Komunikaty prasowe

Rada nadzorcza powołała Jima Rowana na stanowisko CEO i prezesa Volvo Cars

Dokładnie 21 marca Jim Rowan dołączy do Volvo Cars i obejmie w niej stanowisko prezesa i dyrektora generalnego. Jim jest obecnie CEO i członkiem zarządu Ember Technologies, wcześniej był dyrektorem generalnym grupy Dyson. Nowy prezes Volvo Cars, którego wybór poprzedziła staranna selekcja, ma duże doświadczenie w przeprowadzaniu transformacji cyfrowej firm i pracował w produktów innowacyjnych. Zastąpi Håkana Samuelssona, który dołączył do Volvo Cars jako członek zarządu w 2010 r., a od października 2012 r. pełni funkcję dyrektora generalnego i prezesa. Jego kontrakt wygaśnie tak jak planowano – w 2022 roku.

Jim wnosi ze sobą ponad trzy dekady doświadczenia w sektorach konsumenckim i technologicznym, które zdobył w międzynarodowych firmach. Realizowane przez niego strategie transformacji i działania angażujące klientów, zapewniły tym firmom intensywny wzrost i rentowność. Pracował również intensywnie nad cyfryzacją firm, eliminowaniem zakłóceń ich działalności, innowacjami, inżynierią i łańcuchami dostaw. Te doświadczenia będą cenne dla firmy Volvo Cars, aby w przyszłości zrealizować jej strategiczne ambicje.

Jim Rowan pracował z Ember jako inwestor, członek zarządu i CEO od lutego 2021 roku. Pełnił funkcję CEO Grupy Dyson w latach 2017-2020 oraz jako COO w latach 2012-2017, w tym czasie przyspieszył strategię e-commerce firmy, która wprowadziła na rynek nowe innowacyjne produkty i zwiększyła swój udział w rynku światowym. Przed Dysonem był dyrektorem operacyjnym BlackBerry. Obecnie jest starszym doradcą globalnej firmy inwestycyjnej KKR oraz członkiem Komitetu Akcjonariuszy Henkel AG, niemieckiej firmy technologicznej i dóbr konsumpcyjnych, działającej na całym świecie.

Bardzo się cieszę, że mogę powitać Jima Rowana jako nowego dyrektora generalnego Volvo Cars. Volvo Cars przechodzi intensywną, cyfrową transformację, dlatego chcieliśmy zaangażować kogoś z doświadczeniem globalnego dyrektora generalnego spoza branży motoryzacyjnej. Jim to właściwa osoba, która przyśpieszy wejście Volvo Cars w przyszłość. Dzięki temu Volvo stanie się najszybszym transformatorem w swojej branży, z całkowicie zelektryfikowaną ofertą i milionami bezpośrednich relacji z klientami — powiedział Eric Li, prezes zarządu Volvo Cars.

Chciałbym skorzystać z okazji, aby szczerze podziękować Håkanowi Samuelssonowi za jego zaangażowanie i determinację w ciągu ostatnich dziesięciu lat w Volvo Cars. Håkan wraz ze swoim zespołem zarządzającym stworzył odnowioną i mocną gamę produktów, przywrócił Volvo jako marce pozycję w segmencie premium, która jest dobrze przygotowana na przyszłość i umożliwiła udane wejście na rynek Volvo Cars – kontynuował Li.

Cieszę się, że mogę dołączyć do Volvo Cars w tak ekscytującym czasie dla firmy i w tak przełomowym momencie zarówno dla branży, jak i konsumentów. Volvo Cars ma liczne osiągnięcia w zakresie innowacji, bezpieczeństwa, technologii i jakości oraz zrównoważonego. Do tego mamy zespół ze światowej klasy talentami, co stawia markę w świetnej pozycji na drodze do dalszych zmian – powiedział Jim Rowan.

Cieszę się, że mogę powitać Jima w jego nowej roli, aby kontynuować wspaniałą podróż, którą odbywa Volvo Cars. Chciałbym również podziękować wszystkim pracownikom Volvo Cars za niesamowity postęp, jakiego dokonaliśmy razem w ciągu ostatnich 10 lat – nie tylko czyniąc z Volvo jedną z najszybciej rozwijających się i najbardziej zaufanych marek motoryzacyjnych premium, ale za nieustanną innowacyjność i rozwój we właściwym kierunku. Życzę wam wszystkiego najlepszego w nadchodzących ekscytujących latach – powiedział Håkan Samuelsson.

Håkan Samuelsson pozostanie na swoim stanowisku aż do przejęcia steru przez Jima Rowana w marcu bieżącego roku. Wówczas Håkan opuści zarząd Volvo Car AB. Håkan będzie nadal pełnił funkcję prezesa Polestar Automotive Holding UK Limited („Polestar”), aby przeprowadzić proces de-SPAC, ponieważ oczekuje się, że będzie notowany na giełdzie Nasdaq pod symbolem „PSNY” jeszcze w tym roku, zgodnie ze wcześniejszą deklaracją.

Więcej informacji udzielają:

Volvo Cars Media Relations
+46 31-596525
media@volvocars.com

Volvo Cars Investor Relations
Anna Oxenstierna
+46 31-59 00 00
investors@volvocars.com

Ta informacja prasowa zawiera informacje, które firma Volvo Car AB (publ) ma obowiązek upublicznić zgodnie z rozporządzeniem UE w sprawie nadużyć rynkowych. Informacje zostały przekazane do publikacji za pośrednictwem wskazanej powyżej osoby kontaktowej o godzinie 14:00 (według czasu środkowoeuropejskiego) w dniu 4 stycznia 2022 r.

Volvo Cars w 2020-2021

Firma Volvo Car Group w ciągu dwunastu miesięcy – od lipca 2020 do czerwca 2021 –  odnotowała zysk operacyjny w wysokości 22,5 BSEK (14,3 BSEK w 2019 r.). Przychody w tym okresie wyniosły 292,1 BSEK (274,1 BSEK), podczas gdy globalna sprzedaż osiągnęła 773 000 samochodów.

O Volvo Car Group

Firma Volvo Cars została założona w 1927 roku. Dziś jest to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek samochodowych na świecie, której sprzedaż trafia do klientów w ponad 100 krajach. Volvo Cars jest notowane na sztokholmskiej giełdzie papierów wartościowych Nasdaq pod oznaczeniem „VOLCAR B”.

Celem Volvo Cars jest zapewnienie klientom swobodnej, osobistej mobilności w zrównoważony i bezpieczny sposób. Znajduje to odzwierciedlenie w jej ambicji stania się producentem w pełni elektrycznych samochodów do 2030 r. oraz w zaangażowaniu w ciągłe zmniejszanie śladu węglowego, z ambicją, aby do 2040 r. stać się firmą neutralną dla klimatu. W grudniu 2020 r. Volvo Cars zatrudniało około 40 000 pełnoetatowych pracowników. Główna siedziba Volvo Cars, działy rozwoju produktów, marketingu i administracji znajdują się głównie w Göteborgu w Szwecji. Zakłady produkcyjne Volvo Cars znajdują się w Göteborgu (Szwecja), Gandawie (Belgia), Południowej Karolinie (USA), Chengdu, Daqing i Taizhou (Chiny). Firma posiada również centra badawczo-rozwojowe i projektowe w Goeteborgu, Camarillo (USA) i Szanghaju.

Materiały powiązane