Komunikaty prasowe

Ruszają największe regaty w Polsce – Volvo Gdynia Sailing Days 2017

Właśnie ruszyła w Gdyni osiemnasta edycja wielkiego żeglarskiego święta. Volvo Gdynia Sailing Days to najbardziej prestiżowy cykl regat w kraju i jednocześnie największe żeglarskie wydarzenie w tej części basenu Morza Bałtyckiego. W imprezie wystartuje ponad 1000 żeglarzy z 34 krajów. Jak co roku Volvo zaprezentuje tam paletę swoich najnowszych modeli, w tym XC60.

Gdynia – żeglarze na wyciągnięcie dłoni

Żeglarstwo to bardzo prestiżowy i piękny sport, ale w swej naturze jest to świat nieco hermetyczny. Podczas regat oceanicznych załogi zmagają się z żywiołem z dala od cywilizacji, a o ich wynikach kibice dowiadują się za pomocą transmisji, czy aplikacji. Wyścigi znacznie mniejszych jednostek także często wymagają od fanów nie lada poświęcenia, na przykład regaty Kieler Woche. Nie są one widoczne z brzegu, a widzowie muszą płynąć łodziami i statkami na środek Zatoki Kilońskiej, gdzie rozgrywane są poszczególne wyścigi. Takiego ograniczenia nie ma w Gdyni, gdzie wszyscy żeglarze są widoczni jak na dłoni. Ich zmagania świetnie widać z plaży, z falochronu Mariny Gdynia, Bulwaru Nadmorskiego, a także z punktu widokowego na Kamiennej Górze.

Gdyńskie regaty w liczbach

W tym roku regaty potrwają 3 tygodnie. W tegorocznym festiwalu żeglarskim w Gdyni weźmie udział ponad 1000 żeglarzy z 34 krajów. Rywalizować będą oni w 21. klasach regatowych, wśród których znaleźć można konkurencje zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów, żeglarzy niepełnosprawnych oraz dzieci. W zawodach wystartują również medaliści i uczestnicy mistrzostw świata i Europy, Igrzysk Olimpijskich, a także reprezentanci kadr narodowych. Imprezę otworzą mistrzostwa Polski w sprincie w klasie Laser Standard i Laser Radial, a zamkną mistrzostwa kraju w klasie 505. Na zwycięzców czeka 280 medali, 150 pucharów, nagród oraz wyróżnień. Na starcie nie zabraknie też sportowców z Volvo Youth Sailing Team Poland, w którzy przygotowują się do Olimpiady w Tokyo 2020.

Miasteczko żeglarskie pełne atrakcji

Na uczestników Volvo Gdynia Sailing Days czeka żeglarskie miasteczko z licznymi atrakcjami sportowo-rekreacyjnymi. Najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Żeglarskiej – PolSailing , wcielić się w archeologów i uczestniczyć w wyprawie poszukiwania skarbów czy, jak przystało na prawdziwych żeglarzy, nauczyć się wiązania węzłów przy najbardziej znanych szantach. Zaplanowano również interaktywne przedstawienia w morskim teatrzyku i zajęcia sportowe: przeciąganie liny, morski slalom gigant, piaskową koszykówkę, mini piłkę nożną i wiele innych. Na nieco starszych uczestników czekają zajęcia dance-aerobiku, zumby, pilatesu, jogi i plażowy treningu funkcjonalny.

Zastrzyk kultury

Propozycją dla kinomaniaków jest Festiwal Filmów Żeglarskich. W Gdyńskim Centrum Filmowym prezentowane będą filmy dla dzieci, o godzinie 11, oraz dla szerszej publiczności o godzinie 18. Wszystkie projekcje łączy wspólny mianownik: żeglarskie przygody na morzu. Zobaczyć będzie można m. in.: Samotny rejs, Wyspę Skarbów, Niedzielnego żeglarza, czy Pipii wśród piratów.

Nowe modele Volvo

Na Placu Grunwaldzkim po raz kolejny powstanie Miasteczko Volvo, w którym będzie można zobaczyć najnowszy model Volvo XC60 oraz całą gamę serii 90: S90, XC90, V90 Cross Country. Obok aut osobowych wyeksponowany zostanie także samochód ciężarowy Volvo FH16 Performance Edition. Volvo Fika Cafe będzie serwować wyśmienitą kawę oraz szwedzkie smakołyki. Dostępne będzie również stanowisko z akcesoriami Volvo Ocean Race, na którym będzie można nabyć gadżety z serii żeglarskiej.

Wstęp na teren, gdzie rozgrywane są regaty jest wolny. Plenerowe seanse filmowe i większość dostępnych tam atrakcji również nie wymaga żadnych opłat.

Do zobaczenia w Gdyni!

Materiały powiązane