Komunikaty prasowe

Raport DEKRA 2017: Volvo S60/V60 zwycięża w swojej klasie

W raporcie samochodów używanych DEKRA 2017 Volvo S60/V60 zwycięża w klasie średniej wielkości samochodów. Nie jest to pierwszy sukces szwedzkiego modelu – staje na najwyższym stopniu podium już po raz trzeci!

Raport awaryjności DEKRA jest jednym z trzech przeprowadzanych w Niemczech, obok TUV i GTU. Dekra jest druga pod względem ilości badanych aut – sprawdza 15 milionów samochodów w przeciągu dwóch lat, co gwarantuje miarodajność danych statystycznych. W tegorocznym zestawieniu uwzględniono ponad 500 modeli samochodów.

Standardy klasyfikacji

Raport tradycyjnie wyróżnia 9 klas pojazdów – od samochodów małolitrażowych aż po auta dostawcze. W tegorocznym, dziesiątym, zestawieniu Dekra wystąpiły jednak pewne zmiany. Po raz pierwszy raport obejmuje wyniki analizy w oparciu o przebieg, a nie wiek pojazdu, jak było dotychczas. Uważamy, że w odniesieniu do usterkowości ważniejszy od roku produkcji jest przebieg – podkreśla Guido Kutschera, członek zarządu spółki DEKRA Automobil GmbH. Rozróżniono trzy zakresy przebiegu: od 0 do 50 000 km, od 50 001 do 100 000 km oraz od 100 001 do 150 000 km.

Jakość w liczbie – wskaźnik DMI

Od lat ocenie jakościowej ocenie samochodów służy wskaźnik usterkowości DEKRA – DMI. Przy jego obliczaniu brana jest pod uwagę liczba samochodów bez istotnych usterek oraz z poważnymi usterkami. Uzyskany wynik porównywany jest z wartością średnią, obliczoną dla danej klasy.

Najlepsi w swojej klasie

Wprowadzona przez Volvo na rynek w 2010 roku seria klasy średniej S60/V60, mimo upływu lat, nie ustępuje miejsca młodszym modelom konkurencji i już po raz trzeci otrzymując tytuł Zwycięzcy Klasy Średniej Raportu DEKRA.

Tytuł „Najlepszy we wszystkich klasach” przypadł, podobnie jak w roku ubiegłym, Audi A6. Tytuł ten zdobywa pojazd dowolnej klasy z najlepszym średnim wskaźnikiem usterkowości wg DEKRA we wszystkich trzech zakresach przebiegu. Kolejne miejsca zajmują: Mercedes-Benz klasy E oraz Volvo S60/V60.

Na drodze Volvo klasy średniej charakteryzuje się dynamicznym prowadzeniem i precyzyjnym zachowaniem podczas kierowania. Wyważony, dopasowany układ jezdny oferuje dobry komfort amortyzacji. Nie dziwi również oferowany bogaty pakiet bezpieczeństwa – w końcu Volvo to prekursor i lider bezpieczeństwa w motoryzacji. Pakiet obejmuje m.in. asystenta hamowania awaryjnego City z detekcją pieszych, system ostrzegania przed sennością, asystenta toru jazdy, adaptacyjne tempomaty oraz wskaźnik ograniczenia prędkości.

Właśnie te cechy: niezawodności, perfekcyjne wykończenie i wysoki standard bezpieczeństwa zagwarantowały serii S60/V60 pierwsze miejsce w rankingu. Również wzrost przebiegu nie powoduje gorszego pozycjonowania modelu. Cóż, Volvo jak dobre wino, z upływem lat coraz lepsze…

Poniżej pełne zestawienie zwycięzców raportu DEKRA 2017 w poszczególnych klasach:

Klasa pojazduZwycięzcaDMI
Mini/małolitrażoweHonda Jazz74,6
Klasa kompaktBMW serii 186,3
Klasa średniaVolvo S60/V6089,4
Wyższa klasa średnia/wyższa klasaAudi A694,6
Sportowe/kabrioletyAudi TT81,1
Terenowe/SUVAudi Q589,3
VanyFord C-Max/Grand C-Max80,0
Małe samochody dostawczeMercedes-Benz Vito/Viano67,0
Samochody dostawczeRenault Master63,0

Pełny raport dostępny jest na stronie: http://www.raport-uzywane-dekra.pl/

Materiały powiązane