regionów motoryzacyjnych na świecie, jak i zostania wiodącym globalnym dostawcą akumulatorów produkowanych w sposób zrównoważony – powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt .

Ponieważ zrównoważona produkcja jest głównym założeniem partnerstwa między Volvo Cars i Northvolt, zakład będzie zasilany energią wolną od paliw kopalnych, z naciskiem na zwiększanie wydajności energii odnawialnej w regionie i będzie integrował rozwiązania inżynieryjne, które stawiają na pierwszym miejscu obieg zamknięty i efektywne gospodarowanie zasobami.

Produkcja akumulatorów do w pełni elektrycznych modeli Volvo Cars i Polestar stanowi dużą część całkowitej emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia każdego samochodu. Współpracując z Northvolt, liderem w dziedzinie zrównoważonej produkcji akumulatorów i produkując akumulatory w pobliżu swoich zakładów produkcyjnych w Europie, Volvo Cars i Polestar mogą znacznie zmniejszyć ślad środowiskowy związany z pozyskiwaniem i produkcją akumulatorów do swoich przyszłych samochodów.

Nasza nowa fabryka akumulatorów wesprze nasze ambicje posiadania w pełni neutralnej dla klimatu sieci produkcyjnej i zabezpieczenia dostaw wysokiej jakości akumulatorów na nadchodzące lata – powiedział Javier Varela, szef inżynierii i operacji w Volvo Cars.

Dzięki naszemu partnerstwu z Northvolt odniesiemy również znaczne korzyści z kompleksowego łańcucha wartości akumulatorów, od surowca po kompletny samochód, zapewniając optymalną integrację w naszych samochodach.

Spółka joint venture pomiędzy Northvolt i Volvo Cars produkująca ogniwa akumulatorowe będzie znaczącym graczem w europejskiej produkcji ogniw akumulatorowych. Wspólna inwestycja stanie się jedną z największych fabryk akumulatorów w Europie. Fabryką pokieruje Adrian Clarke, który wcześniej był dyrektorem w Tesli.

Centrum badawczo-rozwojowe, które rozpocznie działalność w 2022 r., stworzy kilkaset miejsc pracy w Göteborgu i sprawi, że Volvo Cars będzie jedną z niewielu marek motoryzacyjnych, w której rozwój i produkcja ogniw akumulatorowych będzie integralną częścią projektowania inżynieryjnego pojazdu – od początku do końca.

Współpraca między Volvo Cars i Northvolt będzie koncentrować się na opracowywaniu akumulatorów i ich integracji z autami, by kierowcy Volvo i Polestar otrzymali to, czego najbardziej potrzebują. Ich auta mają mieć długi zasięg i krótki czas ładowania.

Zaawansowana integracja rozwoju i produkcji akumulatorów jest ważne dla Volvo Cars i Polestara, ponieważ akumulator stanowi najdroższy, pojedynczy element składowy samochodu elektrycznego oraz odpowiada za największą część śladu węglowego. Podsumowując, nowa fabryka akumulatorów i centrum badawczo-rozwojowe będą wymagały szeregu kompetencji, dlatego spółka joint venture aktywnie rekrutuje wykwalifikowanych inżynierów i liderów zespołów w celu realizacji projektu. Rekrutacja operatorów i techników na dużą skalę rozpocznie się pod koniec 2023 roku.

Volvo Cars w latach 2020-2021

W ciągu dwunastu miesięcy – od lipca 2020 do lipca 2021 – Volvo Car Group zanotowała zysk operacyjny w wysokości 22,5 mld SEK (14,3 mld SEK w 2019 r.). Przychody w tym okresie wyniosły 292,1 mld SEK (274,1 mld SEK), zaś światowa sprzedaż osiągnęła poziom 773 000 samochodów.

O Volvo Car Group

Firma Volvo Cars została założona w 1927 r. Obecnie Volvo to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek samochodów na świecie, obecna w ponad 100 krajach. Spółka Volvo Cars notowana jest na giełdzie Nasdaq Stockholm, akcje oznaczone są symbolem VOLCAR- B.

Volvo Cars dąży do zapewnienia klientom swobody poruszania się w sposób spersonalizowany, zrównoważony i bezpieczny. Znajduje to odbicie w planach sprzedaży w 2030 roku już wyłącznie samochodów elektrycznych. Volvo Cars zobowiązuje się również do ciągłego zmniejszania śladu węglowego, a celem firmy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r.

W grudniu 2020 r. firma Volvo Cars zatrudniała ok. 40 000 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Siedziba główna Volvo Cars, dział rozwoju produktu, marketingu i administracji znajdują się w Göteborgu w Szwecji. Główne zakłady produkcyjne spółki znajdują się w Göteborgu (Szwecja), Gandawie (Belgia), Karolinie Południowej (USA), Chengdu, Daqing i Taizhou (Chiny). Firma ma również centra rozwojowe i projektowe w Göteborgu, Camarillo (USA) i Szanghaju (Chiny).

O firmie Nothvolt

O Northvolt Northvolt jest europejskim dostawcą wysokiej jakości ogniw i systemów akumulatorowych. Założona w 2016 r., aby umożliwić Europie przejście na zdekarbonizowaną przyszłość, firma poczyniła szybkie postępy w realizacji swojej misji dostarczania najbardziej ekologicznego akumulatora litowo-jonowego o minimalnym śladzie CO2 i rozrosła się do 2500 osób z ponad 100 różnych narodowości. Northvolt do tej pory zabezpieczył kontrakty o wartości ponad 30 miliardów dolarów od kluczowych klientów, w tym BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar, aby wesprzeć swoje plany, które obejmują stworzenie możliwości recyklingu, aby umożliwić 50 procent wszystkich surowców wymagania, które mają być pozyskiwane z akumulatorów poddanych recyklingowi do 2030 r.

Materiały powiązane