Komunikaty prasowe

Rusza XXI edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days

Z uwagi na pandemię, wszystkie tegoroczne imprezy masowe w Gdyni zostały odwołane. No, prawie wszystkie. Jedynym wyjątkiem są regaty Volvo Gdynia Sailing Days, które zgromadzą blisko 1500 zawodników. Ta największa impreza żeglarska w naszym kraju ruszy już 17 sierpnia, a zakończy się 6 września. Jak zwykle nie zabraknie wyścigów o randze mistrzostw świata i Europy.

Niewiele brakowało, aby w 2020 roku nie rozegrano regat, które są największym świętem żeglarstwa w Polsce. Próżno szukać imprezy o podobnej skali w naszym kraju. W całym basenie morza Bałtyckiego większym wydarzeniem żeglarskim jest jedynie Kieler Woche rozgrywane od 1882 roku, które w tym roku odbędzie się również w innym, późniejszym terminie. Łopot ponad 1000 żagli usłyszymy tym razem nie na przełomie lipca i sierpnia, lecz prawie miesiąc później. Volvo Gdynia Sailing Days ruszy 17 sierpnia i zakończy się sześć dni po pierwszym, szkolnym dzwonku. Zakładając optymistycznie, że uczniowie powrócą do szkół.

Żeglarze się nie poddają

Gdyby zabrakło tych regat, byłby to wielki cios dla polskich fanów żeglarstwa. Ci jednak nie mają powodu do narzekania. Już za dwa tygodnie odbędzie się XXI edycja tego wydarzenia. Po raz dziewiąty z rzędu strategicznym partnerem imprezy jest firma Volvo Car Poland. W ramach tego wielkiego żeglarskiego święta mają się odbyć między innymi mistrzostwa świata klasy Micro, oraz mistrzostwa Europy klasy Finn, która przez 70 lat była klasą olimpijską.

Podczas trzytygodniowej imprezy zobaczymy praktycznie całe spektrum żeglarstwa regatowego. Do rywalizacji w regatach różnej rangi przystąpią bowiem żeglarze w kilkunastu klasach regatowych: Laser, Laser Radial, Optimist, Techno, L’Equipe, Cadet, 29-er, 49er, 49erFX, Skippi, Open Skiff, Nacra 17, Hobbie Cat 16, A-Class, Katamarany Open, Delphia 24OD, czy wspomniane na początku klasy Micro i Finn. W programie zawodów są również zmagania w ramach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych oraz regaty o mistrzostwo Polski klas olimpijskich. Fani windsurfingu nie zobaczą natomiast zmagań RS:X. Mistrzostwa tej klasy rozegrano w lipcu w Sopocie.

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days pierwotnie miały się odbyć w dniach 4-19 lipca 2020 roku, jednak pandemia koronawirusa Covid-19 zmieniła plany organizatorów. Na szczęście impreza nie została odwołana, a jedynie przesunięta.

Z uwagi na sytuację pandemiczną, w tym roku organizatorzy nie planują imprez towarzyszących, a w miasteczku regatowym zlokalizowanym w gdyńskiej marinie jachtowej obowiązywać będą specjalne procedury i zasady bezpieczeństwa.

PROGRAM VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2020

(Pierwszy start każdego dnia regat zaplanowany jest na godzinę 11:00)

17-19.08 Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów kl. OPP B (Optimist)

20-22.08 Mistrzostwa Polski kl. 49er, 49erFX, Nacra17, 470, O’pen Skiff

23-29.08 Młodzieżowe Mistrzostwa Świata (U24) kl. 470

24-29.08 Mistrzostwa Świata kl. Micro

28-30.08 Mistrzostwa Polski kl. Finn, Laser Radial, Laser Standard

29-30.08 Puchar VGSD kl. Nacra17, HC-16, Open (katamarany), A-Class

30-31.08 Mistrzostwa Polski w Sprincie kl. 29er, Optimist, Techno, L’Equipe

30.08-06.09 Mistrzostwa Europy kl. Finn, Finn Masters oraz U23

05-06.09 Puchar VGSD kl. Delphia 24OD, Skippi, Puchar Polski Jachtów Kabinowych

Materiały powiązane