Komunikaty prasowe

Ruszają regaty Energa Sopot Match Race wspierane przez Volvo Car Poland

Rusza kolejna impreza żeglarska wspierana przez Volvo Car Poland. Dziś wieczorem nastąpi oficjalne otwarcie prestiżowych regat Energa Sopot Match Race 2016. Na starcie staną czołowi żeglarze ścigający się jachtami klasy Diamant 3000 i katamaranami M32.

Volvo, główny partner motoryzacyjny tego wydarzenia, przygotował przy molo ekspozycję swoich najnowszych modeli: S90, V90, XC90 Excellence i V60 Polestar.

Volvo i żagle – nieodłączna para

Volvo aktywnie wspiera żeglarstwo – zarówno w kraju, jak i za granicą. Kluczową imprezą globalną jest Volvo Ocean Race rozgrywane pod tą nazwą od 1997 roku. Są to wielkie regaty wiodące przez 5 kontynentów i 11 portów. Ich średnia trasa liczy ok. 39 000 mil morskich. Z kolei Volvo Car Poland już po raz piąty było głównym sponsorem Volvo Gdynia Sailing Days, czyli największych regat w Polsce. W tym roku na starcie stanęło ponad 750 żeglarzy ścigających się w 17 klasach. Już trzeci sezon VCP wspiera też uzdolnionych juniorów w ramach Volvo Youth Sailing Team, którzy szykują się do olimpiady w Tokyo 2020. W imprezę w Sopocie Volvo zaangażowało się po raz pierwszy. To bardzo prestiżowa impreza, która jest też niezwykle widowiskowa. Trasa wytyczona jest wokół sopockiego molo, co stwarza unikalną możliwość obserwowania tych spektakularnych zmagań. Wiele uroku dodaje jej taj ze otoczenie – czyli piękna zabudowa jednego z najpiękniejszych nadmorskich kurortów w Polsce.

 Gdzie i kiedy?

Przez 4 najbliższe dni (26-30 lipca) od godziny 10:00 do 18:00 tuż przy sopockim molo, będzie można zobaczyć najlepszych żeglarzy walczących o punkty w Pucharze Świata. Dziś nastąpiło oficjalne ważenie załóg – suma kilogramów nie może przekroczyć 350. Skipperzy wzięli także udział w losowaniu łodzi. Zasada ta pozwala na wyeliminowanie ewentualnych podejrzeń o wcześniejsze przygotowanie i rozbudowanie jednostki pływającej. Te przygotowywane są przez organizatora. O wynikach decydują zatem umiejętności i doświadczenie załogi, a nie sprzęt.

Zasady gry

Zasady są proste – trasę wyścigu wyznaczają dwie boje. Zwycięża załoga, która pierwsza przekroczy linię mety. Tu nie ma miejsca na bycie dżentelmenem, każda z załóg walczy o najlepszy wiatr i próbuje zmusić przeciwnika do błędu, wszystko oczywiście w ramach zasad funkcjonujących w Match Racingu. Dwa okrążania wokół boi rozstawionych przy molo to dawka niesamowitych emocji także dla zgromadzonej publiczności. Walczą zawsze dwie załogi między sobą, a pary układane są tak, by każdy zmierzył się z każdym. W tym roku nowością jest wprowadzenie dodatkowej klasy – szybkich katamaranów M32. Oczywiście nie zabraknie też łodzi Diamant 3000, na których tradycyjnie rozgrywa się regaty w tej formule.

Zawodnicy na start

Jedną z czteroosobowych załóg pokieruje Przemysław Tarnacki z Energa Volvo Yacht Racing, który ma na koncie zwycięstwo w tych zawodach w 2009 i 2013 roku. Jego rywale w klasie Diamant 3000 to Eric Monnin (Szwajcaria), Sam Gilmour (Australia), Joachim Aschenbrenner (Dania), Vladimir Lipavsky (Rosja), Dejan Presen (Słowenia), a także Łukasz Wosiński i Patryk Zbroja.

W klasie katamaranów M32 do zawodów World Match Racing Tour staną: Sam Gilmour (Austraila), Eric Monnin (Szwajcaria), Joachim Aschenbrenner (Dania), Nicklas Dackhammar (Szwecja), Torvar Mirsky(Australia) oraz Chris Rast (Szwajcaria).

Motoryzacyjne akcenty

W pobliżu molo Volvo przygotowało swoją kafejkę Fika Cafe, która nieodpłatnie serwuje najwyższej jakości kawę i cynamonowe bułeczki. To właśnie te przysmaki są spożywane w Szwecji na drugie śniadanie, a taka przerwa w pracy nazywa się Fika. Zgodnie z tradycją Volvo wykorzystuje imprezy żeglarskie do promocji swoich najnowszych modeli. Tym razem będą to S90 – piękna limuzyna, V90 – szlachetne kombi oraz czteromiejscowa, luksusowa wersja XC90 Excellence. Duże wrażenie zrobi także model V60 Polestar z nowym silnikiem Drive-E 367 KM. To jego pierwszy pokaz w Polsce.

Wszystkich Państwa gorąco zapraszamy na molo do podziwiania tego niesamowitego widowiska.

 

PROGRAM ZAWODÓW

ŚRODA

10.00 – 18.00 Wyścigi: runda round robin (‘każdy z każdym’) wokół sopockiego mola

20.00 Ceremonia otwarcia regat Energa Sopot Match Race – Muszla Koncertowa

21.00 Sailors Coctail, Unique Club & Lounge (Only for Sponsor Guests)

CZWARTEK

10.00 – 18.00 Wyścigi: runda round robin (‘każdy z każdym’) wokół sopockiego mola

18.30 Konferencja prasowa – Volvo VIP Lounge

19:30 Premiera Katamaranu Wave 58 Breeze – Volvo VIP Lounge

PIĄTEK

10.00 – 17.30 Wyścigi: półfinały – wokół sopockiego mola

17.30 – 18.00 Wyścig VIP Race – wokół sopockiego mola

18.30 Konferencja prasowa – Volvo VIP Lounge

SOBOTA

10.00 – 15.00 Wyścigi: mały finał i finał – wokół sopockiego mola

15.00 Konferencja prasowa – Volvo VIP Lounge

17.00 Ceremonia zakończenia regat – Scena przy fontannie

20.30 Volvo Yachting Banquet, Sheraton (tylko dla sponsorów i ich gości)

 

 

Materiały powiązane